Mi történt velünk az '50-es évek végén, amitől bedölt a szaporulat?
Nézegettem a korfánkat. Nagyon szép szabályos volt még 1920-ig. Ott ugye betört trianon után. Utána lassan kezdett csak emelkedni, aminek ismét betett a világháború. Még ebből is kiláballt a magyar és elindult a népesség szaporulat. Azonban ha megnézed konkrétan 1957-től egy egész évtizeden át meredeken lecsökkent a születések száma, pedig béke volt. A kommunista rezsim még támogatta is a gyerekvállalást. Kellett a dolgozó, aki építi a szocializmust.
Ennek ellenére béke időszakban valami negatív eseménynek kellett történnie, ami elvette a kedvet a gyermekvállalástól. Mi lehetett az? Mik lehettek ha több ilyen volt?
Köszönöm a válaszokat !
Nagyon hasznosak voltak.
Egyébként a hedonizmus és az "alkoholizálós, öngyilkosságos" állapotok egymás következményei. Nagyon sok nyugati jómódú embernél megfigyelhető, hogy pl miután szétdrogozta az agyát ( Prodiji énekese, Aviici) öngyílkosak lettek. Ennek a pszichológiai következményeit nem szeretném hosszan taglalni. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy nem zárja ki egymást a hedonista életmód és az öngyilkossági ráta.
Két fő oka van annak, hogy a fejlett országokban bezuhant a gyerekvállalás, és nem a kedv hiánya az:
1) A fogamzásgátlás az 1960-as években kezdett elterjedni
2) Tovább tart a tanulás, karrierépítés, így nincs annyi idő gyerekvállalásra
Már Móricz is sokat cikkezett az egykézésról, hogy elvész a magyarok életkedve, csak a birtok a fontos, meg hogy ne osztódjon.
Úgy néz ki, inkább Trianon után kezdődött. Hogy amid van, egy pillanat alatt elveszhet, ragaszkodni kell a kevés földhöz, és nem elosztani. Trianon egy kicsit elvette a lelkünket. Aztán 40 körül újra remény volt, utána megint veszteség. Fényes szelek, 56. Utána vigyázni, hogy mikor, kinek mit mond valaki.
Bekem az olyan rengetegnek tűnik, hogy 100 nőre több mint 100 abortuszt számolnak. Végülis akkor is voltak vallásos családok, több gyerekkel.
Szerintem az emberek jövőképével, a jövőbe vetett optimizmusától, vagy pesszimizmusától függ, hogy mennyire hajlandóak gyereket vállalni (anyagi helyzettől is, de ennek is köze van a jövőképhez).
Az "átkosban" nem volt túl optimista jövőképük az embereknek. Az optimista hozzáálláshoz sajnos nem elég elmondani százszor az embereknek, hogy a jövő csodálatos lesz, mert ezt sokan szeretik maguk megítélni.
#4 hedonista :)
Amikor 18 négyzetméteren 5en laktunk, az igazán hedonista volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!