Ha Bede Zsolt összegyűjtené a 2000 aláírást, akkor indulhatna az ellenzéki előválasztáson?
Feltehetőleg nem vagyok egyedül a véleménnyel, miszerint maga a feltételezés is nevetséges.
Az előválasztás, ami a jelen politikai helyzetet illeti, egy olyan törekvés, amely arra hivatott, hogy megtalálja azt a jelöltet, aki Budapesten a Fideszt balról leválthatná. Kétlem, hogy egy olyan jelöltnek, aki még a Fidesztől is jobbra helyezkedik el, bármi esélye lenne — gondoljunk csak a magára hagyott baloldali szavazókra, akiknek nem lenne kire voksolniuk egy ilyen esetben.
Bede Zsolt személyéről személy szerint nem kívánok nyilatkozni, de annyi talán elmondható, hogy, még ha a baloldali tömböt is kívánná képviselni, lenne erre hitelesebb jelölt is.
Összességében, bár elvileg indulhatna az előválasztáson, ha összegyűjti a 2000 aláírást, nem gondolom, hogy annak rendezői engednék, hogy elinduljon (amelyről dönteni dönthetnek, ez ugyanis egy belterjes, informális rendezvény), de még, ha máshogy is történne, akkor se nyerné meg, mivel teljesen más bázist szólít meg, mint az előválasztáson szavazók.
Ha pedig mindennek ellenére elindulhatna és megnyerné — na, talán abban a pillanatban költöznék el az országból.
"Összességében, bár elvileg indulhatna az előválasztáson, ha összegyűjti a 2000 aláírást, nem gondolom, hogy annak rendezői engednék, hogy elinduljon (amelyről dönteni dönthetnek, ez ugyanis egy belterjes, informális rendezvény)"
Jó, de mennyire lenne összeegyeztethető a demokratikus alapelvekkel, ha a politikai nézet alapján határoznák meg, hogy ki indulhat, és ki nem?
#1-es vagyok.
Ami a demokratikus alapelvek szempontjából firtatható lenne ebben az esetben (nagyon helyesen egyébként, picit botránkoztató a kérdés, de teljesen igazad van), hogy mindenki választható-e. Azonban, hogy ki választó és ki választható, mindig a választásokat rendező intézmény (országgyűlési választások esetén pl. az állam, előválasztás esetén annak lebonyolítói) határozza meg. Parlamenti választásokon például nem indulhatnak gyerekek, külföldi állampolgárok, vagy akinek nincs meg a megfelelő számú aláírása. Ha egy szervezeten belül tartanának választásokat, akkor is megszabják, milyen kvalifikációk szükségesek ahhoz, hogy valaki indulhasson (végzettség, betöltött életkor, tagság).
Az előválasztásnál is, ahogy minden más választás esetén, fennállnak ilyen feltételek — személy szerint legalábbis akkor látnám értelmét, ha ez így lenne. Mivel az előválasztás célja definíciószerűen az, hogy egy olyan jelöltet találjanak, aki megmérettetheti magát a Fidesz jelöltjével szemben »balról«, egész egyszerűen se értelme nem lenne Bede Zsolt indulásának, se jogosultsága — a baloldali szavazókat ugyanis, ahogy írtam, nem tudná képviselni, és nem baloldali jelölt, nem felel meg a feltételeknek.
Hozzátenném zárójelben, hogy mindez feltételezés a részemről. A kezdeményezés egész egyszerűen más célt szolgál.
"Parlamenti választásokon például nem indulhatnak gyerekek, külföldi állampolgárok, vagy akinek nincs meg a megfelelő számú aláírása. Ha egy szervezeten belül tartanának választásokat, akkor is megszabják, milyen kvalifikációk szükségesek ahhoz, hogy valaki indulhasson (végzettség, betöltött életkor, tagság)."
Igen, de ezek objektíven eldönthető dolgok. De az például, hogy a párt baloldali legyen, az szubjektív. Vannak onlyanok, akik szerint pl. a Fidesz egy balliberális párt, és vannak akik szerint egyenesen szélsőjobboldali. És olyanok is akik szerint ez az egész jobboldali-baloldali felosztás már értelmetlen, idejét múlt.
Van-e olyan objektíven értelmezhető szabály, ami szerint pl. Kerpel-Fróniusz elindulhat, de Bede Zsolt viszont nem?
#1-es vagyok.
Személy szerint még nem találkoztam olyan véleménnyel, amely a Fideszt baloldali pártnak tartotta volna (óvakodjunk a "balliberális" megnevezéstől, a baloldalon nem csak liberális szemléletű pártok lelhetők fel, ld. MSZP), nem is gondolom komolyan vehetőnek az ilyesfajta kinyilatkoztatásokat.
Ami a kérdést illeti: igen, van ilyen objektíve eldönthető feltétel. Ilyen például, hogy a jelölt élvezi-e legalább 1%-os ellenzéki párt támogatását (de fogalmazhatunk úgy is, hogy országos lefedettségűét, a lényeg, hogy ne lehessen kamupárt jelöltje), vagy, hogy programjának komponensei tükröznek-e jellemzően baloldali politikákat.
"Ami a kérdést illeti: igen, van ilyen objektíve eldönthető feltétel. Ilyen például, hogy a jelölt élvezi-e legalább 1%-os ellenzéki párt támogatását (de fogalmazhatunk úgy is, hogy országos lefedettségűét, a lényeg, hogy ne lehessen kamupárt jelöltje), vagy, hogy programjának komponensei tükröznek-e jellemzően baloldali politikákat."
Hol olvastad? Én a jelölti nyilatkozatban nem láttam ilyen feltételeket:
"Bede Zsolt mögé besorakozna egy liberális jelölt? És Bede Zsolt besorakozna egy liberális jelölt mögé?"
Nem besorakozásról, inkább csak visszalépésről van szó. Márpedig ha a szabályokat elfogadták, akkor elvileg vissza kell lépniük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!