Vályi Pétert belökték az izzó öntőformák közé vagy véletlen esett?
Minap vitázam egy barátommal a rendszerváltásról. Nem osztom a véleményét, de igaza is lehet. Szerinte a magyar szocialista elit kiegyezett a nyugattal abban, hogy rendszert váltsanak. Ha megfigyeled, a rendszerváltás után a régi MSZMP fejesek + rendszer kiszolgálói lettek a tőkések. Nagyon meggazdagodtak és gyakorlatilag máig egymást váltják kormányon. A nyugati országok pedig az ottani "szemetület" adják el itt (nem csak az élelmiszerről beszélek). Nem termelünk semmit sem már.
Olyan kép tárul elénk, mintha nem magától omlott volna össze vagy a viláágazdaság természetes folyamata lenne a kommunista blokk szétesése, hanem egy háttér-terv egy titkos alku része. Csináltak egy előre megbeszélt adósságot, amire hivatkozva mesterségesen bonttták szét a rendszert. Azóta 1000x ennyit vettek fel - nem viccelek ! - és senki sem beszél a gazdasági, politikai rendszer széteséséről.
Az elmélet szerint Vályi Péter ebbe nem volt beavatva. Ő igazi, hívő szocialista volt, aki hitt magának a rendszer idealista megvalósításában. Arra törekedett, hogy visszafizessók a kölcsönt és arra ösztönözte az MSZMP vezetését is, de ezt ők nagyon nem akarták. Diósgyőrben a minisztertanács elnökhelyettese 1973 őszén zuhant az izzó öntőformák közé. Vajon segítettek neki?
Igen. 1968 után a prágai forradalom után kezdték leépíteni a kommunizmust. Mind a két blokkot a szocialistát illetve a kapitalistát ugyan az a banda irányította. A szovjetek jutnak fel először az űrbe megnyerik az olimpiákat megnyerik a sakkot a koreai háborúban is jól szerepelnek megnyernek 68 ig mindent majd utána mindenben vesztenek. Mivel az emberek túl sokat lázadtak leépítették az egészet.
Az orosz cári család meggyilkolása amivel kezdődött jó példa ki irányította a gyilkosságot.
Mindig nagyon örülök neki, mikor az összeesküvés-elméletek hívei magyarázzák, hogy Nyugat-Európa, Amerika, a mögöttük álló tudjukkik és tulajdonképpen az egész teremtett világ csak és kizárólag Magyarország végtelen mennyiségben elérhető természeti és gazdasági kincseit szeretné megkaparintani, ezért pedig gyakorlatilag bármire képesek. A fene sem gondolta volna, hogy ilyen gazdag országban élünk.
Ha én 1973-ban egy csúnya, gonosz tudjukki lettem volna, aki éppen azon dolgozik, hogy a mérhetetlenül gazdag Magyarországon megdöntse a szocializmust, biztosan nem Vályi Pétert tettem volna el láb alól. Ez annyira amatőr megoldás, hogy egyetlen valamirevaló háttérhatalom sem ment volna bele.
A keleti blokk szovjet mintára felépülő államaiban a miniszterelnöknek és az egész kormánynak csak névleges hatalma volt. A politikai és gazdasági irányvonalat a párt határozta meg, a kormány csak kiszolgálta ezeket. Hiába ölik meg a kormányfőt, ha ugyanaz diktál a háttérből, nem mennek semmire. Kivéve, ha a párt első titkára egyben a kormányfő is, de akkoriban ez nem így volt.
1973-ban Kádár János, az MSZMP KB első titkára már 61 éves volt, úgy tudom, az előző évben fel is vetette, hogy nyugdíjba vonulna. Bár ekkor még sokkal jobb állapotban volt, mint a '80-as években, mikor Grósz Károly már nyilvánosan is be mert neki szólni, köztudott volt, hogy nem kimondottan kímélő életet élt korábban. Ha az akkor meglévő krónikus problémáiból valamelyik hirtelen annyira súlyos lesz, hogy nem tudja ellátni mindennapos kötelezettségeit és nyugdíjba kell mennie, senki sem lepődött volna meg különösebben. Betegséget okozni pedig már akkor is könnyebb volt, mint gyógyítani, már ha érted, mire gondolok.
Bár Kádár hatalma nem volt olyan abszolút, mint akár csak Ceausescu uralma, azért az ő lelépése is felkavarta volna az erőviszonyokat. A KB-ben az árnyékában meghúzódó emberek közül valamelyiknek előre kellett volna lépni, vállalva az első titkári poszttal járó felelősséget és ebből bizony lett volna némi hatalmi harc. A szocializmus megfúrásán igyekvő háttérhatalomnak ez sokkal jobb lehetőséget nyújtott volna, mint egy súlytalan miniszterelnök halála.
Az, hogy az itthoni ún. rendszerváltás mennyire volt előre lejátszott esemény és kinek fűződött érdeke az egyes eseményekhez, egy hosszú történet. Én inkább azt látom, hogy 1956 után a Kádár-rendszer a buta, kiszolgáltatott, felelősséget nem is ismerő prolit állította be a "szocialista ember" szerepébe, mert ez volt neki a kedvező. A proli nem háborog, nem csinál megint '56-ot, nem akar reformokat, csak melózik, fogyaszt és bámulja a TV-t. Csak arra kell figyelni, hogy mindig tele legyen a gyomra, más igénye nincs. Aztán több, mint három évtized után ezek az állami tutujgatást igénylő nagyra nőtt óvodások próbáltak helyt állni egy szabadabb gazdasági környezetben. Persze, hogy nem sikerült nekik. Ám mivel összességében véve a széles néprétegeknek nem volt rossz a Kádár-rendszer, nem is fejlődött ki olyan ellenzéki erő, ami átvehette volna az egykori MSZMP-ben edződött urak helyét. Én inkább úgy látom, hogy a nép úgy emlegette ezt a rendszerváltás nevű dolgot, hogy nem is tudta, mi az. Persze, tudták, hogy többpártrendszer lesz, lesznek választások, de a fő motiváció csak annyi volt, hogy a tejbevonó helyett Milka csoki legyen, a szakadt Zsigulit le tudjuk cserélni Opel Kadettra, a szódavízzel fellögybölt vizes-cukros Piroska szörp helyett meg mostan mán kaólát fogunk vedelni éjjel-nappal. Ezt a szocializmus nem hogy biztosítani, megígérni sem tudta, így a prolit rá lehetett venni arra, hogy új rendszert akarjon, amivel továbbra is azt hihette, megmarad a jó sora. És mivel nem volt komolyan vehető ellenzék, az MSZMP-ben meg azért nem olyan buta pártkatonák ültek, mint amilyennek szeretik beállítani őket, a régi elit rájött, hogy a politikai hatalmából gazdasági hatalmat csinálhat. Meg is tette. S ha megnézed, mára szépen visszafordítjuk az egykori rendszerváltást: egy párt, állambácsi mindent megold és szabályoz, amiben van egy kis pénz, azt államosítja, neked, kis prolinak van valami egyszerű betanított melód, négyévente elmész szavazni, amúgy meg kuss van, nem kérdeztünk. Majd kapsz ingyen sört és virslit május 1-jén, a gyereknek lesz ingyen ebéd, papának és mamának meg Erzsébet-utalvány.
Részeg lehetett ,mert akkoriban eléggé ivott mindenki.
1973-ban még nyoma se volt a rendszerváltásnak, 1974-ben lett az első olajválság , Magyarország is később vett fel IMF hitelt úgy tudom 1970-es évek végén kezdtek el tárgyalni a hitel felvételt.
"Mindig nagyon örülök neki, mikor az összeesküvés-elméletek hívei magyarázzák, hogy Nyugat-Európa, Amerika, a mögöttük álló tudjukkik és tulajdonképpen az egész teremtett világ csak és kizárólag Magyarország végtelen"
Nem csak Magyarországon, szivattyúznak ezek mindenhol.
1972-73 épp a kemény kommunista ellentámadás évei voltak. Szóval, ha politika, akkor éppen azért, mert túl reformer volt.
A hiteleket meg 5 évvel később kezdték felvenni.
Szerintem baleset volt, tán pia is, de ennél jobban nem fog már kiderülni.
Majd 50 éves történet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!