Kun Bélát miért tartja sok jobbos hazaárulónak, amikor vissza akarta foglalni a Trianonkor elvett területeket (legalábbis a Felvidéket), és Trianonért nem ő felelős, hanem Károlyi Mihály, aki nem is volt része a Tanácsköztársaságnak?
A vörös hadsereg egy ideig visszafoglalta a Felvidéket, kettévágva az előrenyomuló cseh és román erőket. Erre az antant Smuts tábornokot küldte Kunhoz tájékozódni és javaslatot tett (Smuts-jegyzék).
Felvidéken az internacionalizmus nevében ki lett kiáltva a Szlovák Tanácsköztársaság.
Azonban, miután ígéretet kaptak arra, hogy a román hadsereg visszavonul és nem döntik meg a tanácshatalmat, visszavonták a felvidéki csapatokat.
A románok nem vonultak ki, erre katasztrofális kimenetelű támadást indítottunk ellenük.
Trianon már 1848-ban elkezdődött.
A két forradalom nagyon hasonló is volt. 1848-ban már létezett kommunizmus, Marx abban az évben jelentette meg a kommunista kiáltványt.
Ha a 18-20 közötti időszakot nézzük, Károlyiék mellett van egy másik felelős is: Horthy.
Horthy lepaktált az ellenséggel, az antanttal, cserébe Horthy kormányzó lesz, kiszolgálja az antantot, aláírja a békediktátumot.
#13. "Ha a 18-20 közötti időszakot nézzük, Károlyiék mellett van egy másik felelős is: Horthy.
Horthy lepaktált az ellenséggel, az antanttal, cserébe Horthy kormányzó lesz, kiszolgálja az antantot, aláírja a békediktátumot."
Kicsit sem akarom védeni Horthyt, de vajon mi történt volna, ha senki nem írja alá és nemzetközileg elismert vezetés nélkül marad az ország? Bizonyára itthagyják a nyakunkon a cseh-román-délszláv bandát, felosztják az országot.
Sajnos a Károlyi és Kun-féle országlások után Horthynak már nem maradt akkora katonai erő a kezében, amivel sikeresen visszavehette volna hazánk megszállt országrészeit. Inkább úgy gondolkodott, aláírja azt a mocskos rablódiktátumot (egy lényegtelen küldött által és nem ő személy szerint), rendbehozza az országot, emlékezik és emlékezteti a világot revíziós igényeinkre, és amint lehet, él a történelem adta területvisszaszerzési lehetőségekkel (ez 1938-41 között jött el).
V.ö. Lenin és bolsevikjai is így gondolkodtak, mikor Németországgal békét kötöttek és nagy nyugati területekről mondtak le 1918-ban: "ocsmány béke lesz, de ki kell bírni és meg kell erősödni, hogy amikor lehetőség lesz rá, visszafoglaljuk azokat a területeket" - valahogy így mondta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!