Miért gondolják ennyire sokan, hogy a CSOK miatt mentek fel az ingatlanárak a csillagos égig?
Kérdezem ezt úgy, hogy ez engem nem érint. Nem bírom a nagyvárosokat, Pestet meg különösen ki nem állhatom, tehát ez az ingatlan árrobbanás engem nem érint, távmunkában is tudok dolgozni szerencsére. Sőt még csak nem is vagyok Fideszes.
De a helyzet a következő: A világgazdaság most szárnyal, így a külföldieknek különösen sok pénzük és idejük van utazgatni, mivel kevés munkával is sokat keresnek kint. Ráadásul ez nekik nagyon olcsó hely. 2015-ben berobbant hazánkba az AirBnB láz, tehát hogy ki lehetett adni külföldieknek a lakást, többszörös áron mint az albérleti díj. Így hát rengeteg ingatlan tulajdonos kipaterolta az állandó bérlőit és kiadta a lakását AirBnB-vel külföldi turistáknak, ami miatt sok magyar került az utcára és lakáshiány tombolt. Egyik ismerősöm ingatlanügynök, ő is (mint mindenki) akkor úgy tolta a kiadást, hogy odacsődített egy időben 15-20 érdeklődőt és mondta nekik, hogy aki a legnagyobb összeget mondja a végén, azé az albérlet. Ezért volt az a bizonyos licitálás. Emiatt úgy felmentek az albérletárak, hogy már az alacsony alapkamat miatt olcsóbb volt venni egy sajátot és azt törleszteni, ezért az ingatlanárak elkezdtek emelkedni egészen a csillagos égig. Rengetegen vettek befektetési céllal ingatlant, mint külföldi mind belföldi befektetők. Ingatlanbefektetési láz volt, az árak mint a hurrikán úgy vágtak felfelé. Emiatt volt az igazi áremelkedés a nagyvárosokban, először Budapest belvárosában, aztán mivel a magyarok kiszorultak a külvárosba ezért ott is. Majd az agglomeráció és a vidéki nagyvárosok is követték a tendenciát. A CSOK csak egy kicsit, mindössze néhány milliót rúgott bele az amúgy is horror magas árakba. De az már csak hab volt a tortán. Alapvetően nem emiatt emelkedtek az árak ennyire. Falvakban nem emelkedtek, tehát ez ékes bizonyítéka annak, hogy nem a CSOK a felelős.
Mégis szinte mindenki, akit érint ez a magas albérlet/ingatlanár mizéria, mind a Fidesz-re és a CSOK-ra fogja a magyar fizetésből nagyon nehezen megfizethető árakat. Miért?
Akik a béremelésre hivatkoznak. Szerintetek ha évi pár szazelekkal emelkednek a bérek, az indokolja az ingatlan árak meghàromszorozòdàsàt?
Azt a pici béremelèst az élelmiszerek és a szolgáltatások emelkedèse elviszi. Nem tud többet félre tenni egy átlag ember. A 10-20 milliós drágulást sem tudja követni.
Úgy van kitalàlva, hogy csak a csokkal és a többi hitellel legyen esélyed lakáshoz jutni, fiatal pályakezdőként.
Közre játszott az árak emelkedèseben. Sok más oka is van, de ez sem elhanyagolhato.
#13
Ezért nem lehet titeket már egyáltalán komolyan venni. Miféle megháromszorozódás?
Nézd már meg az ingatlan árakat rendese! Most tart ott, ahol 2008-ban voltak az árak. Nem 2010-11-hez kell hasonlítani, amikor tömegével akarták eladni az ingatlanjaikat a devizahitelesek és ott álltak az eladhatatlan félig kész új lakások, mert senki nem tudta megfizetni.
2009-ben válság volt. Utána pár évig a padlón volt az ingatlanpiac, potom pénzért lehetett lakást venni.
2013 körül kezdte magát összeszedni, aztán 2015 után indult szép emelkedésnek. Ez várható volt. Viszont, hogy az utóbbi 5 év alatt az ingatlanárak a 2,5-szeresükre emelkedtek, abban igenis nagy szerepe volt a CSOK-nak is. Ugyanis aki jogosult a CSOK-ra, az hanyatt-homlok ment igényelni, hogy még olcsóbban kapja (hiszen emelkednek az árak, meg most még 5% a lakásÁFA), viszont a régi lakást is "jó áron" kellett eladni, ami ment is, mivel kereslet az van. És mivel aki a CSOK miatt adta el a lakást az drágán adta, így a környékben mindenki követte a példát. CSOK nélkül is lett volna az elmúlt 5 évben legalább 80-100%-os áremelkedés, de nem 150% az tuti.
Ergo: nem kizárólag a CSOK miatt emelkedtek, de nagyon is hozzájárul.
"Falvakban nem emelkedtek, tehát ez ékes bizonyítéka annak, hogy nem a CSOK a felelős."
Falvakban azért nem emelkedtek, mert oda a kutya sem költözik, így senki nem is épít új házat, ami ugye a CSOK-nak feltétele.
"Falvakban nem emelkedtek, tehát ez ékes bizonyítéka annak, hogy nem a CSOK a felelős."
Ja ez éppen pont azt támasztja alá, hogy a CSOK-nak köszönhető az emelkedés. Hiszen valóban nem történt áremelkedés semmilyen kategóriában amit nem érint a CSOK, például a falusi ingatlanokat vagy a nyaralókat vagy a budai villákat érdekes szintén nem érintette.
Nem igazán értem, hogy miért gondoljátok, hogy az internet világában, pont itt az interneten lehet hazudozni meg nagyokat mondani anélkül, hogy kiderülne.
2. oldal táblázata az ingatlanok árának változásáról, nézzétek meg a valóságot!
Még az is ott van, hogy ha a 2015-ös árat tekintjük 100%-nak, amikor év közepén bevezették a CSOK-ot és ahhoz viszonyítjuk a korábbi éveket, akkor 2011-ben volt a legalacsonyabb ehhez képest az új lakások ára, ennek a 88%-a és 2018-ban meg 127%. Vagyis a kettő között 127-88= 39%-os árnövekedés volt. Nem 2,5-szeres lett az ára, nem háromszorosa, hanem 1,4-szerese.
Ugyanakkor ha nem a minimum árhoz hasonlítod, amikor pont azért volt alacsony az ára az új lakásoknak, mert senki nem akarta megvenni, ez az árkülönbözet kisebb.
Mi az erőteljes áremelkedés oka, Hogy sokan akarnak lakást venni miközben keveset tudnak építeni. Ha egy cég eladásra hirdet meg egy lakást és talál vevőt érte 50 millióért, akkor persze, hogy ennyiért fogja eladni. Ha nem lenne senki olyan lökött, hogy 50 milliót adjon azért ami csak 35-t érne, akkor kénytelenek lennének lejjebb vinni az árát. Amíg lesz rá vevő ennyiért vagy még többért is, addig bizony egyre magasabb lesz az ára.
#17:
"2011-ben volt a legalacsonyabb ehhez képest az új lakások ára, ennek a 88%-a és 2018-ban meg 127%. Vagyis a kettő között 127-88= 39%-os árnövekedés volt."
Úgy látom, a matematika nem az erősséged. Tehát... az egyszerűség kedvéért legyen 10 millió az ár 2015-ben, az 100%, akkor ehhez képest 2011-ben 8,8 millió, 2018-ban meg 12,7 millió az ár. Azaz, 3,9 milliót, vagyis 12,7 / 8,8 = 1,44 azaz 44% NEM PEDIG 39.
De egy dolog a statisztika, mert abban a falusi helyzet is benne van, és egy másik a tény: itt egy megyeszékhelyen 2015-ben még 8 millió körül mentek a panellakások. Ma már 19-20 millió körül vannak. Egy kertvárosi ház akkor volt 15-18 millió, manapság 30 millió, egy új építésű ház meg akkor volt 22 millió, ma meg 40. Ez bizony simán két-két és félszeres ár!
Én még az LTP-nek hála tudtam lakást venni. Ma egy húszonévenek a CSOK nélkül semmi esélye, hogy lakást vegyen. Ergo: ha nem gyártasz minimum három gyereket, akkor vagy élj 40 éves korodig a szülőkkel, vagy gebedj meg egy szűk albérletben, mert lakásod az nem lesz.
Kérdező, te teljesen hülye vagy. Egy idióta. Gőzöd nincs a gazdaság működéséről.
A nominálbérek lehet, hogy nőttek, de a reálbérek nem, mivel az átlagos árszínvonal is nőtt. Igazából a reálbér csökkent, nem nőtt. Arányaiban sokkal drágább minden.
A CSOK-ról pedig:
Minden piac alapvető szabálya, hogy a kínálat a kereslettől függ. A CSOK fellendítette a keresletet - legalábbis annak egy szegmensének a keresletét. A kínálat a növekedést két úton követheti: vagy nő a mennyiség, vagy nő az ár. A lakások mennyisége nem igazán változott. Mi változik tehát? AZ ÁR.
Vagy tényleg azt hiszed, hogy mért a szerencsétlen dolgozó nem 95-öt keres, hanem 130-at, az elegendő ok, hogy a 6 milliós lakásár, a CSOK bevezetése után öt évvel 13 millióba kerül? Úgy, hogy a boltban is már minden kétszer annyiba kerül?
A CSOK nem több, mint egy bűncselekmény. Egy piramisjáték. A jogosultak pont ott tartanak CSOK-kal, mint előtte anélkül. Aki meg nem jogosult, annak pedig mostmár reménytelen a helyzete. Miért jó ez? Mert aki lakáshoz akar jutni, az ki lesz szolgáltatva a FIDESZ-nek. És akinek volt korábban lakása, az nagyot kaszált az árnövekedésen.
"A CSOK nem több, mint egy bűncselekmény. Egy piramisjáték. A jogosultak pont ott tartanak CSOK-kal, mint előtte anélkül. Aki meg nem jogosult, annak pedig mostmár reménytelen a helyzete. Miért jó ez? Mert aki lakáshoz akar jutni, az ki lesz szolgáltatva a FIDESZ-nek. És akinek volt korábban lakása, az nagyot kaszált az árnövekedésen."
Pontosan! Én még szerencsére éppen az áremelkedés előtt tudtam lakást venni. Most majdnem két és félszer annyiért tudnám eladni, mint amennyiért vettem. Most már esélyem nem lenne lakást venni, ergo ha akkor nem lépek, akkor bizony a szülőkkel maradok ki tudja meddig. Viszont innentől maradok a panellakásban, mert a saját kertes ház, amit később szerettem volna, elérhetetlenné vált. Az LTP-t kinyírták én meg nem fogok Orbán kedvéért 3 gyereket csinálni, csak hogy utána az ő rabszolgája legyek.
A testvéremet is féltem, mert most vágnak bele a házépítésben a CSOK-kal. Aztán majd ha Orbán kitalálja, hogy megemeli a CSOK-hitel kamatát, akkor szépen lesz egy csomó kiszolgáltatott ember, akiket úgy irányít ahhogy akar.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!