Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » I. Mátyás király zsarnokból...

I. Mátyás király zsarnokból miért lett igazságos utólag?

Figyelt kérdés

2019. jún. 4. 21:29
 1/10 anonim ***** válasza:
78%
Erre mondják, hogy az idő megszépíti, főleg az őt követő uralkodókhoz viszonyítva.
2019. jún. 4. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
56%

[link]


A rablógyilkos haramia Rózsa Sándor is már egy romantikus figura :)

2019. jún. 4. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
35%
Napóleont is hősként tisztelik Franciaországban pedig véreskezű diktátor volt aki azonnal megölette azt aki megkérdőjelezte őt.
2019. jún. 4. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
67%
Sőt az sem kizárt hogy 100-200 év múlva Hitlert és Stálint is nagyszerű emberekként fogják emlegetni
2019. jún. 4. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 mindentudó99 ***** válasza:
56%
Sztàlint már néha itt is mentegetik.
2019. jún. 4. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
19%
Mátyás erőskezű uralkodó volt.
2019. jún. 4. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
56%

#5

Csupán 1-2 elborult agyú...

2019. jún. 4. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Én már annak is tartom az egyiket
2019. jún. 5. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Erdogan egy diktátor, mégis szeretik őt a törökök valamiért.
2019. jún. 5. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

„Meghalt Mattias kyral, elkeolt az Igassagh!” Szinte természetesen rávilágít, hogyan keletkezett Mátyás király föltétlen igazságosságának emléke. Összehasonlítás útján. A sivár jelent összevetették az ő korában uralkodó állapotokkal, rájöttek, hogy az általa képviselt államhatalom igazságos volt. Miben állott ez az igazság, és kik ébredtek rá, hogy Mátyás király maga volt az „igazság”?



Mátyás király halála után a főúri kormányzat első dolga eltörölni Mátyás király 1486-i dekrétumát. A nagy uralkodó belső politikája ebben érte el csúcspontját. A társadalom, melyet trónra léptekor maga előtt talált, a hűbériségnek olyan fokán állott, hogy már csak egy-két nemzedék hiányzott és az ország szétbomlott volna kisebb-nagyobb önálló fejedelemségekre. A nagybirtokosok olyan hatalomra tettek szert, hogy a királyhoz szinte csak egyetlen réteg tartozott közvetlenül: a polgárság. (...)



Mátyás király első pillanattól fogva minden erejével azért küzdött, hogy helyreállítsa a királyi hatalmat s vele együtt az állam cselekvőképességét, szüntesse meg vagy gyöngítse a nagybirtokosok tűrhetetlen hatalmát, amellyel az országot mindmegannyi önmaguktól függő kis társadalomra szakították. Elhatározta, hogy szövetségeseket keres, olyan erős középréteget alkot, amelyre uralkodásában támaszkodhatik, amelyik nem vagyontalan, de nem is olyan gazdag, hogy hatalma ártana az államnak. Ezért cselekvő tényezővé tette a köznemességet, de különösképpen annak vagyonosabb és már öntudatosabb részét. Észrevette, hogy a familiárisok – ahogy a nagybirtokosok hűbéreseit nevezték – öntudatos és fölfelé törekvő társadalmi réteg, tehát rájuk alapozta terveit. Meglátta, hogy a köznemesség akaratát a sűrű országgyűléseken akarja érvényre juttatni. Mátyás tudva, hogy ez a nagy és szervezetlen tömeg nem cselekvőképes, az állam érdekeinek megfelelően bevezette a követi intézményt.

Hozzálátott, hogy kiépítse a rendi államot, s mintegy kettőssé tegye a kormányzást. Mivel a társadalmi osztályok még nagyon elhatárolatlanok voltak, s az átmenet nemesek, szabadok és jobbágyok között teljesen elmosódott, csak a kétségtelen nemességűeket igyekezett kiemelni s a többieket lejjebb szorítani. Azonban ez az elhatározása olyan ellenállásba ütközött, hogy rövidesen lemondott róla. Köznemesi jellegű tagokból törvényszéket szervezett udvarában, jóllehet ezt az intézkedését kénytelen volt visszavonni, és csak élete vége felé tudta újból megvalósítani. A telekkatonaságot kivonta a nagybirtokosok kezéből. Alvezéreit, mint Nagy Simont, Magyar Balázst a köznemesek sorából választotta. Döntő kérdésekben mintegy önnön hatalmát korlátozva kezdte megkérdezni a köznemességet. A nádori köztörvényszékeket eltörölte, és hatáskörüket a megyékre bízta, még a nagy uradalmakat is ellenőrzésük alá helyezte. Keresztülvitte, hogy az országgyűlés válassza a nádort, aki mintegy közvetítő legyen az állam két pillére, az országgyűlés és a király között.


[link]

2019. jún. 5. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!