Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért ilyen szánalmas a...

Miért ilyen szánalmas a magyar mezőgazdaság?

Figyelt kérdés

Elfogyott a magyar krumpli c. cikk kapcsán: „1960-ban még hárommillió tonnás volt a termés, ez 1990-ben 1,2 millióra, a 2000-es évek elejére 780 ezer tonnára csökkent. Üzemi méretekben mostanában 200 ezer tonna termést takarítanak be.”


De nálunk almát sem lehet termeszteni, szőlőt sem, szamóca, cseresznye, meggy stb. ezek közül sem lehet semmit gazdaságosan termelni a Kárpát-medencében.


Érdekes módon a körülöttünk lévő országokban az előbb felsoroltakat lehet nagyüzemben, gazdaságosan termeszteni.


Nem tudom, de nem kellene ezen elgondolkodni, hogy vajon miért van ez?


2019. jan. 30. 11:36
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
100%

3-ast kiegészítve

Az árak.

A körülöttünk lévő országokban mennyi az áfa?

A mezőgazdasági termelésben mindenhol ott az adó:

Vetőmag, műtrágya, szükséges vegyszerek, saját gép kopó alkatrészei, bérmunkagép munkadíja: áfa

üzemanyag: mindenféle adó és valahogy furcsán pont akkor kezdi a rekordot dönteni az üzemanyag ára mikor fontosabb mezőgazdasági munkák vannak.

Másrészt a felvásárlási árak szinte nem emelkedtek a befektetési tételekhez képest.

2019. jan. 30. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:

Ha már a burgonyatermesztés cikket említetted:

Hazánk burgonyatermesztés területe a 2004 uniós csatlakozás előtt 31 ezer hektár volt, ezzel szemben tavaly 15 ezer hektár sem volt. Az utóbbi évek forró időjárása miatt a termésátlagok se növekedtek, hogy indokolt legyen az végett a termőterület csökkentés.

De ez csak az egyik ok.

Az uniós csatlakozás óta fokozatosan import burgonyával tömték meg a magyar piacainkat, amik olcsók voltak. A lengyel és francia ... külföldi termelőknek a mi piacunkon sikerült kidúrnia a magyar burgonyát.

Pl. A francia gazda 10 cent támogatást kap kilónként ha ide behozza a többletét, feleslegét. A lengyel gazda öntözés nélkül és olcsó ukrán munkaerővel szintén 3x-os támogatással már tud olcsóbban termelni, mint mi magyarok.

Ez a külföldi termelőnek, politikának jó, de nálunk a magyar termelőket, üzemeket tönkretette. Egy hektáron egy-1,5 milliós befektetésű burgonya költséggel elég nehéz ilyen alacsony áru hazai piacon is fennmaradni. Plusz havi bruttó 300-al alkalmazoztat is fenntartani, éveken át versenyezni a 40 forintos lengyel krumplival elég nehéz. Sőt voltak csődös évek is. Így fokozatosan csökkentek a termőterületeink az üzemeink.


Végül is ez egy 15 éves folyamat amit senki se akart észrevenni, egyik kormányzat se.

De talán olyan szempontból nem is volt "rossz," hogy a 28 ezres kisnyugdíjas "igen van ilyen" is tudott venni magának olcsóbb krumplit. Az alapvető élelmiszerek megvehetősége stratégia is és létfontosság.


Csak hát történt egy olyan, hogy tavaly 50 éve nem látott aszàly súlytotta Európát. Nálunk ha nem is, de a külföldi burgonyatermést megfelezte.

Na már most mit fog csinálni a külföldi termelő, kormányzat, hogyha alapvető élelmiszerből kevés lesz nála? Nem lesz exportja, minek is lenne ha az ottani fogyasztásra kell az adott mennyiség.

Ezzel nálunk most kupukkadt a lufi, mivel a fele burgonyafogyasztásunk a külföldi import állta 31/15. Elzárták a csapokat. Elfogy a burgonya. Ami lesz is esetleg külföldi az 400 ért kilónként megvehető lesz.



De ne bánkodj ehetünk 20 Forintos almát az idén. Arra már nem mondhatja senki se, hogy drága lett, csakhát annak is a termelők isszák meg a levét.

2019. febr. 5. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!