Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan alakultak ki a földesur...

Hogyan alakultak ki a földesurak és a nemesség Magyarországon?

Figyelt kérdés

Volt mondjuk István,mindent maganak fogott, és a hozzá hű embereknek szétosztotta?

Vagy hogyan?

Aztán utána a nemesség beleszólt mindenbe?



2019. márc. 4. 08:23
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Pont úgy. A föld volt az érték, azzal jutalmazott, cserébe a hűségért, katonai szolgálatokért. Azok esetleg tovább kiadták egy részét kisebb hűbéreseknek, így egy láncolat alakult ki.
2019. márc. 4. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Így-így. Ezt hívják patrimoniális monarchiának. Ez a legkezdetlegesebb formája a monarchiának. Ebből alakultak ki a rendi monarchiák, majd abból az abszolút monarchiák, amik vagy alkotmányos monarchiákká fejlődtek vagy forradalmak döntötték meg őket és köztársaságok lettek.
2019. márc. 4. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Kezdetben a magyarok folyamatos zsákmányszerző hadjáratokat folytattak, amikor is adófizetésre köteleztek más népeket, illetve nemesfémet, rabszolgákat zsákmányoltak, amelyeket aztán megtartottak vagy elvittek a kikötővárosokba értékesíteni a rabszolgapiacokon. A földnek annyi értéke volt ekkor, hogy a hadjáratok alapját képező lovakat el kellett látni élelemmel, tehát mindig a legjobb minőségű legelők megszerzésére törekedtek...persze foglalkoztak állattenyésztéssel, földműveléssel maguk is, de nem ebből éltek meg. A földeket nem is birtokolták a mai értelemben, nem voltak szigorúan fix határok, hanem folyamatosan vándoroltak az állataikkal. Ekkor még törzsek szerint szerveződtek, minden törzsnek meg volt a maga területe, ahol vándoroltak és legeltették állataikat, valamint ezek a törzsek saját hadjáratokat vezettek és önálló külpolitikát folytattak. A fejedelmek szerepe a törzsek közötti vitás kérdésekben a bíráskodás és a közös ellenséggel szemben történő együttes fellépés megszervezése volt, de a törzsfők inkább egyenrangúnak tekintették egymást.

A hadjáratok során nyilván kiemelkedtek azok, akik a legsikeresebbek voltak és a legnagyobb zsákmányt akasztották le (törzsfők, nemzetségfők), ők lettek a későbbi földesurak, nemesek, a katonai kíséretük pedig a várjobbágyok. A vármegyék pedig egy-egy nemzetség területét fedték le, központjai pedig egy-egy nemzetség központját jelentették. Hogy ha jól tudom, akkor a X. században 8 magyar törzs létezett, amely további 108 nemzetségre tagolódott. Ezen kívül segédnépek is laktak a Kárpát-medencében, akik önként csatlakoztak vagy meghódították őket, határvédelemre fogták be őket a Kárpátok hegységeiben (besenyők, székelyek, szlávok stb.). Később ők is betelepedhettek az ország belsejébe és vezetőik közül kerültek ki magyar nemesek.


A feudalizmus akkor alakult ki, amikor elterjedtté vált Európában a páncélos lovagság és a kőből épített erődítmények, emiatt a magyarok nem tudták adófizetésre kényszeríteni a szomszédos népeket, illetve kiismerték a harcmodorukat és nem voltak többé annyira sikeresek, nem tudtak annyi zsákmányt összeszedni, hogy megéljenek belőle.

Ekkor felhagytak a lovas nomád életmóddal és a portyázásokkal, a köznépet letelepítették a kialakított földbirtokokra, amelyek az egykori törzsfők, nemzetségfők birtokában voltak és a föld használatáért cserébe szolgáltatásokat követeltek a köznéptől (élelem, katonáskodás, pénz stb.). Idegen népek helyett elkezdték a saját népüket kizsákmányolni, hogy továbbra is fenntartsák kiváltságos helyzetüket.

És igen, ezt Vajk kezdeményezte, aki csak egy volt a törzsfők közül, illetve névleges fejedelmi hatalommal rendelkezett, mert egyik ősét 100-120 évvel korábban a honfoglalás lebonyolítására fejedelemmé választották, de addigra ennek a tisztségnek nem sok jelentőséget tulajdonítottak. Ezért kellett fegyveres erővel, illetve tárgyalásokkal megszerezni a többi törzsfő területét, akik nem akartak behódolni neki.

2019. márc. 4. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Népvándorlás? Honfoglalás?

Ez nagyban meghatározta ezek kialakulását, aztán eddig senki nem írt róla.


Eleve a törzsközösségi rendszerben is létezett már a feudális függés elve. Pedig a vándorlás során nem épp földbirtok alapú partimoniális rendszer létezett.


Fejedelem alá a törzsfők alájuk pedig laza rokoni függésben a törzs tartozott.

Melyek keveredtek közben más népekkel vándorlások során.


A letelepedéssel ez a rend transzformálódott földbirtok alapú feudális renddé.

Másfelől a meglévő haderő legalább annyira számított mint a birtokolt föld mennyisége.

Európai hatásra hasonló társadalmi berendezkedés alakult ki elég hamar itthon is mint a környező birodalmakban. Illetve aki ezt nem akarta elfogadni hamar nyakát veszthette.

2019. márc. 4. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Orbán Viktor hibája
2019. márc. 4. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!