A mostani nagy munkaerőhiány vagy a korábbi nagy munkanélküliség volt rosszabb Magyarországon?
Munkaerőhiány a klasszikus értelemben nincsen, csak egyre kevesebben akarnak negyed annyiért dolgozni, mint egy országgal odébb tehetnék. Orvosokból és minőségi pedagógusokból (tehát nem csak ilyen magyar-töri szakos) a legnagyobb munkanélküliség idején is hiány volt. Most is az van. A versenyszférában pedig nem beszélhetünk valódi munkaerőhiányról, hanem alacsony és piacképtelen bérekről.
Így is az van, hogy a vásárlóerő az egyre csökken Magyarországon, ez hogy lehet?
#1
"Így is az van, hogy a vásárlóerő az egyre csökken Magyarországon, ez hogy lehet?"
Sehogy, mert nincs így. Folyamatosan nőnek a REÁLbérek. Nem mindenkinek magasabb a bére, de általánosságban többet keresnek az emberek, többet is vásárolnak, miközben a közműtartozások felére-harmadára csökkentek a korábbinak. Állandóan sorok állnak a boltokban, tele vannak a parkolók előttük és nem kenyeret-tejet vesznek az emberek csak. A hotelekbe már fél évvel korábban kell lefoglalni a szállásokat a hosszú hétvégékre, főszezonra, mert annyian mennek üdülni. Mivel a kiskereskedelmi forgalom 5 éve minden hónapban nagyobb mint az előtte levőben, így a vásárlóerőnek is nagyobbnak kell lennie hozzá. Hacsak nem hiszed azt, hogy itt csak turisták meg ufók vásárolnak.
Kérdező
Neked komolyan meg kell kérdezned mi a rosszabb, hogy neked nincs munkád és fizetésed vagy a munkaadónak nincs elég dolgozója?
A munkanélküliség nem változott nagyban,a kivándorlókat és a közmunkásokat nyugodtan kiveheted a statisztikából.
Aki nem itt dolgozik,az nem ide fizet adót,a közmunkás pedig létminimum alatt él.Tehát attól,hogy hivatalosan van munkahelye,még megélhetését nem fedezi.
A munkaerőhiány részben a kivándorlás miatt van.Így kisebb a választék,kevesebben fizetnek adót,így egyre nagyobbak a vállalkozások adóterhei,ami miatt a béremelések nem igazán tudják követni az inflációt.
Így akik eleve nem akartak kimenni,azok is egyre többen nem tudnak itthon elhelyezkedni,mert nem tudnak belőle megélni.
Nem tudnak annyit fizetni,amivel van bőven választék a munkaerők között.
Másrészt,aki megszokik egy szintet(vállalkozók),nem akarnak lentebb adni és többet fizetni,még ha megtehetnék sem.
#2-es tévedésben vagy
A valódi reálbérek csökkennek, mivel az egy háztartásra jutó vásárlóerő csökkent 1%-kal Magyarországon az utóbbi 3 évben. Pont erről van a balhé, hogy mivel Romániában meg 10%-kal nőtt ugyanez, nem csökkent, ezért a vásárlóerő szempontjából, ami az egyetlen valós statisztika ami a tényleges helyzetet mutatja, már Románia is lehagyott minket, így lettünk hirtelen Bulgária után a második legszegényebb EU-s ország.
Erről nem hallottál?
#4
Honnan veszed hogy nem így van? Miféle adatokkal tudod alátámasztani? Mert a vásárlóerőről én ezt találtam:
"Magyarországon idén 6654 euróra nőtt, vagyis tavalyhoz képest több mint 7 százalékkal bővült az egy főre jutó vásárlóerő, míg az európai növekedési átlag 2,5 százalék - derül ki a GfK kedden közölt éves felméréséből."
Ugyanez szerepel a ksh kiadványában is.
A következő linken egy részletesebb tanulmányt találhatsz, amiben 2014-es és korábbi adatokat láthatsz a már említett ACI index nagyságáról, ez a vásárlóerő amit említettek a cikkben és a ksh-nál. Mind EU-s viszonylatban, mind saját magunkhoz mérten alacsonyabb volt a 2017-es adatnál.
Szóval honnan veszed hogy csökkent a vásárlóerő?
Az említett utolsó linket persze lehagytam:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!