Miért mondják hogy a hiányszakmákban ( pl: kőműves, villanyszerelő, ács, asztalos, burkoló stb ) nagyon jól lehet keresni?
Szokták mondani, hogy ma már nem találni egy "jó mestert", aki tisztességesen megcsinálja, ha pedig mégis találnak több százezer forintot elkérnek a munkáért. Ez így is van, eddig senki nem téved. Sok a "bóvlis", kevés a szakértő és azok nagyon drágák.
Na de mondják ilyenkor, hogy "bezzeg nem akarnak dolgozni az emberek, amikor egy burkoló százezret elkér néhány napi munkáért, amikor egy villanyszerelő 20 ezer forint alatt meg se nézi mit kell csinálni, amikor egy minőségi konyhabútor eszközök nélkül majd 1 millió". Igen ám, de ki kapja ezt a pénzt? A vállalkozó. Ha Józsi vállalkozik, mint villanyszerelő, elmegy és megcsinálja neked. Kapott is 50 ezret a munkáért, nagyon jó. De tegyük fel hogy egyedül nem tudja megcsinálni, hát felvesz egy segédmunkást, akinek persze már nem ad annyit, napi 10-20 ezer ( na jó, nagyon ritkán többet, de ez az átlag ) forintot, 8-12 órányi munkáért. Állandóra sokszor fel se veszik az embert, alkalmi munkákból meg senki nem élhet.
Ráadásul itt jön a hiba: mindenki nem vállalkozhat, a vállalkozók sokszor nem keresnek állandóra szakembert, ha pedig valamelyik vállakozó vagy multi mégis vesz fel valakit, azt garantált bérminimumra veszik fel.
Tehát ki keres jól? Akinek van annyi tőkéje és tehetsége, hogy vállalkozzon. Aki a saját szakállára dolgozik vagy a vállalkozás tulajdonosa.
Akkor mégis miért mondják, hogy a hiányszakmákban jól fizetnek és csak a lustaság miatt nem akarnak ott dolgozni?
Hàt nem tudom...
Faterom unokaöccse burkoló, ő mesélte hogy ha valakinek nem tetszik az árajálata akkor megy máshova dolgozni mert annyi munkája van hogy simán megteheti.
Mindenki mérlegelhet hogy a vállalkozó (nagy lóvé, kockázat, alkalmazottak ) vagy az alkalmazott ( havi fix, nincs kockázat, lehet szidni a főnököt meg a rendszert ) életforma a megfelelőbb neki.
A nyugati országrészben már egy jó szakmunkás nem megy el bérminimumért. Aki meg mégis elvállalja annak olyan is a munkája. A multik és a nekik bedolgozó alvállalkozók is jobban fizetnek, de ehhez minőségi munkát kell végezni, mert pl. egy villanyszerelőnek nem 3x16 amperrel kell dolgozni mint egy családi házban.
Üdv a munkaerőpiacon!
Kevés a jó szaki, mert azok kimennek külföldre az itteni fizetés többszöröséért. Marad az, aki link, béna, vagy nem képes egy nyelvet megtanulni.
A vállalkozáshoz kellenek bizonyos adottságok, kockázatot kell viselni. A vállalkozás maga is pénzbe kerül, nem keveset vonnak le tőle.
Én csak azt nem értem, hogyha olyan jó a vállalkozónak, és olyan rossz a szakinak, miért nem mész vállalkozónak, hiszen abban van a lóvé?
Itt a kérdés, jönnek a kifogások, ahelyett, hogy terveznél. Nem ítéllek el, félre ne értsed. Na ezek a kifogásokban megtalálod a választ, fel se kell tenni a kérdést a gyakorin.
Ha a szakember egyben vállalkozó és képes önmagát eladni és munkát találni,akkor jól jár.
Ha elmegy egy vállalkozóhoz,aki eladja mindenhová,és leszed róla,amennyit csak tud,akkor nem igazán keres jól.
Valóban így van de picit rosszul fogod fel a dolgot. Ne órabérben nézd mert ezek a munkák nem órabérre hanem teljesítményre vannak fizetve a burkolók például négyzetméterre dolgoznak és valóban drágán 3000 forint / négyzetméter alatt nem találsz burkolót aki dolgozik. egy 30 négyzetméteres területet ha lecsempéz egy hónap alatt vagy két nap alatt tök mindegy így is úgyis 90 ezret fog keresni vele.
Érdekes dolog az hogy ezeknél a szakmáknál már akkora a hiány hogy a cégek leterheltek, és már nem a cégek versengenek az ügyfelekért hanem fordítva ez pedig növeli a szolgáltatás árát.
Az hogy miért hiányszakmák annak az egyik oka valóban a mai fiatalok gondolkodásmenete (mindenki irodában képzeli el a munkahelyét) a másik pedig az hogy bár nem diplomás szakmák de egyáltalán nem egyszerű szakmák. Nagyon nem mind1 ki csempéz, ki fest, vagy ki készíti a bútorod stb. ezekhez érteni is kell és kevés ember ért hozzá még azok közül is akiknek papírjuk van arról hogy kitanulták
"a burkolók például négyzetméterre dolgoznak és valóban drágán 3000 forint / négyzetméter alatt nem találsz burkolót aki dolgozik. egy 30 négyzetméteres területet ha lecsempéz egy hónap alatt vagy két nap alatt tök mindegy így is úgyis 90 ezret fog keresni vele."
Így van. Ennyit kapsz ha te magad vagy a vállalkozó. De ha te csak munkavállaló vagy ennél a vállalkozónál, akkor ebből te ebből semennyit, pontosabban havonta olyan nettó 120-150 ezret fogsz látni maximum.
Mert ugye ezekből hiány van és a klasszikus gazdaságtanból tudjuk, hogy ilyenkor felmegy az ára...
Mondjuk azt is figyelembe kellene vennib hogy az igény csak az egyik paraméter; ami fontosabb, az a fizetőképes kereslet. Hiába kérhet el egy jó szaki százezreket a munkájáért, ha aki igénybe venné, annak a minimálbérből esélye sincs kifizetni...
"pontosabban havonta olyan nettó 120-150 ezret fogsz látni maximum"
Ez egyszerűen nem így van. Ha azt hiszed, hogy így van, akkor totál felesleges vitatkozni.
"Ennyit kapsz ha te magad vagy a vállalkozó."
Csak mellékesen mondom, hogy manapság a legtöbb szakember egyéni vállalkozóként dolgozik így gyakorlatilag ő dönti el, vállalja-e a munkát vagy sem. A saját emberek meg órabéres elszámolásban szoktak lenni, azzal sem 150 ezreket keresnek. Manapság még egy segédmunkás sem ennyit keres.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!