Kelet vagy a Nyugat jelent nagyobb veszélyt a magyar kultúrár?
9-es: Igazad lenne, ha nem lenne üzleti megfontolás szinte mindenfajta interakcióban a népek (vagy egyes emberek) között. Szerinted a tizenötödik században nem azért hozták ide a farsangi jelmezeket Itáliából, hogy a kereskedők jól megszedjék magukat? Dehogynem. Másrészt, ha a népnek valóban nincs motivációja átvenni egy adott szokást (mert pl. ellentétben áll egy helyi szokással, ahogy a te példádban), akkor nem fogja átvenni. Vagy átveszi módosult formában, pl. száz év múlva lesz belőle egy szomorkodós beöltözés, vagy éppen marad csak a temetői látogatás nov. 1-jén - de jelmezben. Nem tudhatjuk, mi lesz belőle, és nem is érdemes ezen agyalni: a kultúra magától változik, védeni fölösleges.
Kérdező: Hány elemet kellett volna kiragadnom? Sajnos nincs időm és energiám rittyenteni ide egy párezer oldalas monográfiát, de igen, igazad van: a lényeg, hogy a kulturális hatások az élet minden területén érvényesülnek. Ha van olyan terület (a Halloween helyett), ami különösképpen érdekel, és ahol úgy érzed, az amerikai kultúra elnyomja a magyart, akkor beszélgethetünk róla. Nagy valószínűséggel könnyen be lehet bizonyítani, hogy az nem is amerikai, és nem is magyar. :)
Lol. A kormány (a mi kultúrálisan kelethez tartozó kormányunj) pont, hogy a családot akarja rád erőltetni...
Az usában nem erőltetik rád a szingli életmódot, csupán elfogadják ha valaki azt választja.
Vagy érdekelne, hogy szerinted miként erölteti a nyugat a szingliséget...
Szerintem ez csupán egy liberális (a szó legnemesebb értelmében) hozadék.
Amire itt gondolsz, az nem a kulturális elemek átvétele, hanem az individualista és a kollektivista kultúrák közötti alapvető különbség. Ez a "családi lét kontra egyedülállóként való érvényesülés" dilemmában is megnyilvánul: a kollektivista kultúrákban az előbbit, az individualistákban az utóbbit értékelik nagyra. Ha tudsz angolul, itt egy jó cikk erről a témáról:
Európát hagyományosan individualistának szokták tekinteni, de pl. Magyarországon erős kollektivista háttér is van (bár nem olyan erős, mint mondjuk Kelet-Ázsiában). Az egy érdekes felvetés, hogy vajon egy nem teljesen individualista kultúrában (mint Magyarország) egy individualista kultúra (pl. USA) termékei kiválthatnak-e egyfajta eltolódás a kollektivista szemlélettől az individualista felé. Ez megérne egy tanulmányt, de azt erősen kétlem, hogy olyan erős hatása lenne, amilyet te feltételezel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!