Mátyás király valóban igazságos volt?
A sok népmesének van talán valami alapja?
Vagy csak mese az egész?
Mátyás király élete sok fordulaton át zajlott.
Királlyá a köznemesség választotta, a Duna jegén és előnyöket akartak ezért cserébe.
Mátyás mit is tehetett volna, az előnyöket megadta, hiszen saját pártját nem akarta elveszíteni.
Mátyás azonban nagy király volt, politikai szövetségeket kötött és erős központi hatalmat akart létrehozni, ami később sikerült is neki.
Egyáltalán nem volt egy fejbólintó János, vagy Dobzse László, akit a rendek kedvük szerint irányíthattak..
A különböző frakciók sorra fellázadtak ellene és Ő a kor szokásainak megfelelően kegyetlenül leverte ezeket. Úgy olvastam, az egyik lázadó kompániát az öreg Kinizsi, apja hű embere, aki várkapitány volt ezidőben, sorra felfalatta egymással.
Politikai törekvése a török elleni háborús készülődés lett volna, apja munkáját folytatván, ehhez szüksége volt a hátország, a nyugat támogatására. Ezért sajátos módon élete a nyugattal vívott harcban telt el, a törökre már nem jutott ideje és lehetősége. Életvitele is nagy változásokban telt, kezdetben egyszerűbb volt, később reneszánsz fejedelem lett.
Ebben a korban a nemesség olyannyira nagy hatalmú volt, a pallosjog miatt sokan szadisták voltak. Pl.: Báthori Erzsébet ellen a saját családja kért eljárást, vagy Szapolyay ( Zápolya) királyunk, aki gyönyörködve nézte az általa kínhalálra itéltek szenvedését. (ezt Dózsáék borzalmas kivégzése is igazolja, amiben tevékenyen részt vett).
Mátyásról azonban nincs ilyen adatunk, bár biztosan kemény katona ember volt, még Bécset is bevette.
Egyensúly politikájában mindig kedveznie kellett annak, akinek a támogatását meg akarta szerezni, de mikor már elég pénze volt rá, megszervezte a saját haderejét, a híres fekete sereget, így már saját magának is volt mire támaszkodnia.
Gyakorlatilag ez az alapja a népmeséknek és bár nagy király volt, nem szabad mai mércével mérni, nagyon is a kor embere volt.
Igazságos, aha :) És véletlenül sem az adószedők járták álruhában az országot, hanem ő, hogy igazságot osszon :)
Válasszuk külön a történelmet, a mondáktól :)
A Mátyásról született mesék utólag születtek meg. Bátyás elfoglalta Bécset, sőt, még a császári címre is törekedett (cseh választófejedelem akart lenni ehhez), és nem volt irreális a gondolat tőle. Az adókat megemelte ugyan (füstadó pl.), de ezzel az ország kincstárát növelte, amit azonban teljes egészében a fekete sereg fenntartására fordítottak. Egyébként volt egy törvénytelen fia is, őt akarta maga után következő uralkodónak, ezért hozta élete vége felé a nádori törvényeket, de ez nem jött össze. Mátyás művelt is volt, neki köszönhető a reneszánsz meghonosodása Mo.-on, a könyvtára nagysága a pápa vatikáni könyvtárával vetekedett, a bevétel pedig alig maradt el Franciaországétól (de mint mondtam, a hadseregre ment el).
Igazából Mátyás az országnak összességében jót tett, de ezt a kis sarki fűszeres nem élte meg így közvetlenül. A róla szóló mesék mind halála után keletkeztek, mikor visszasírták Magyarország helyzetét az utókorban élők. Ezért a mondás, hogy meghalt Mátyás, oda az igazság. vannak persze alapjai: a Kinizsi Pálról szóló mese gondolom onnan jön, hogy új nemesi réteget emel fel: a Kinizsiek pl. az ő idejében lesznek a nemesség tagja. A királyi kancelláriában is van pl. olyan ember, aki jobbágy volt, és megtette fontos személynek. Ennek nem az igazságossága volt az oka, sokkal inkább az, hogy ezek az emberek így a személyéhez hű követőivé váltak.
Az apja, Hunyadi János az ország leggazdagabb főurává vált.
Egy időben kormányzó is volt.
László korábban született, de Mátyás már teljes uralkodói nevelést kapott.
Nem csoda, hogy megállta a helyét.
Rokonai is támogatták, bár az előbb elhangzottak mind igazak, de hozzáteszem még, hogy házasságai is szerencsések voltak.
Először cseh királylány lett a felesége. Ennek jogán igényt tarthatott később a cseh koronára, majd Beatrixal a reneszánsz költözött hazánkba.
Mátyás állítólag jó humorú ember volt, így járhatott Kolozsváron és tarthatott kutyavásárt is Budán, ha kedve tartotta...
Én úgy olvastam több forrásban is, hogy Mátyást sem a nemesség, sem a nép nem kedvelte igazán életében. Előbbiek azért, mert keménykezűen, önhatalmúlag kormányzott, azaz nem vált a főnemesek bábjává, utóbbiak pedig a magas adók nyomán (bár megjegyzendő, hogy az ország virágzott, így abban a gazdasági helyzetben nem volt nagy probléma a magasabb adókat kifizetni). Halála után valóban rosszabb idők voltak, és bizony visszasírták mindannyian. Éppen ezért az utóbbi királyok összes pozitív tulajdonságát Mátyásra ruházták.
Speciel az én tudomásom szerint az, hogy álruhában járt a nép között igaz történet. Csakhogy nem Mátyás, hanem Nagy Lajos volt az, ki álruhába bújt...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!