Mamfred Vebernek nem kellene bocsánatot kérnie tőlünk?
Azt mondta, ha azon mulna a kormányalakítás akkor sem kérne a magyarok szavazatából. Ez sértő, nem is kicsit. Nem kellene ezen neki elgondolkoznia és bocsánatot kérnie a magyar emberektől?
Nem így léptünk be az unióba. Arról volt szó, hogy demokratikusan intézkednek, nem arról hogy ránkerőszakolnak fundamentalista iszlám vallás szerint élő migránsokat. Nagyon elzüllőt az unió, ha ma lenne szavazás én meg sem szavaznám az EU-t.
Semmiképpen sem kellene bocsánatot kérnie. Amit nyilatkozott, az nyilvánvalóan a fideszesekre vonatkozott (hiszen ő a Néppárt jelöltje, a néppárt egyetlen magyar tagpártja pedig a Fidesz).
Ezt a mondatot már régesrégen ki kellett volna mondania a Néppártnak is és a mindenkori néppárti csúcsjelölteknek is, csak sajnos túl töketlenek voltak hozzá.
Ez egy értékválasztás: az ember vagy legyen konzervatív, kereszténydemokrata, jobboldali, a szó európai értelmében, vagy illiberális, populista, szélsőjobboldali és euroszkeptikus.
Ennek a két dolognak a keveredése már eddig is rossz vért szült a Néppártban, amelyben konzervatív keresztény demokratáknak van helye, de autokráciát építő, a jogállamiságot lábbal tipró illiberális, szélsőjobbos, populista uszítóknak semmi keresnivalója.
Előfordul, hogy egy párt irányt vált és emiatt ki kell kerülnie egy táborból, amibe korábban tartozott.
A Fidesz ilyen irányváltások sokaságán van túl, hiszen KISZ-es ifjú kommunistákból lettek liberálisok, konzervatívok, végül illiberális autokraták.
Voltak ők már a liberális internacionálé tagpártja is, onnan léptek jobbra egyet a Néppártba, s most még egyet a szélsőjobboldalra, ahol a helyük is van.
Nincs ebben semmi különös, a Fidesz folyamatos, évtizedes jobbratolódási, majd fasizálódási folyamatának csak egy újabb lépcsőfoka.
Veber nagyon helyesen mondta, amit mondott, egy tisztességes jobboldali politikusnak akkor sem kellhetnek szélsőjobboldali szavazatok, ha azon múlna a hatalma. És fordítva: egy tisztességes baloldali politikus sem kér szélsőbaloldali anarchisták és kommunisták szavazataiból, akkor sem, ha ezen múlik a hatalma.
Ez így helyes és természetes. A Fidesznek is jobb lesz egy másik frakcióban, a valódi elvbarátai társaságában, a szélsőjobboldalon. Nincs mit keressen egy EU-ellenes populista szélsőjobboldali erő az Európai Parlament legnagyobb, legerősebb, legbefolyásosabb pártcsaládjában, és kész.
Az Unióba valóban nem így léptünk be, akkor a Fidesz még jobbközép politikai erő volt, Orbán egy színpadon kampányolt Jean-Claude Junckerrel, akivel ma teleplakátolja Magyarországot.
Akkoriban Orbán ilyeneket mondott: "Az olaj lehet talán, hogy Keletről jön, de a szabadság mindig Nyugatról jött." és tüntetéseket vezetett Gyurcsány ellen, mert az 20 évre titkosítani akarta az orosz atomalkut. "Ez nem a kormány biznisze! Ez a mi életünk!" - harsogta a legnagyobb magyar hazug, Orbán Viktor. (Szó szerinti idézetek).
Akkor, egy demokratikus, jogállamra törekvő, európai, konzervatív jobboldali erőként, a Fidesznek a Néppártban volt a helye.
Ma, a mai Orbán Viktornak, aki meghirdette a keleti nyitást (a szabadságtól az olaj felé fordulva) és húsz év helyett háromszorosára, azaz hatvan évre titkosítva az orosz paktumokat (rájővén, hogy mégiscsak a kormány biznisze kell elsőrendű legyen a magyar emberek jövője fölött), amelyik lebontotta a jogállamot, a fékek és ellensúlyok rendszerét, korlátozta a gyülekezési és sajtószabadságot és az alkotmánybíróság mozgásterét, amely szétlopta nemcsak az országot, de az EU-támogatásokat is, amelyet elmarasztaltak az EU-auditorok, az OLAF-jelentés, a Tavares-jelentés, a Sargentini-jelentés, az Európai Parlament állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottsága, és amelytől elhatárolódik kb. az egész civilizált világ - nos mit is keresne a Néppártban?
Erre mondják a régi népi bölcsesség szerint, hogy elválik ocsú a búzától. Csúnyábban fogalmazva: sz..r a májtól.
Hogy milyen állapotba került a Fidesz és milyen lesújtó szellemi állapotba hozta saját szavazóit is, arról ezen kérdés leírása is híven tanúskodik. A kormányzati hazugságpropagandával ellentétben, itt már rég nem a 2016-os migrációs válságról és a menekültkvótákról van szó (ezt csak egy fogyatékos vagy egy fideszes képzelheti).
Nem. Itt a jogállamiság lebontásáról, a keleti nyitásról, az oroszbarát politikáról, az EU működésének sorozatos szabotálásáról (Magyarország már rég sorozatosan vétózik - és egyedül vétózik! - minden EU-csúcson) és a mérhetetlen korrupcióról, az EU-pénzek szétlopásáról és a szabadságjogok lábbal tiprásáról van szó.
A 2015-16-os menekültválság - a Merkel-Erdogan-paktumnak köszönhetően - már rég lecsengett, a menedékkérőket már rég elhelyezték a maradék 27 EU-tagállamban, Magyarországot (és részben Olaszországot) leszámítva sehol nem erről szól az EP-kampány. Ezzel már rég csak a Fidesz hülyíti tovább a saját agymosott szavazóit.
Megjegyzem, tényleg elképesztő, hogy a Fidesz a médiája által egy alternatív valóságot hozott létre az emberek agyában.
Én pl. Romániában élek, amelyik annó, Magyarországgal együtt, egyike volt annak négy tagállamnak, amelyek a kvóta ellen szavaztak (23 - 4 arányban, 1 tartózkodás mellett).
Ennek ellenére Románia tudomásul vette, hogy le lett szavazva, befogadtuk átmenetileg a ránk eső mintegy 2500 menedékkérőt (mára a nagyrésze már nincs is az országban), és csókol anyu. Azóta nem jöttek újabbak, a politika pedig rég tovább lapozott (azóta a menekültválság is lecsillapodott a Merkel-Erdogan-paktumnak köszönhetően).
Itt nálunk egy szó nincs a hatalmas nagy migráncsproblémáról, még a magyar pártok sem ezzel kampányolnak.
Sőt, nálunk épp ellentétes a duma a magyarországihoz képest: ott nyomatják a "szuverén nemzetállamok Európáját", itt meg a Fidesszel egyébként egy pártcsaládba tartozó magyar pártok azt nyomják, hogy "Erős Európát, garantált kisebbségi jogokat!"
Ami, valljuk be, elég vicces: az anyaország jobboldali kormánya veri a mellét, hogy Brüsszel ne ugasson a szuverén nemzetállamok dolgába - a határon túli szövetségeseik pedig azt harsogják, hogy Európa legyen erős, hogy Brüsszel meg tudjon védeni a saját szuverén országaink elnyomásától minket, kisebbségieket.
Vicc az egész.
Egy dolog viszont tény: nincs még egy olyan zárvány Európában, ahol a napi politikai közbeszéd úgy ottragadt 2015-ben, max 2016-ban, mint Magyarországon.
Még Romániában is az elvándorlás, az európai minimálbér, a kisebbségi jogok, a korrupció elleni küzdelem, az integráció, a szociális helyzet a téma.
Magyarországon valahol 2016-ban megállt az idő, és bár a határokon már nem, de az agyakban özönlenek a migránshordák azóta is, és ez határozza meg a politikai közbeszédet. Totál abszurd.
14.
Elfogadom az érvelésed, de nem értek egyet vele.
Románia 2015-ben kimaradt a napi többezres népvándorlásból. Tehát később nem lehetett bepróbálkozni a Dublini-egyezménnyel. (Első belépés az unió területére.)
A kvóta ügy, hogy befogadtatok 2500 bevándorlót, akik azóta leléptek. Hová? Gondolom, nyugatabbra.Ha ott fennakadnak valamilyen ellenőrzésen, tökéletesen alkalmas szituáció, hogy kötelezettség szegési eljárást indítsanak Románia ellen, mivel nem tartotta ott őket, hisz még megoldható is lett volna, mivel Románia nem schengeni övezet. Mi azok vagyunk.
És ne legyen kétséged! A választások után elindul a pokol! Most csend van. Bármelyik oldal győz is, 2015 meg fog ismétlődni!
Mellesleg, gyakran járok Romániába. Régen elég volt egy pillanatra megàllni, felmutatni a személyit és már intettek is, hogy mehetek. Most? örülök, ha félóra várakozással megúszom! Nemcsak a személyit kérik. Olykor a forgalmit is, beviszik, ellenőrzik a rendszerben az adatokat. Közben ki kell szállni, kinyitni a csomagtartót. És nemcsak onnan ki, hanem innen is.
Nektek nem volt Ahmed H peretek sem...
# 16-os, én is megértem a te érvelésedet, de ettől függetlenül a múltról szól.
Nem az az egyedüli bajom, hogy Magyarország úgy reagált a migrációs válságra, ahogy reagált. Oké, nem engedték be a migránsokat (vagyis előbb beengedték százezrével, regisztrálatlanul, aztán meg egyesével sem, de jó, ez is oké). Oké, hogy népszavaztattak, oké, hogy annak ellenére, hogy a népszavazás érvénytelen lett, mégis elfogadták ugyanazt a törvényt, amit gyakorlatilag népszavazás nélkül is el lehetett volna fogadni ennyi erővel. Oké, nem fogadtak be egyetlen kvótamenekültet sem, még miután elvesztették a kvótapert, azután sem.
Oké, hogy a magyar emberek fogják megfizetni az árát a perköltségeknek és a kártérítésnek, magyar adóforintból.
Ha Magyarországnak - egyedüliként az EU-ban - ez így megérte, oké, legyen.
Ami számomra borzasztó furcsa, az nem is ez, hanem a tény, hogy három évvel a migrációs válság lecsillapodása és mindezen események után még mindig minden csak és kizárólag erről szól a magyar politikában és közbeszédben. Mintha foglyul ejtette volna ez a téma a magyar közbeszédet, és mintha ez volna a legaktuálisabb problémája az országnak (rokonaim, barátaim, szeretteim élnek ott, véletlenül tudom, hogy nem ezek a legnagyobb gondok).
Tehát nincs migráns befogadva, nincsenek jelen az ország életében, nincs széles bevándorlóréteg, nincsenek NO-GO-zónák, nincsenek mecsetek, radikális imámok, terroristák, meg nem terroista, békés menekültek sincsenek, illegális bevándorlók sincsenek.
Oké, nagyszerű.
De kérdezem én: hogy lehet ennek tükrében három éven át folyamatosan arról beszélni, ami NINCS?
Ahelyett, hogy legalább néha tematizálódna az is, ami VAN. Mert ha jól tudom, van elvándorlás, van gyermekszegénység, van gyermekéhezés, vannak véget nem érő kórházi várólisták, vannak elbocsátások, leépítések a közszférában, vannak sztrájkok (mert van túlóratörvény), a fővárosban vannak közlekedési, környezetszennyezési problémák, meg mostanság még patkányok is, stb.
Azaz VANNAK problémáitok nektek is (mint minden országnak, a miénknek sokkal nagyobbak is mint nektek), és egy normális országban választásokhoz közeledve a közbeszéd arról szokott szólni, hogy a pártok versengenek a szavazatokért, ismertetve a szavazókkal a megoldási javaslataikat a fennálló, reális problémákra vonatkozóan. Nem?
Ehhez képest én azt látom, hogy ma, Magyarországon arról folyik több vita, ami nincsen, ahelyett, ami van, és megoldásra vár.
Bármennyire büszke is magára egy kormány, hogy - szerinte - jól oldott meg egy három évvel ezelőtti problémát, normális társadalomban nem erről szól a közélet, hanem mindazokról a problémákról, amelyek még megoldatlanok.
Normális dolog, hogy 2015 után Európa közbeszéde egy ideig a migráció aktuális hulláma körül forgott. Érthető dolog, mert egy aktuális válság volt kibontakozóban.
2019-ben viszont talán nem 2015-ről kellene vitatkozni, hanem minimum 2020-ról.
Európa és az egész világ számára sokkal nagyobb, a szíriai polgárháború okozta menekültválsághoz képest milliószor égetőbb probléma például az, hogy ez a bolygó lakható marad-e 50 év múlva?
Pont migrációs szempontból is, egyébként: mert ha beindul az ökoszisztéma és a klímarendszer összeomlása, a 2015-ös szíriai menekültválsághoz képest tízszer, százszor nagyobb menekültáradat várható. Ha akkor fél millió háborús menekült ekkora bajt okozott, mi lesz, amikor ötven millió klímamenekült indul el északi irányba, a még lakható területek felé????
Nincs az a Merkel-Erdogan paktum, amely megállítaná őket Törökország területén és nincs az a határzár-paródia, ami ki tudná rekeszteni az EU-ból a teljes magyar népesség ötszörösét, ha elér Röszkére.
Egyáltalán ki és milyen pénzből fogja megállítani? Az itthon maradó nyugdíjasok, miután minden 30 alatti kivándorolt?
Stb.
Millió AKTUÁLIS tényező és probléma van, ami még migrációs szempontból is húsba vágóbb mint amivel Magyarországon folyton foglalkoznak.
Arról nem beszélve, hogy egy kormány nem söpörhet le minden kritikát az asztalról arra hivatkozva, hogy migráció.
Nem lehet a magyar kormány minden aktuális problémájára a 2015-ös migrációs krízis a mentség, kibúvó és magyarázat. Ha valaki szóváteszi, hogy talán nem kellett volna az Alkotmánybíróság jogköreit csonkítani, akkor az migrációpárti. Ha valakinek nem tetszik, hogy egészségügyi fejlesztések helyett stadionokra költik a pénzt, akkor az biztos migránspárti. Ha valaki kritikát fogalmaz meg a 2011-es választási törvény, a médiatörvény, a gyülekezési törvény szigorítása, a népszavazás ellehetetlenítése, a fékek és ellensúlyok rendszerének lebontása ellen, az csak bevándorláspárti lehet, biztos azér'.
Ha valaki védelmébe veszi a civil szervezeteket, bírálja a közintézmények vezetőinek kinevezési mechanizmusait, a trafiktörvényt vagy az állami földpályázatokat, az valójában migránsokat akar betelepíteni Magyarországra.
Ha valaki nem tapsol a korrupciónak, a miniszterelnök veje és baráti köre minimum gyanús vagyonosodásának, aki szeretné, ha a Magyar Tudományos Akadémia független maradhatna a politikától, vagy kimegy tüntetni a túlóratörvény ellen, az mind-mind a migrációt támogatja valójában (fizetett bérenc).
Ha készül egy (sőt, három) EU-s jelentés Magyarországról, ami százötven oldalon keresztül kritizálja a korrupciót, a jogállamiság, állampolgári szabadságjogok, sajtószabadság, szabad piaci verseny, stb. visszaszorítását meg a választási rendszer módosításait, húsz oldalban pedig kitér a migrációs problémára, akkor a magyar kormány csak a migrációt érintő részre reagál, minden más kritika is ezzel van elintézve.
Ez egy végtelenül lebutított, primitív közbeszéd. Arra, hogy miért egy fideszes pártfunkcionárius (a kormánypárt etikai bizottságának korábbi elnöke) a legfőbb ügyész Magyarországon, az a válasz, hogy azért, mert 2015-ben migrációs válság volt.
Miért nyert szabálytalanul százmilliókat a miniszterelnök veje, és miután az EU visszafizetteti a pénzt, azt miért nem neki kell visszafizetni, hanem a magyar adófizetőknek (jótáll az állam)? Azért, mert migrációs válság van.
Miért van orvoshiány? Mert migrációs válság van.
És így tovább...
Ez egyszerűen infantilis közbeszéd így. Én ennyit mondtam, nem azt vitattam, hogy jól vagy rosszul járt-e el 2015-ben a kormány. Csak azt gondolom, hogy maradt még megoldandó probléma mindenütt, Magyarországon is, a migráción kívül is, és azokról is beszélni kellene. És nem lehet minden ellenvéleményt, kritikát azzal elintézni, hogy biztos azért mondja, aki mondja, mert valójában támogatja a migrációt. Ez nonszensz.
(Ami pedig a Román helyzetet illeti, itt lefolytatták a kvótamigránsok menekültügyi eljárását. Aki megkapta a menekültstátust, már rég nincs az országban, mert a menekültek szabad mozgása az EU-n belül nem korlátozható. Nem zárhatod börtönbe, sem táborokba őket, aki menekültstátust kapott, az az EU-n belül mozoghat is. Nagyrészük el is ment. De ha nem ment volna is, tényleg nem hiszem, hogy az 2500 ember volna ma a legnagyobb problémánk a húsz milliós Romániában, amelyben amúgy is itt él vagy hetvenezer őshonos muzulmán, törökök és tatárok, a tengermelléken. Az - egyébként szász nemzetiségű - államelnök pont a napokban kívánt boldog Ramadánt nekik. Mint ahogy a nyugati húsvétra magyarul és németül is boldog ünnepeket kívánt. Az ortodox húsvétra meg románul. Nem 2500 szíriaiba fog belerokkanni az ország, hanem abba, ha megtorpan a korrupcióellenes harc, ahogy azt a jelenlegi kormány szeretné...).
# 17-es. Elvi síkon egyetértek veled a szavazati jog tekintetében. Mint ELVET elismerem és támogatom, hogy egy országban csak az ott élők szavazzanak (sem a honosított, sem az életvitelszerűen külföldre távozott állampolgárok ne).
Én romániai magyarként nem is szoktam hozzátok átszavazni, noha nagyon érdekel a magyarországi politikai helyzet alakulása (mégiscsak az anyaországom). De nem szólok bele.
És az sem tetszik igazán, hogy itt Romániában pedig a román-moldáv kettős állampolgárok szavazhatnak, miközben nem itt élnek, hanem Moldva Köztársaságban, de csak mert román nemzetiségűek, Románi megadta nekik a szavazati jogot, így beleszólhatnak az itt élők sorsába.
Szóval az ELV oké, még egyet is értenék.
DE: ne áltasd magad azzal, hogy Magyarországon a jelenlegi politikai helyzet azért alakult volna ki, mert "egyre kevesebb Magyarországon élő ember dönthet a magyarországi belpolitikai helyzetről".
Ez önámítás.
A mostani, számomra is sok szempontból visszatetsző magyarországi hatalmi helyzetet a magyarországon élők alakították ki 2010 óta mindig.
Ha tényleg a határon túliakon múlna a helyzet, akkor az önkormányzatok ellenzékiek volnának, a megyék ellenzékiek volnának, az EP-delegációban az ellenzék volna többségben, az önkormányzati és EP-választásokon ugyanis sosem szavazhattak a határon túliak (eddig legalábbis nem).
Ameddig Magyarország minden megyei közgyűlése fideszes többségű, a települések polgármestereinek 85%-a fideszes, sőt, Budapest (!) főpolgármestere is a fideszes Tarlós István, addig a határon túli magyarokat okolni a fidesz-túlsúly miatt nem több értelmetlen önámításnál.
A határon túli magyarok együttesen is egyetlen mandátum sorsáról döntenek (ha holnap minden határon túli magyar kérvényezné az állampolgárságot, és regisztrálna is a választásokra, és el is menne szavazni, és kivétel nélkül a Fideszre is szavazna, akkor is maximum kettő mandátumot kaphatna tőlünk a kormánypárt).
Valljuk be férfiasan, nem azon az egy mandátumon múlott a Fidesz kormányzása, sőt, 2018-ban a kétharmada sem.
És pláne nem a határon túli magyarok voltak, akik megszavazták Tarlóst főpolgármesternek, meg a megyei közgyűlések képviselőinek fideszes többségét, meg a települési önkormányzatok testületeit sem.
Az igazság az, hogy a jelenlegi helyzetért csak a saját, magyarországi polgártársaitokat hibáztathatjátok valójában, illetve azt a választási rendszert, amit a Fidesz 2011-ben bevezetett, és ami még relatív többséggel is kétharmadot hoz a gyöztesnek (mert olyan a mandátumkalkuláció).
Bocsi, de a határon túli magyarok szerepe ebben egyszerűen matematikailag elenyésző. Plusz eleve csak fél szavazatuk van, mert területi listára nem szavazhatnak (összehasonlításképpen: Romániában azonos szavazati erejük van a külhoni és kettős állampolgároknak, mert van olyan pl. hogy Kanada képviselője a parlamentben, azt is egy választókerületnek tekintik).
De ismétlem, az elvvel egyetértek, nem is szavazok nálatok, csak nem szeretném, ha azzal áltatnátok magatokat, hogy a határon túliak szavazták a nyakatokra a kormányt. Ez veszélyes önámítás, mert míg külső ellenséget kerestek, nem tudatosítjátok magatokban, hogy nem kívül, hanem belül rohad, ami rohad.
A választási rendszer sajátosságai és a magyarországi választók pártpreferenciái okozták a helyzetet, nem a határon túliak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!