Miért van az, hogy az árak követik a piacot, de a bérek nem?
Amikor a kenyér, a tej, vagy a hús áráról van szó, minden évben van valami, ami miatt drága. Rossz termés, aszály, esőzés, baktérium, gomba, járvány pusztít, stb. És a boltban közlik, hogy teljesen normális, ha 300 forint a tej, 350 forint a kenyér, 1500-2000 forint a hús kilója, mert az árak a piacot követik.
Ugyanez igaz az ingatlan- és jármű árak esetén. Zokszó nélkül közlik, hogy az a lakás ami 5 éve még 7 millió forint volt, ma 15-17 millió, hogy egy albérlet 150-180 ezer forint + kaució ( általában 2 havi ) + rezsi, mert "kereslet-kínálat alapján, a piac szabályozza az árakat".
Ugyanakkor amikor a bérekről beszélünk, nem mondják, hogy "követik a piacot", "követik az árakat", sőt kifogásokkal jönnek, hogy a magyarok nincsenek olyan termelékenyek és olyan jók, mint mondjuk az osztrákok vagy németek.
Mert az állam közben jól megadóztatja a hasznot, a munkabért, és a termékeket.
Ami nem is lenne nagy baj, ha visszaforgatnák és nem ellopnák.
Jogos a felvetés. Áremelésre mindig van indok, árcsökkentést meg zsebre teszik.
Ehhez jön meg:
- Adózás torzító hatása
- Ha X bérért találnak embert, akkor nem fognak többet fizetni. Ez is kereslet kínálat.
- Ha egy bizonyos színvonal alatt senki nem vállalna munkát,akkor rögtön emelkednének a bérek. Még jobban. De ehhez kell egy olyan korszellem,ami egészen 2015-ig nem volt.
Az új generáció inkább nem vásárol és a szülőkkel él, de nem vállal apróért munkát. Az újabbak még inkább így gondolkodnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!