Tulajdonképpen mi történt a MANYUP-i pénzekkel?
Nem vették el, hanem megvédték. Megvédték a válságtól. A manyup pénzek a tőzsdén voltak befektetésekben, papírokban. EGy világválság esetén az összes megtakarításod lenullázódna. Gondolj bele : több évtizedig fizetsz, majd jön egy válság és mindened elmegy. Így az állam biztosan fog fizetni neked. Visszakaptad a nyereséget, h aakartad befektethetted.
Minden rendes kormány ezt tette volna, aki törődik az emberekkel. Csak ellenzéki propaganda ezzel riogatni. Ha nagyon akarsz ma is, akármelyik bankba szabadon köthetsz magánnyugdíj megtakarítást. Ettől még megkapod az államtól a kötelezőt, nem kell válságtól tartanod. Ez így van jól, ha végig gondolod
Folytatás:
A valóság viszont az, hogy a MANYUP-ok a legnagyobb részt állampapírokba teszik a pénzt, ami rosszul fizet ha az államnak rosszul megy a dolga. levonnak rengeteg költséget, vagyis hiába van hasznod, nagy részét elviszi a MANYUP tulajdonosainak nyeresége, a reklámok, pénztári alkalmazottak bére stb. Ráadásul jött egy szép kis válság. Az évek során hatalmas hiány keletkezett a manyupos kifizetések miatt és még csak 13 évnél jártunk. Ekkor döntött úgy a második Orbán kormány, hogy megállítják a rendszert és 2012. januártól ismét csak az állami nyugdíjrendszerbe fizetsz kötelezően levont járulékot. Ettől magán úton még nyugodtan fizethetsz PLUSZ nyugdíj takarékosságra, most is működnek a nyugdíjpénztárak, csak ez a kötelező járulék felett, a már adózott pénzedből történik.
A "visszaállamosításkor" valóban nem hagytak választást, rendkívül durva döntést kellett hozni, hogyha valaki maradni akart a MANYUP fizetésnél. Onnantól elveszítette azt a részt, amit az állam adott volna neki nyugdíjat.
Mindenki másnál azonban mérleget készítettek a nyugdíjpénztárak. A járulékokat, amiket az évek során befizetett, azt felszorozták az infláció éves változásával (mintha mindet abban az évben fizette volna be értéke szerint) és ez az összeg lett visszautalva az államhoz. Ami ezen felül keletkezett a járulékfizetőnél - vagyis ami pluszt, hasznot ki tudott termelni a pénztár neki - azt postán elküldték mindenkinek a kezébe. Ekkor kaptak az emberek (2012 közepe-vége) egy összegben pénzt a korábbi MANYUP pénztáruktól. HA kaptak, mert rengeteg ember nem kapott semmit, még többen vannak akik sokkal kevesebbet kaptak kézhez, mint amire számítottak. Innen a mese, hogy ellopták a nyugdíjat.
A valóság az, hogy a nyugdíját mindenki pontosan meg fogja kapni a levont járulékai szerint - az elmúlt években meg is kapták, senki nem panaszkodott, hogy neki kevesebbet számoltak ki mint ami járna. Csak a nagy tömegek majd 20-30 év múlva mennek nyugdíjba, így ezt nem látják. A kevés kézbe fizetés vagy a nulla pénz oka az, hogy a válság elvitte az addig kitermelt hasznot 2008-ban, lenullázta az emberek számláit. Mintha 2009-ben újra indult volna a befektetésük, csak már nagyobb alapösszeggel. Ráadásul ilyen befektetések csak egy érték felett tudnak hasznot termelni, kis fizetés kis járulékánál több a költség, mint a nyereség. Nagyon sok embernél - minimálbéres tömegek - még annyi plusz sem volt a számlájukon, hogy az infláció követését fedezze. Nekik az állam egészítette ki a pénzét és úgy írták jóvá, mintha minden év járuléka rendesen bent lenne a kasszában. Vagyis rengeteg ember nem nyert, hanem veszített a MANYUP rendszeren. A 200 eres példánál maradva, az állam hiába adta volna a 140 ezret, mellé a MANYUP-tól nem 60 ezret avgy többet kaptak volna nyugdíjasként, hanem 50-40 ezret. Bajnainak 2009-ben ezért kellette rendeletben megengednie az akkor nyugdíjba menőknek, hogy VISSZAléphessenek az államhoz következmény nélkül, mert kevesebb lett a nyugdíjuk azoknak, akik MANYUP tagként mentek nyugdíjba, mint akik nem. Szerencsére 13 év után derült ki, hogy mennyire nem hasznos a többségnek a rendszer, szörnyű következményei lettek volna, ha ez csak akkor derül ki amikor már nyugdíjba mennek. Eleve alacsony nyugdíj a minimálbér miatt és még az sem egészben a MANYUP vesztesége miatt – miből éltek volna meg?
És itt a másik mese, az ellopásról: hogy nem nyugdíjat fizettek a MANYUP-tól visszavett pénzekből. Tényleg nem – akkor, 2012-ben nem. Mert ahogy az elején írtam, a magyar rendszerben a hónap beszedett járuléka megy nyugdíjra rögtön, így ami akkor hiányzott, azt akkor ki is kellett egészíteni, ki is fizették a nyugdíjat. Nem hiányzott 2012-ben nyugdíjfizetésből pénz, mert adóforintokat, hitelt tettek a helyére még esetleg 10 évvel korábban. Vagyis nem volt hová VISSZAtenni a pénz a nyugdíjkasszába, nem onnan hiányzott. Oda tették ahová azt a pénzt kellett volna, amikor átcsoportosították nyugdíjba: beruházásokba, hiteltörlesztésbe, fizetések emelésébe. Mintha ahelyett hogy a konyhapénzbe tennél havi 10000-t, azt mindig odaadnád a tesódnak kölcsön. Közben viszont a kaját meg kell venni, vagyis elmarad a festés, nem veszel a gyereknek rollert és a végén már kölcsön kérsz a szomszédtól. 10 év múlva a tesód visszaadja a pénzt, de akkor már nem kaját kell belőle venned, hiszen azt akkor kellett, amikor éhesek voltatok, hanem a visszakapott pénzből végre megcsinálod a festést, kifizeted a tartozásod és mivel már nem roller kell a gyereknek, hanem kocsi, azt veszel neki belőle.
Ha elolvastad és kérdés, megjegyzés van, örülök neki. Ha nem, akkor meg nem is érdekelt a válasz és ennyi.
Ha tényleg érdekel a valóság:
Induljunk az elejéről! A magyar nyugdíjrendszer alapja, hogy amíg dolgozol, addig kötelezően az állam von le tőled havonta járulékot - ez lesz a jövendő nyugdíjad alapja. Ebből a járulékból amit befizetsz most május elején majd, a májusi nyugdíjakat fedezik (fizetik) azoknak, akik korábban fizettek ugyanígy a munkabérükből minden hónapban járulékot.
A Horn kormány úgy döntött, hogy ennek a járuléknak egy részét nem az állam fogja kezelni (nem ebből fizetik majd a nyugdíjakat), hanem kiadja nyugdíjpénztárnak, ahol te, mint járulék fizető dönthetsz arról melyik pénztárhoz menjen és mennyire kockázatos legyen a befektetése. Kisebb kockázat az főleg állampapírokat jelent, nagyobb kockázat már tőzsdét is részben. De ott remélhető nagyobb haszon is. 1998-tól élt a rendszer, onnantól kötelező volt a MANYUP tagság. Nekem még lehetett választani, aki abban az évben kezdett dolgozni, mint én az egyetem végén, az még ha akart, maradhatott az állami rendszerben. Utána már kötelező volt.
Akkor, 1998-ban a nyugdíj járulék 7%-ból 1% maradt az államnál, 6% ment a MANYUP-hoz. Ez idővel növekedett és 2010-re 1,5% állami - 8% MANYUP járulékfizetés volt. A kitalálói úgy gondolták, hogy azt a "röpke" 40-50 évet, amíg a kezdettől mindenki teljesen a MAGYUP-ba fog tartozni és onnan IS fogja kapni a nyugdíját, azt simán át lehet vészelni úgy, hogy közben más adóforintokból fizetik a nyugdíjakat. Ebben tévedtek. Már a rendszer bevezetésekor figyelmeztették az országot külföldi szakértők, hogy ez egy működésképtelen ötlet, de nem hallgattak rájuk - pont, mint később gyurcsányék a devizahitelekre való figyelmeztetésre. Az első években - első Orbán kormány 1998-2002 - nem volt gond, hiszen a Bokros-csomag alatt 1996 után visszaesett a nyugdíjak értéke a magas infláció és kis nyugdíjemelés miatt, a gazdaság javult, munkahelyek voltak, bérek emelkedtek - volt elég adóbevétel, hogy azt a kieső pénzt pótolni lehessen gond nélkül. Hiszen csak kevés ember volt még MANYUP tag, kevés járulék hiányzott. De ahogy Medgyessyék elindították a gazdaságot a lejtőn és vele egyszerre egyre több MANYUP tag lett az évek során, így már sokkal több hiányzott a nyugdíjkasszából is és az államkasszában is egyre kevesebb volt az adóbevétel. Mivel nyugdíjat fizetni kellett, az járandóság, megdolgoztak érte, olyan pénzeket kellett odatenni, amikből beruházás, gazdaság élénkítés, béremelés lehetett volna - hogy legyen több bevétele az államnak. De mivel ezek nem valósultak meg, a bevétel csökkent és csökkent, a nyugdíjakhoz meg egyre többet kellett hozzátenni. 2006-ra már hitelből kellett fedezni a nyugdíjkassza hiányát, magas kamatú hitelből.
Képzeld el azt a helyzetet, hogy Te befizetsz 5000Ft járulékot a nyugdíjadhoz, ebből 4000-t odaadnak a MANYUP-nak, hogy picivel több nyugdíjad legyen, de közben hitelt kell felvenni ennek a 4000Ft-nak a kifizetésére nyugdíjba, amire a kamat sokkal több, mint amekkora hasznot a MANYUP ki tud termelni belőle.
Mindeközben az emberek arról nem is tudtak, hogy a nyugdíjuk nagyobb részét nem is a MANYUP fogja adni. A munkaadó is fizet be nyugdíjjárulékot, azértt és az államhoz fizetett 1-1,5% járulékért az állam is ad nyugdíjat - részben.
A nyugdíj számítása így nézett volna ki: kiszámolják, hogy a tőled levont összes járulék, ledolgozott iső (és minden más ami kell hozzá) alapján mennyi nyugdíjra lennél jogosult. Mondjuk kijön 200 ezer havi nyugdíjra. Ennek a 70%-t az állam fogja fizetni, mert oda is ment járulékod ekkora részben. Vagyis az állam fizet neked 140 ezret. A MANYUP-nál is osztanak-szoroznak és kijön, hogy mennyi pénzed gyűlt össze az évek során befizetéssel, haszonnal együtt. Azt elosztják szintén havi részletekre és azt fizetik ők is. A terv az volt, hogy a 30% helyett több legyen, vagyis ne 60 ezret rakjanak az állami rész mellé, hanem többet, így nem 200 ezer lesz a nyugdíjad, hanem 220-240 ezer. Ez volt a terv.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!