Miért ilyen kegyetlenül alacsony Magyarországon a helyi vásárlóerő? Kinek/minek a számlájára róható ez a gyalázat?
2016-os adat:
Az a durva, hogy ez a forrás nem szokott tévedni. Ez a jakubmarian-os térképek hivatalos statisztikát használ, abból is a legpontosabbakat, pl. Credit Suisse meg ilyenek.
A helyi vásárlóerő index azt jelenti, hogy a helyi árszínvonal mellett a helyi bérekből mennyi mindent lehet vásárolni, tehát jó közelítése az általános életszínvonalnak.
A térkép alapján viszont ilyen országok is megelőznek minket, mint Románia, Bulgária, Bosznia és Hercegovina, Horvátország, Oroszország... tehát olyan országok, akiktől azt hinné az ember, hogy jobban élünk. De a statisztikák szerint rosszabbul.
Ez melyik kormány, vagy milyen politikának a következménye? A rendszerváltáskor, 1989-ben még egészen biztosan nem ez volt a felállás...
Mindegyik kormány következménye :)
Számtalanszor kimutatták már, hogy pártállástól függetlenül a rendszerváltás utáni pártok mind a közép-felsőközéposztályt támogatták ahelyett, hogy az alsóbb rétegeket zárkóztatták volna fel, hogy felpörögjön a belső fogyasztás.
(Az adatok azért ne tévesszenek meg, nem mindegy az sem, hogy az a vásárlóerő hogy oszlik el.)
Maradjunk annyiban, hogy a hivatalos adatokat inkább itt nézd meg!
Itt is azt láthatod, hogy a magyar vásárlóerő alacsony, sok más tagállamban magasabb. A lengyeleké kb. ugyanakkora, de az oroszoké egy picivel alacsonyabb. Az összképen nem változtat.
Ami fontosabb, az az elmúlt évek változása. Azt láthatod, hogy nálunk jelentős javulás van 2000 óta (azóta vannak ebben a táblázatban adatok), jelentősebb, mint más tagállamokban. Csak még nem tudtuk behozni a korai hátrányunkat.
Sajnos még így is igaz (a KSH alapján), hogy a magyar növekedés az uniós átlag alatt van. Szlovákia például hozzánk képest sprintel. Mi román tempóban haladunk.
Persze lehet úgy is nézni a dolgot, hogy lehetne rosszabb is.
#5
A képet jól mutatja ha megnézed hogyan változott a helyzet amikor más féle kormányzati gazdaságpolitika volt. Ha az eu-s csatlakozás évétől nézed, hogy hasonló jó lehetőségekkel indítsuk, akkor míg a szlovákok 50%-kal tudták növelni a vásárlóerejüket 2010-re, addig a magyaroké csak 18%-kal nőtt. Utána azonban 2017-re a szlovák 35%, a magyar 34% növekedés. Ez szinte azonos növekedés - persze nem mindegy honnan indult és mekkora lett vele a vásárlóerő.
De nagyon jól mutatja, hogy mikor szereztük a hátrányunkat - nem ez alatt a kormány alatt.
#7
Igen, én is. De mit akartál ezzel a mondani?
Ha felveszlek programozónak, mert az előzőt ki kellett rúgni a hanyag és befejezetlen munkája miatt, és te azt ígérted, hogy egy zseni vagy, de te sem tudod teljesen befejezni azt a projektet, hogy átadható legyen és végre fizessen a megrendelő, és emiatt azt mondom, hogy téged is ki foglak rúgni, akkor engem nem fog érdekelni, hogy te arra hivatkozol, hogy mert az előző fejlesztő elrontotta és te eleve hátrányból indultál és hiába játszod a hattyú halálát, hogy te mennyit dolgoztál vele és hogy jobban, mint az előző.
Az általam várt eredményt (ügyfél átveszi és fizet) nem tapasztaltam, ezét kellett menned.
Ha a munkádhoz még meg is vetettél velem drágán egyéb fejlesztőeszközöket, akkor még inkább bosszús leszek, de azzal úgy vagyok, hogy az utódod tudja majd hasznosítani.
Érted már?
S én még akkor vállalkozói fejjel gondolkoztam. Az átlag csak annyit mond a neki nem megfelelőknek, hogy „takaroggy”.
"Utána azonban 2017-re a szlovák 35%, a magyar 34% növekedés."
Az MSZP kormány időszakában 6 év változását hasonlítod össze a Fidesz kormány 7 év változásával. Nem fair.
2003 és 2010 között a magyar növekedés: 28%
2010 és 2017 között a magyar növekedés: 34%
De 2017-re csak becsült adatunk van. Most nézzük meg 6 éves távlatban:
2004 és 2010 között: 18%
2010 és 2016 között: 26%
Ráadásul fontos különbség, hogy a Fidesz épp egy világgazdasági konjunktúrában került kormányra, míg az Mszp-nél a világgazdasági válság hatására az egész Unió recesszió közeli állapotba került. Utóbbi nagyon szépen létszik, ha az Uniós átlagot nézi az ember: 2007-ről 2008-ra csak 800 egységgel nőtt az előző évek átlagát gyengítve, aztán pedig 2008-ról 2009-re, nemhogy nem nőtt, de még csökkent is a mutatószám!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!