Mára mikroelektronikai nagyhatalom lenne Magyarország, ha nem lett volna az a kis baleset?
Apám idős mérnök barátaitól sokat hallottam már, hogy mikroelektronikai nagyhatalom lettünk volna és micsoda robbanásszerű forradalom zajlott le hazánkban a '70-es évek végétől. 1975-ben a HIKI-sek (Keresztes Péter és Simon Zoltán vezetésével) „feltörték” az Intel 8080-as jelű mikroprocesszorát. HKI=Híradástechnikai Ipari Kutató Intézet.
Olyan ütemben fejlődött a magyar mikroelektronika, hogy 1990-re világhatalom lettünk volna, ha nincs egy tűzeset. Aki fiatal volt akkoriban biztosan emlékszik mennyi úttörő gyerekjáték került akkoriban piacra. Nekünk és nagyon sok gyereknek is volt hazai fejlesztésű ilyen videoton videojátéka. Ami élvonalbeli technika volt már akkor https://www.youtube.com/watch?v=QvbsPlWc2-o
Amit a hírekben találni róla:
Mindíg megfod a nagy öreg mérnökök legendái, hogy micsoda forradalom, fellendülés, úttörőmunka volt akkor. Divatos diákhobbi volt akkor a mikroelektronikával, számítástechnikával, rádiókkal való foglalatoskodás nem az mint ma csak mobilozni egész nap. Sokan akartak mérnök lenni. Teli volt az egyetem buzgó elhivatott (nem pénzéhes mint ma) hallgatókkal, akiket vonzott a szakmai kihívás. A mérnök kollegáik is szívesenmentek be dolgozni. Gyakran elfantáziálgatók mi lett volna, ha...Valóban lehetséges, hogy mára mikroelektronikai nagyhatalom lennénk?
Elég cinikus dolog volt egy lakótelep közepébe tenni egy hadi üzemet, az biztos.
Felgyújtani méginkább.
Ne becsüljük le. 8080-ast, az F-16 navigációját is az intézte.
De semmi esély nem volt semmire, az ész nagyon kevés a tömeggyártáshoz.
Ugyanabban az évben nyert a Szerszámgépiaro Vállalat aranyérmet, és vagy 200 megrendelést egy majdnem kész CNC géppel a Chikagoi Gépvásáron.
De már a másodikat se tudták legyártani.
Lehet. Nem lenne egyedi eset, hogy magyar fejlesztést, terméket gáncsolnának el, pláne a kommunisták. Szerintem amúgy sem lett volna semmi sem belőle, ahogy a legtöbb cég, kezdeményezés, a rendszerváltáskor kicsinálták volna. A keleti blokk amúgy sem volt jó talaja az elektronikának, egy jó ideig a genetikával együtt áltudománynak minősítették, utána későn kaptak észhez, elkéstek, a Paksi Atomerőműbe úgy kellett Skandinávián keresztül nyugati számítógépet csempészni. Az oktatást is züllesztették.
Ezzel szemben, ha Horthy-kormányzat marad, vagy sikerül '56, akkor minden bizonnyal komoly mikroelektronikai ország lenne Magyarország, ugyanis a Horthy-kormányzat Trianon után elkezdett egy gazdasági szerkezetváltást, ami a nehézipar erőltetése helyett a könnyűipart, az elektronikát, a turizmust pártolta, és emellett rengeteget fektetett az oktatásba.
Mi az, hogy "1975-ben a HIKI-sek „feltörték” az Intel 8080-as jelű mikroprocesszorát"? Mit lehet egy védelem nélküli általános mikroprocesszoron feltörni? Nyilvános volt az utasítás készlet, a blokkdiagrammok, a referencia kapcsolások. A BME ezekhez a COCOM lista ellenére hozzáfért.
Btw. ennél sokkal komplexebb rendszereket törnek fel valóban emberek világszerte, pl. minden egyes Apple Jailbreak egy törés. Mégsem szaporodnak a félvezető gyárak, mert ez egy nagyon költségigényes buli. Lassan az Intel is bedobja a törölközőt a 7 nm-es chipek ey részét már a TSMC fogja gyártani nekik.
Utálom ezeket a merengő mi lett volna ha cikkeket. Pont emiatt nem lesz most sem semmi. Az ország informatikában még most is nagyhatalom, a hazai egyetemek képzése ha nem is az elittel, de az általános nyugati színvonallal versenyképes, a mutlik előszeretettel jönnek ide, mert jó a munkaerő.
Az IT hazai fejlődéséhez nélkülözhetetlen startup világ ellenben döglődik, mert nem hogy szakmai vagy pénzügyi támogatást kapna az államtól, az európaihoz mérten extrém nehézkes vállalat-adminisztráció még kifejezetten hátráltatja is őket. Miközben a kis IT cégeink angyal befektetőknél kalapoznak pár tízmilliós seedért, miközben az Origot és a Telekomot milliárdokkal tömik ki az innovációs alapokból.
Lehet sírni azon, mi volt 30 éve, de most 10 éve ülünk egy hasonló lehetőségen és nézzük, ahogy elúszik.
Nem lett volna esélye a MEV-nek sem, hogy felvegye a versenyt a világszínvonallal. Elavult technikát vettek, ha jól emlékszem, a legkomolyabb IC a Z80 vagy az Intel 8080 lett volna, mit gyártottak volna. Ezek akkor már a sokadik vonalat képviselő bevált egységek voltak (A Z80-at a Zilog pár éve még gyártotta, talán az eZ80 még most is fut), de a világszínvonaltól messze voltak. Ha feltételezzük azt, hogy sikerül kifejleszteni korszerű IC-ket (Például ilyen próbálkozás volt a BOAK vonal), akkor annak piacot is kell találni. A mikroelektronika csak tömegméretben gazdaságos. Ehhez képest az akkor szokásos waffel (tárcsa) méretnél kisebbek feldolgozására volt alkalmas a MEV (ez azt jelenti, hogy sokkal rosszabb volt a kihozatala, mint a korszerű gyáraknak, magasabb költségek mellett)
Vannak olyan összeesküvés elméletek, hogy rájöttek, hogy a gyár nem lehet gazdaságos, ezért felgyújtották és a biztosítási pénz markolták fel. A történetben vannak olyan elemek, amelyek a gyújtogatás teóriát erősítik, bár inkább a tapasztalatlanság és trehányság számlájára írhatóak (ki volt kapcsolva a tűzriasztó, a tűzoltó készülék nem volt feltöltve).
Ha a MEV mellé felfuttattak volna egy komoly elektronikai ipart (Akkor már a Videoton, Orion, EMG régen nem a világszínvonalat képviselte), amit célzottan szolgált volna ki, talán lehetett volna vele valamit kezdeni, de az "uraságtól levetett" technika másolása nem tűnik nyerő stratégiának.
Voltak korszakalkotó magyar fejlesztések. Én az EMG 777 számítógép gyártásában vettem részt. Bitszelet processzorból felépített 16 bites központi processzorral, 3 darab 8085 (8 bites) perifériális processzorral. Iparágilag újdonság volt, hogy a processzorok között a rendszer osztotta el a feladatokat. Azonban a gyakorlat azt mutatta, hogy mire a fejlesztés kész lett, megjelent az IBM PC, amivel egy semmivel sem kompatibilis kisipari termék nem versenyezhetett. A processzorok közötti feladatmegosztás nem volt teljesítmény szempontjából optimális. A központi processzornak gyakran kellett várnia a lassabb perifériális processzorokra. Az, hogy a megoldások is feledésbe merültek részben annak köszönhető, hogy az informatika hazája nem Magyarország.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!