Mára mikroelektronikai nagyhatalom lenne Magyarország, ha nem lett volna az a kis baleset?
Apám idős mérnök barátaitól sokat hallottam már, hogy mikroelektronikai nagyhatalom lettünk volna és micsoda robbanásszerű forradalom zajlott le hazánkban a '70-es évek végétől. 1975-ben a HIKI-sek (Keresztes Péter és Simon Zoltán vezetésével) „feltörték” az Intel 8080-as jelű mikroprocesszorát. HKI=Híradástechnikai Ipari Kutató Intézet.
Olyan ütemben fejlődött a magyar mikroelektronika, hogy 1990-re világhatalom lettünk volna, ha nincs egy tűzeset. Aki fiatal volt akkoriban biztosan emlékszik mennyi úttörő gyerekjáték került akkoriban piacra. Nekünk és nagyon sok gyereknek is volt hazai fejlesztésű ilyen videoton videojátéka. Ami élvonalbeli technika volt már akkor https://www.youtube.com/watch?v=QvbsPlWc2-o
Amit a hírekben találni róla:
Mindíg megfod a nagy öreg mérnökök legendái, hogy micsoda forradalom, fellendülés, úttörőmunka volt akkor. Divatos diákhobbi volt akkor a mikroelektronikával, számítástechnikával, rádiókkal való foglalatoskodás nem az mint ma csak mobilozni egész nap. Sokan akartak mérnök lenni. Teli volt az egyetem buzgó elhivatott (nem pénzéhes mint ma) hallgatókkal, akiket vonzott a szakmai kihívás. A mérnök kollegáik is szívesenmentek be dolgozni. Gyakran elfantáziálgatók mi lett volna, ha...Valóban lehetséges, hogy mára mikroelektronikai nagyhatalom lennénk?
Bár szerintem csak egy troll vagy, de ha nem: ugye tudod, hogy 1990-ben jelent meg a SNES? A Pongot '72-ben csinálta meg az Atari, a Videoton gépe tíz évvel idősebb. 1988-ban már volt Sega Genesis.
Szerintem az öregek csak bepálinkáztak.
El tudod képzelni hogy a nagy szocialista világ közepén csak úgy alakul egy üzem ami a környezetéhez képest (düledező, veszteséget termelő, Ausztriához képest is 20 évvel elmaradott nehézipar, vas és acél országa, füstködben fulladozó iparvárosok) megcélozza a mikroeletronikai csúcstechnológia meghódítását és ehhez csak úgy beszerzi a szükséges informatikai, gépészeti, vegyipari hátteret, óriási energetikai hátteret, embereket akik mindehhez értenek is?
A kilencvenes években dolgoztam a mikroelektronikai iparban, vastagréteg technológiás chipek mechanikai darabolását végeztük, 2000 fővel, óriási légkondicionált csarnokban, szkafanderbe öltözve.
Nem valószínű, hogy mai értelemben vett csúcstechnológiával foglalkoztak, sokkal valószínűbb hogy valamiféle CCCP katonai projekthez dolgoztak be aprópénzért, COCOM listás alkatrészek hozzáadásával.
"...megcélozza a mikroeletronikai csúcstechnológia meghódítását és ehhez csak úgy beszerzi a szükséges informatikai, gépészeti, vegyipari hátteret, óriási energetikai hátteret, embereket akik mindehhez értenek is?"
A szürkeállomány meg volt hozzá az biztos. A többit meg be lehetett szerezni vagy így vagy úgy. Már 1975-ben a HIKI-sek „feltörték” az Intel 8080-as jelű mikroprocesszorát.Onnantólkezdve pedig szellemi innovációs lehetőség mire lehet még felhasználni...
#5:
Az hogy "feltörték a 8080-as mikroprocesszort" az nem jelenti azt hogy a gyártástechnológia birtokába jutottak. Mondok egy példát. Kihozzák a legújabb benzinmotort akárhonnan, te szétszeded, majd megállapítod hogy ebben is csak dugattyú van, te feltörted a technológiát?
A 8080-as mikroprocesszort egyébként az oroszok valóban lemásolták, bődületesen veszteséges technológiával, tízszer akkora méretben, mert szükségük volt rá hogy a MIG29 fel tudjon szállni.
Hát ez az! Csak LOP-akodtunk mások után. Lopással meg nem lehetünk világhatalom, hiszen az azt jelentené, hogy előzés után nincs kitől lopni, max tőlünk lophatnak.
Persze KGST-n belül elhihettük, hogy ászok vagyunk.
Azóta az egész elhalt volna. A rendszerváltás után mindenki a gyors hasznát kereste. A fejlesztésekből csak később lett volna haszon. Sokkal egyszerűbb volt az ipart privatizálni, leállítani és eladni a termelő gépeket. Most is a gyors hasznot kergetik csak ezúttal az unijós pénzek ellopásával. Minden lopás, ami egy egész ország érdekeit kellene hogy szolgálja, de valakik kisajátítják maguknak.
Azóta is fellendülhetett volna az elektronika ipar. De senki nem akart befektetni. A knóhó know-how a liszenszekkel nagyon sok pénz. Nemzetközi szintű tudós szakembereket nem akarja még most se senki megfizetni.
Ha szétnézel akkor látod, hogy az elektronikai iparnál több pénz van a szoftveriparban. Könnyen lehetnénk szoftver nagyhatalom. De ezt se támogatja senki. A méjszárosék vettek szoftveres cégeket, de világos hogy ez is csak a lopás miatt kell. Nem egy cégnek kéne adni kedvezményeket hanem minden szoftveres cégnek. A finnek és a lengyelek is államilag támogatják a szoftveres cégeket. Nem egy helyi méjszáros oligarcha cégét.
Azokat a szoftveres cégeket kellene nagyon támogatni ahol exportra is dolgoznak. De mit vársz ezektől? Nem értenek ehhez. Támogathatnák a szoftvert exportra gyártó cégeket minimum 80 százalékos adókedvezménnyel. Ehelyett a multikat tömik. A multik feleslegessé válnának, ha valamelyik iparágunk világszintűen erős lenne. De ha támogatnak is valamit, akkor az a rokon és haver.
Úgyhogy ja. Elektronikai nagyhatalom nem, de szoftveres nagyhatalom lehetnénk. Még most se lenne ehhez késő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!