Miért drágulnak folyamatosan az élelmiszerek?
#3
Ez az elmélet.
A gyakorlat meg az, hogy aki el akarja neked adni a terméket, az dönt arról, hogy mit és honnan tesz ki a polcra - te vásárlóként meg azok közül választhatsz, vagy mész máshová. A legtöbben nem nézik, hogy honnan jön az áru, csak hogy mennyibe kerül.
Kérdezted már a piacon, hogy honnan van a fokhagyma? Hogy szezonban az út melletti árus hol termett epret árul? A többség feltételezi, hogy nálunk, ami híres a fokhagyma termő vidékéről, az eperföldekről, ezek hazai termékek. De fokhagymát a városunkban egyetlen zöldséges sem árult magyar terméket, mind a nagybani piacon vette, mint kínai árut, ahogy a tesco is vagy a többi. A szezon közepén az eperről, amit az út mentén, ládákból árultak, kiderült, hogy Bulgáriából hozták. Én is csak azért tudtam meg, mert az árus kislány kezdő volt és elszólta magát - látszott is rajta, hogy azonnal megbánta, a főnökei nyilván azt mondták neki, hogy hazudja magyar epernek.
Nézz körbe az üzletekben! A tojás, krumpli, leveszöldség lengyel, az uborka spanyol, a paradicsom olasz vagy görög - és nem most, hanem szezonjában. Próbálj meg szárazbabot venni ami magyar! Találsz kínait, kanadait.
6-os! Tudod mi a gyakorlat? Az, hogy nem nézel utána a dolgoknak.
Kapásból én mikor megláttam amit írtál, rögtön kiszúrtam a babos példát én, aki nem konteókat gyártok, ezt gondoltam: Ez igaz lehet, elvégre Magyarország nem egy nagy babtermelő, tehát nem értem mit problémázik ezen, de a biztonság kedvéért ellenőrzöm. És jé nekem van igazam!
"2014-ben Magyarországon 675 hektáron termesztettünk étkezési babot.
A termés 1527 tonna volt, vagyis hektáronként 2,2 tonna átlagtermést takarítottunk be
A termelők az étkezési szárazbabot 272 Ft/kg átlagáron értékesítettek, míg a
kiskereskedelmi ára 1000 Ft/kg alakult.
A magyarok éves viszonylatban 10000 tonna babot fogyasztanak, ami nem
több mint 1 kg/év átlagtól.
2014-ben 8489 tonna babot importáltunk (Afrika, Kína) 485 Ft/kg átlagáron
– vagyis majdnem dupla áron mint a hazai termelői ár"
Ez 2014-es adat de szépen igazolja azt, amit írok, ha csak hazai bab lenne, akkor bizony olcsóbb volna, azért nincs helyi bab, mert a hazai termelők nem foglalkoznak vele, de a megutaztatott külföldi bab miatt jóval magasabb is az ár. Tudod, ha nincs helyben termelés, akkor sokkal drágább az utazási költségek miatt, ezt írtam, így is van, ez az elmélet és látod ez a gyakorlat.
(és most ne akard kimagyarázni, ezt egy óvodás is érti, ismerlek tudom most majd futsz egy kört, hogy de így ez meg az és a végén szerinted neked van igazad, ne fáradj)
#8
Tényleg olyan nehéz a szöveget megérteni? Ezt írtam: "Próbálj meg szárazbabot venni ami magyar! Találsz kínait, kanadait." Nem azt, hogy nem termelünk babot, nem is azt, hogy egyáltalán nem adnak el babot nálunk. Azt, hogy VENNI nem magyar babot fogsz tudni, hanem kanadait vagy kínait. Van magyar bab is a polcon - bár nem mindig és nem mindenhol. Ne gyere a hülyeséggel, éppen ez a lényeg, hogy nézd meg a csomagoláson honnan van! Hiába azt hiszed, hogy azt tudod megvenni ami itt terem, mert logikusan az kellene olcsóbb legyen, hiszen nem kell messziről hozni - a valóság nem ez, hanem a kanadai meg kínai bab, lengyel krumpli, kínai fokhagyma.
Figyelj te is oda arra, hogy valóban magyar terméket vegyél, ne csak gondold róla, hogy magyar - én ezt teszem - és ha mások is figyelnek rá, mások sem veszik a lengyel tojást a magyar helyett csak mert 2Ft-tal olcsóbb, akkor valóban jobb lesz a magyar termelőknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!