Az MTA miért nem hajlandó kommunikálni semmit a tevékenységéről a közvélemény felé évtizedek óta?
Az MTA a magyar tudományos élet csak egy szűk rétege, ahova csak jó kapcsolatok és kihalás révén lehet bekerülni miért csinál úgy, mintha nem értené, hogy miért is foglalkozik vele a kormányzat?
Az MTA nem köti a nagyérdemű orrára, hogy az intézeteiben dolgozók és az akadémikusok milyen kutatásokban milyen eredményekre jutnak, valamint mit is csinálnak tulajdonképpen. Csak olyan tudományos publikációs gyakorlat létezik az MTA részéről, ami nem jut el a nagyközönséghez.
Az Akadémia álláspontja szerint ők mindent a lehető legjobban csinálnak, hibátlanok a vezetőik döntései, amelyek csak kiváló eredményekhez vezetnek, és aki kritizálni meri őket, az egy olyan diktátor, aki a tudomány ellensége
Orbán mint mondta csupán ennyit akar. Idézem "A cél az, hogy akárcsak az egyetemek átalakításánál, úgy a kutatás-fejlesztés területén is egy optimális, adminisztratív kötöttségektől mentes, de felelősségteljesebb és átláthatóbban működő rendszer jöjjön létre. Érték tehát nem veszhet el, és a tudományos kutatás szabadsága sem sérülhet”
"Csak olyan tudományos publikációs gyakorlat létezik az MTA részéről, ami nem jut el a nagyközönséghez."
A publikációk többsége szaklapokban jelennek meg, amiket vagy nem olvas az emberek 99%-a, vagy nem is tudja, mert elő kell fizetni rá. És ez világszerte így van.
Egyébként meg, ha csak ez a problémát, akkor egy kormányrendelettel meg lehetne oldani, hogy mostantól minden publikációt le kell adni pl.: a Lokálba, ha úgy tetszik.
De egyébként sem érzem igaznak az állításod. Csak felmész az mta honlapjára és pl.: ezt is megtalálhatod: [link]
Vagy ezt:
És az, hogy mit mond Orbán, nem hiteltérdemlő. Múlt évben szó szerint azt mondták, hogy nem változtatnak semmin. Ez szó szerint elhangzott. Ahhoz képest ez a semmi, egy akkora semmi, hogy effektíve privatizálni fogják az egészet.
#1
"hogy effektíve privatizálni fogják az egészet"
Honnan veszed ezt?
Kérdező, ezen az oldalon 1840-től elérhető az ÖSSZES MTA közlöny digitalizált formában.
A legutolsó egy 2018-as közlöny.
Őszintén, mennyi időt szántál rá hogy utánanézz ennek? Tényleg érdekelt az MTA átláthatósága, mikor feltetted a kérdést?
És tényleg nem bántásból, de mit szerettél volna ezzel a kérdéssel?
Az MTA tökéletesen átláthatóan teszi közzé a rendeleteit, határozatait, ülésein meghozott döntéseit.
Az Akadémiai Értesítő nevű kiadványukban (elérhetőek a fenti linken) leírják hogy abban az évben miket fogadtak el, például kutatási finanszírozás terén, az MTA költségein történő ingatlan vásárlásról milyen szabályokat hoztak, a felszerelések, tárgyi vagyon értékesítéséről milyen döntések születtek. Kicsit száraz, jogász nyelven írt szöveg, de teljesen jól átlátható, és ismétlem, INGYEN hozzáférhető, és nincsenek "évtizedes kihagyások".
És igen, az akadémia joggal mondja hogy átlátható. Vagy mi nem átlátható a közölt lapokban?
Én legalábbis teljesen átláthatónak tartom.
Én most például találomra a 2014-es közlönyt nyitottam meg.
Idézet "Az MTA infrastruktúra-fejlesztési pályázata intézetenként és évente egy-két kiemelt
prioritású berendezés beszerzését biztosítja.
Forrásait az MTA költségvetésének központi
kezelésű része adja. Kiemelt pályázati prioritás az európai kutatási együttműködésekben
való részvételi potenciál növelését. Egy-egy
nyertes intézmény 2–500 millió Ft-os eszközbeszerzést hajthat végre, ami lényegében
azonos a lezárult kutatóegyetemi pályázat
egy-egy évre és egy-egy egyetemre elosztott
infrastruktúra-modernizációs keretével. "
szerintem csodásan átlátható. Leírja hogy mire, mennyit, mikor költöttek, konkrét számok, konkrét nevek.
Mi a baj ezzel kérdező?
Ennél hogyan legyen átláthatóbb?
És ami fontos: Miért kell ehhez megvonni az MTA saját pénzei feletti döntésjogát, miért kell ezt is néhány kormányon belüli személy jogkörévé tenni?
És mikor fogjuk mondjuk Orbán Viktor és néhány politikus társa bankszámláját is ugyanilyen szépen, évek szerint sorba rendezve online ingyen megnézhetni?
Ha egy vagyonkezelő alapítvánnyá változtatják az MTA-t, akkor a kuratórium fog dönteni minden pénzmozgásról.
Már az MNB alapítványai során is láttunk kísérletet arra, hogy a vagyon elveszítse közpénz jellegét. Az MTA-t nem egy meglévő alapítványi formába helyezik, hanem új törvényi hátteret hoznak létre. Nagyon sanszos, hogy az MTA, mint alapítvány, kikerül a költségvetésből és nem tartozik majd olyan elszámolási kötelezettségekkel, mint előtte.
Az, hogy ez a vagyon tömeg nem egy ember nevén lesz, hanem egy kormány által összeválogatott kuratóriumi csoport kezében, az az én szememben (ebben a rendszerben, az én gyanúmmal), csak egy áttételes privatizálás.
"Az Akadémia álláspontja szerint ők mindent a lehető legjobban csinálnak, hibátlanok a vezetőik döntései, amelyek csak kiváló eredményekhez vezetnek, és aki kritizálni meri őket, az egy olyan diktátor, aki a tudomány ellensége"
Ez a te hazugságod, vagy az akadémia vezetése állította? Mert nem mindegy. Amennyiben nem a te hazugságod, linkelnéd, hogy pontosan hol és mikor állították ezt?
Egyébként közel sem működik hibátlanul az MTA, ha hibátlanul működne, akkor olyan semmirekellők, mint Palkovics, nem vehetnének fel havi sok száz ezer forintos tiszteletdíjat az akadémiától, konkrétan a semmire. Az ilyen visszaéléseket nyilván meg kéne szüntetni azonnali hatállyal. De szétverni az egész intézményt azért nem kéne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!