Ha az olaj ára csökken akkor az árak miért nem követik?
Közgázt végzettek és akik értene hozzá magyarázzák el nekem konyhanyelven.
Én nem jártam egyetemre és értelmes sem vagyok túlzottan.
parasztrgyereknek magyaráztok.
Már elég régóta csökken az olaj világpiaci ára. Már a fele alatt van ha jól emlékszem.
De ez miért nem mutatkozik meg pl az élelmiszerárakban?
Ha a földeken dolgozó gépeket olcsóbb tankolni,az élelmiszert olcsóbb szállítani akkor....
Ha majd megint emelkedni fog akkor milyen magasak lesznek az árak?
Ki fogjuk tudni fizetni? Gyanítható,hogy a fizetések nem fogják követni.
Illetve nem lehet ezt valahogy szabályozni?
Az állam nem nyúlhat bele?
Hát pedig az infláció durván lecsökkent, egy időre el is tűnt, az országok be is vannak fosva a deflációtól. Nem jó dolog az általános árcsökkenés, mivel akkor az emberek halogatják a nagyobb értékű vásárlásaikat, a párnájuk alatt tartják a pénzt mert jövőre többet ér, így lassul a gazdaság.
Amúgy azért sem zuhantak akkorát az árak mint amekkorát az olajár megfeleződésétől várhatnánk, mert egyrészt a dollár árfolyama felment (márpedig olajat dollárban veszel) másrészt a finomítás, kisker terjesztés költségei nem változtak, és a legfontosabb: az üzemanyagárakba kva magas fix jövedéki adó van beépítve. Ha nulla lenne az olaj ára, akkor is alig lenne 200 forint alatt a benzin.
Az olajárnak valóban van hatása ezekre a termékekre, de nem akkora mértékű, mint amekkorát gondol az ember. A földön dolgozó gépet olcsóbb tankolni, de a benne ülő Jóska munkabére ugyanannyi, a vegyszerek is ugyanannyiba kerülnek. A szállítás is olcsóbb, de a hűtés díja nem változik. A feldolgozóüzemben is ugyanannyi a munkabér, a kereskedelem is ugyanolyan árréssel dolgozik - sok egyéb hatás van, amit nem változtat meg az olajár.
No meg ott a kapzsiság is, mint faktor. Ha csökken az olajár és kisebb az önköltség, a termelő két irányba indulhat. Vagy csökkenti az eladási árat, vagy megtartja a régi árat és nő a profitja. Az ilyen árcsökkenéseknél eleinte ez utóbbi dominál: egy kicsit nyerek rajta, még egy kicsit nyerek, no, még egy kicsit, végül is buktam már sokszor, néha megérdemlem, hogy jól járjak. Közben persze figyelik egymást a termelők: ha valaki borítja a dominót azzal, hogy alacsonyabb árat kínál (vagy enged a felvásároló erőszakjának, mert az meg tudja, hogy csökkent az önköltség és próbálja lenyomni az árat), pánikszerűen mindegyik csökkenteni fog, nehogy kiszoruljon a piacról.
Utána jön a sztori következő fejezete: a felvásárló is megpörgeti a profitot. Olcsóbban veszem, ugyanannyiért adom, nyerek rajta. Na, még mindig kitartom az árat, még mindig - aztán nála is jön olyan nyomás, ami mellett már kénytelen csökkenteni. Ott már a feldolgozó nyer (már ha nem ő egyben a nagykereskedő is), ő is vár egy kicsit, hadd pörögjön neki az olajár csökkenése. Végül a késztermék nagy- és kiskereskedője is hagyja, hogy jól járjon egy kicsit az üzlettel, úgyhogy eltart egy darabig, mire egy árcsökkentő hatás elér a fogyasztókig.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!