Kinek a buggyant agyaban, es főleg mikor született meg az alabbi döntes?
A Kádár-rendszerben először 6 hét,majd 5 hónap volt a szülési szabadság. Akkor az anyák ledolgozták a 8 órát(vagy még többet) a munkahelyükön,utána látták el a gyerekeket és a háztartást. Nagyon hamar leszktatták a babákat az éjeszakai evésről,mert nem tudtak volna másnap dolgozni,ha éjjel 5-6-szor babáznak. Mégis egészségesebb,és jobban kezelhető,nem hisztis gyerekeket neveltek.
A 70-es évek elején vezették be a 3 éves Gyest,és a szoc.pol intézményét.
Nem tudom,hogy külföldön hogy van,de nálunk a mai kismamák különleges bánásmódot várnak el,ha terhesek,és ha szoptatnak. Csak a gyerekkel törődnek,így a háztartás vezetés is nehezükre esik,és sokszor emiatt megy tökre a házasságuk. Mindent a hormonokra fognak,pedig csak unatkoznak. Ha nekik is dolgozniuk kellene,akkor nem lenne ennyi félrenevelt gyerek.
A mostani anya- és gyermekjóléti rendszert a 70-es években vezették be. Legalább három jó indok szólt mellette:
(1) Magyarország a 40-es évek óta demográfiai válsággal küzdött. Ez ellen érdemben kétszer sikerült fellépni. Egyszer a Ratkó-korszakban, de a 70-es évek politikai légkörében a Ratkó-féle megoldás már képtelenség lett volna. Másrészt a 70-es években bevezetett bőkezű támogatási rendszerrel. A támogatások nagyvonalúságát a helyzet súlyossága indokolta.
(2) A gyessel a munkaerőpiacról kivont anyák csökkentették a munkanélküliséget, és a Kádár-rendszer egyik legfontosabb mítosza, amit mindenáron fenn kellett tartani, az volt, hogy munkanélküliség márpedig nincs.
(3) Olcsóbb volt a gyes/gyed, mint bölcsődei férőhelyeket stb. kiépíteni.
Aki gondolkodás nélkül "buggyant agy"-ozik és hülyézi az akkori és mostani szociálpolitikusokat, az egyszerűen a divatos szövegeket szajkózza és nem használja az agyát.
Semmi értelme nem lenne eltörölni pl. a gyest, mert ez csak a munkanélküliséget fokozná. Ugyanazt az összeget munaknélküli-segélyben kellene kifizetnie az államnak. Ráadásul egy demográfiai válsággal küszködő ország nem teheti meg, hogy leépíti a családtámogatási rendszerét. Valójában a családtámogatási rendszer az állam részéről nem "szociális kiadás", hanem befektetés: bármi, amivel sikerül emelni a születések számát, a jövőbeli gazdasági teljesítményt javítja.
Persze tudom én, hogy néhány liberális közgazdász és az olyan neoliberális sajtótermékek, mint az Index vagy a HVG, divatossá tették a gyessel/gyeddel szembeni ordítozást, de a döntéshozókat szerencsére ez a hőbörgés nem érdekelte, nem érdekli és nem is fogja érdekelni.
"Elöször is nincs szüksegem,hgy az agyam komplettitasat kritizald!"
Ki említett buggyant agyakat a kérdésében?
"egy diploma 6-8 ev alatt leertekelődik"
Kiesnek a szakmájukból? --> kevesebb munkanélküli. Ha nagyon unatkoznak a szakmájukból kiesett anyukák, akkor szülnek mégtöbb gyereket, annál jobb a demográfiai helyzetnek és középtávon a munkaerőpiacnak. Azt kellene észrevenni, hogy a jól hangzó indexes és hávégés "bölcsességeken" túli dimenziói is vannak ennek a témának, pl. szabad rövid és közép helyett hosszú távon is gondolkodni, vagy érdemes figyelembe venni, hogy Magyarország kb. 10 éves távlatban relatíve túlnépesedett, azon túl pedig vészesen elöregedő ország, azaz jelenleg a munkaerőpiac tehermentesítésére van szüksége, 20-30 év múlva viszont több új belépőre a munkaerőpiacon.
Sok ember hibája, hogy alábecsüli a politikusok és más szakemberek képességeit, és mindenről gyorsan véleményt alkot. Pedig hát megvannak az okai annak, hogy miért ilyen furcsa a mai magyar szociálpolitika. És egész jól működik. Ez sok más területen is így van, de nem akarom elterelni a témát.
Igazából ahhoz hogy sokkal több gyerek szülessen, még lejjebb kéne nyomni az életszínvonalat.Nézzétek meg az afriakaiakat vagy az arabokat, úgy potyogtatják a gyerekeket hogy csak na.
Elkényelmesedtünk.Mindenkinek csak a bulizáson, a napi megélhetési gondokon, a vállalkozáson jár az esze.
Kettővel előbbi vagyok, folytatom.
Ha elmegyek haza a kisbabámmal, és már dolgoztam előtte, akkor a munkatársaimtól is kérhetek információkat. Egyébként minden szaknak megvan a maga speciális helyzete, például nekem, mint matematikusnak nem kell a műszerekkel foglalkoznom. A diploma nem vész el, bár a visszatérő kutatóasszonyt ugyanúgy be kell vezetni a gyakorlatba, mintha éppen akkor jött volna ki az egyetemről.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!