Afrika a jövő kontinense? Brazília a követendő példa? Ez komoly?
Se szakképzettség se infrastruktúra, nem érdemes befektetni sem, technológia 0. Afrika még Bangladeshez képest is messze elmarad.
A nagyvállalatoknál már évtizedek óta elvárás a folyamatos növekedés. Már rég nem elég, ha nyereséges a cég, az sem, ha a nyereség állandó. Stagnáló nyereség esetén fejek hullanak az igazgatótanácsban, dolgozókat küldenek el, gyárakat, szolgáltatóközpontokat költöztetnek világ végi putrikba. A forgalomnak és a nyereségnek évről évre növekednie kell.
Ehhez pedig egyfajta földrajzi terjeszkedés is szükséges. Egyrészt meg kell hódítani az új piacokat, olyan országokban, régiókban kell bevezetni a terméket, ahol eddig nem volt kapható. Nagy növekedés csak így érhető el: például egy olyan országban, ahol már mindenkinek van okostelefonja, aki erre vágyik, csak a pár évenként esedékes telefoncsere jelent piacot az új készülékeknek. Viszont ahol még alig-alig van okoskészüléke a lakosságnak, ott rengeteget tudsz belőlük eladni, amíg nem telítődik a piac. Nagyobbat kaszálhatsz így, mint az első esetben. Afrikában pedig sok a telítetlen piac - nem csak a szórakoztató elektronikára vonatkozóan.
Másrészt kellenek az olcsó energiahordozók és nyersanyagok, hiszen nyereségesen termelni csak olcsó anyagokból lehet. Az ilyeneknél jó lelőhelynek bizonyulnak az afrikai országok: ott, ahol az állam fogalmát sem ismerik, sokkal könnyebb megszerezni a koncessziós jogokat, mert a törzsi vezetőket olcsóbb megkenni és sokszor nem is tudják, mi rejtőzik a földben. Ott, ahol az elektromosságot nagyrészt a villámokból ismerik, nem tudják felmérni, mekkora kincset jelentenek az elektronikában használt ritkaföldfémek (mondjuk azt nem tudom, Afrika hogyan áll ezen a téren, ez csak egy példa volt). Illetve ott a környezet védelmét is lazábban kezelik, nagyot lehet ezen spórolni.
Harmadrészt pedig olcsó munkaerő kell, abból viszont sok. Ahhoz, hogy olcsó legyen a terméked, a sz*rt is ki kell taposni a melósból, ilyen körülmények között pedig nem marad meg sokáig, ezért kell, hogy legyen utánpótlás. Ha nincs, kénytelen vagy bért emelni vagy normális körülményeket teremteni. Ez a gond most Kínában: már nem dolgozik a kuli napi 16 órát egy tál rizsért, elvárásai vannak. Ahhoz, hogy a termelési költségek ne szálljanak el, olyan helyet kell találni, ahol rengeteg olcsó, eldobható kuli van, mint Kínában annak idején. Úgy néz ki, Afrika erre is jó: a soványka földön kecskét terelgető parasztnak még a nyomorúságos gyári munka is előrelépés, mert az időjárástól függetlenül van pénze.
Úgyhogy akár az is lehet, hogy Kína után Afrika lesz a világ összeszerelő-üzeme.
"Úgyhogy akár az is lehet, hogy Kína után Afrika lesz a világ összeszerelő-üzeme."
Amit pedig Grönland,Antarktisz és Tűzföld követ
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!