A befizetett nyugdíjjárulékok miért nincsenek mindenkinek elkülönítve?
Ez olyan mintha azt kérnéd, hogy a bankban, ahová beteszed a pénzedet és kamatozik (még ha keveset is) elkülönítve tartsák azt a pénzt a többitől egy dobozban.
Ha így tennének akkor nem lenne miből kamatot fizetni. A te betett pénzedet ugyanis másnak kiadják hitelbe - sok más betett pénzzel együtt - és a haszonból amit a hitel felvevője befizet, kapsz te is egy keveset kamatként.
A nyugdíjrendszer is így működik.
Te most befizeted a járulékodat, azt papíron nyilvántartják, de használják. Közben az állam kitermeli vele (és a többi befolyt adó és járulékbevételből) a következő munkavállaló generációkat, akik majd befizetnek később elegendő adót és járulékokat, amivel a te nyugdíjjárulékodra kamatot számolhatnak és olyan nyugdíjad lehet, aminek akkora az értéke, mint a befizetésedé volt 20-30-40 évvel korábban. Ha az állam a nyugdíjjárulékodat elkülönítve tárolná, akkor az ugyanaz lenne, mintha te mindig betennéd egy perselybe otthon. Szerinted mennyi nyugdíjad lenne ha a 10 évvel ezelőtti fizetésed 8%-t próbálnád meg 20 év múlva beosztani?
#7
Ez mese. Mivel amikor befizetted a járulékodat a manyup-hoz, az állam másból kifizette az akkori nyugdíjasoknak a nyugdíját, így amikor az a pénz visszajött, nem is kellett a nyugdíjalapba tenni. A te saját nyilvántartásodban a járulékbefizetésed szerepel és pontosan annyi nyugdíjat fogsz majd kapni, amennyi az alapján neked majd járni fog.
A 3000 milliárdot arra kellett VISSZAtenni, ahonnan korábban el kellett venni hogy legyen miből kifizetni a nyugdíjakat, mert ezt a pénzt máshová tették: államadósság törlesztésre, fejlesztésekre, beruházásokra és fizetésemelésekre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!