Mi ez a hatalmas Orbán utálat, ha háromszor lett kétharmaddal megválasztva?
Nem provokáció a kérdésem leszögezem.
Szóval sokan szidják őket meg fikázzák, de már háromszor nyertek választást, kétharmaddal. Legutóbb tavasszal, ahol rekord számú választó ment el és így is összejött az újabb kétharmad.
Ezért én nem értem a felháborodást, mert a választások eredményét nézve az embereknek ez kell.
Vagy a magyar emberek tudathasadásosak, ha megválasztják őket, majd fikázzák.
"Mi ez a hatalmas Orbán utálat, ha háromszor lett kétharmaddal megválasztva?"
Úgy tudnám ezt veled érzékeltetni ha azt mondom hogy a szavazók szavaztak, orbánék meg össze számolták, így lett meg a kétharmaduk.
Győzteskompenzáció, orosz választási rendszer, megvett szavazatok és még lehetne sorolni. A Fidesz 49%-kal nyert "kétharmadot", és az a 49% is úgy jött össze hogy szavazott a határon túli magyar aki nem itt lakik de lefizették, szavazott a sok roma akik segélyen élnek, szavaztak az ukránok (WTF?) meg a nyugdíjasok akiket megvezet a fideszes propagandagépezet, na meg persze a strómani kör. Tehát ha az átlag magyar állampolgárokat nézed (levonod a külföldit, meg a megtollasodott milliárdos haverokat) akkor maximum a nyugdíjasok körében népszerűek, de ott is egyrészt a hazudozás miatt, másrészt meg mert a nyugdíjasok sokan a "régi szép időket" látják ebben a kádárista rendszerben. És akkor még a választási anomáliákat (250 egyéni 0 listás szavazat az MSZP-re, eltűnt szavazat, leálló szavazórendszer, annyi érvénytelen szavazat hogy pont éppenhogy a fideszes nyerjen stb.) még nem is említettem.
Szóval a Fidesz minden mutyi, sunnyogás, megvásárolt szavazat és anomália mellett sem kapta meg a szavazatok felét sem (49%). Maradjunk annyiban, hogyha kizárnánk azokat akiknek nem lenne joguk szavazni (külföldi) plusz függetlenek számolnák a szavazatokat, akkor a nagy Fidesz kétharmad lenne 8-10%, jó ha harmadik erőként bejutottak volna a Jobbik meg az MSZP mögött. Erről ennyit, a nagy sikerről. A fideszmatek a szarból is kártyavárat csinál, ebben nagyon jók.
Éppen ezért utálják, ő van hatalmon, övé a felelősség a kormányzásért.
Amikor Gyurcsány volt a kormányfő, őt utálták az emberek.
"Ne haragudj, de 8 millió szavazóból 2,8 millió szavazott rájuk, tehát 5,2 millió ember maradt, akik szidhatják őket. Ez nem elég nagy szám neked? De akkor mi a kérdésed?"
Úgy bírom amikor a nem szavazókat is beleszámoljátok, hogy jobban nézzen ki a statisztika. Akik nem szavaztak, nem nyilvánítottak véleményt. Ha ennyire ragaszkodsz a számokhoz akkor nézd meg, hogy mennyien szavaztak a Fideszre és mennyien a második legtöbb szavazatot kapott pártra.
> már háromszor nyertek választást, kétharmaddal
Ami tény: az országgyűlési mandátumok több, mint 2/3-át szerezték meg. Ami csúsztatás, hogy a társadalom 2/3-ának támogatását élvezik. A kettő nem azonos. Hogy azonosnak kellene-e lennie? Jó kérdés. Van, aki az arányos választási rendszert propagálja. Ebben is van ráció, de adott esetben problémás lehet, pl. egy olyan esetben, ahol három politikai tábor viszonylag hasonló erőviszonyokkal rendelkezik, mondjuk 40:30:25 arányban (+5% egyéb), ott az arányos választási rendszer rémálom, mert képtelenség kormányt alakítani. A másik véglet a „győztes mindent visz” elve, amiben szintén van ráció, de megint csak sérti az ellenzéki érzelműek igazságérzetét, illetve megfelelő „fékek és ellensúlyok” nélkül visszaélésekre ad lehetőséget.
Mindenesetre a mi választási rendszerünk valahol a kettő között van. Az egyéni jelölt mindent visz, viszont van listás voks is. A győztes nem feltétlenül visz mindent, de nagyobb szeletet kap a parlamenti tortából, mint amekkora a választóinak az aránya. Ez most ilyen, és mivel a kormánynak 2/3-a van, ha rajta múlik, ilyen is marad.
Anno nem egy politikai jellegű kérdésnél valahogy szóba került a politika, és akkor hasra ütéssel írtam találomra számokat. Aztán megnéztem, a találomra leírt számok nagyon hasonlítottak a 2014-es választás eredményeire. A receptem a következő volt a hatalom megtartására (bármelyik párt számára, ha már nyeregben van):
1. A médiával, propagandával meg lehet szerezni kb. 15-20%-ot. Ez nem nehéz, ha az intelligencia eloszlását nézzük. (Nyilván az igazsághoz hozzátartozik, hogy a másik oldalról is lehet hülyítéssel választókat találni.) Nekik szól a migráns, Brüsszel, Soros. De ugyanúgy nekik szólt anno az IMF, a 23 millió román, vagy a köteles beszéd is. Vagy ha nincs más gumicsont, akkor jön a szavazz ránk, mert jönnek a kommunisták / nácik / melegek / homofóbók / az inkvizíció / az ateisták / stb…
2. 10-15%-ot érdekelté lehet tenni, hogy az adott pártra szavazzon. Nyilván minden rendszerben van, aki gyarapodik, ő hajlamos elégedettséggel gondolni az aktuális kormányra, ha mégsem gyarapodik, akkor nekik szólnak az ígéretek: adócsökkentés, nyugdíjemelés, 13. havi nyugdíj, tandíjmentesség, adóztassuk meg a gazdagokat, CSOK stb….
3. 30-40% esetén el kell érni, hogy ne akarjon politikával foglalkozni, ne lásson az ellenzékben jobb lehetőséget és/vagy legyen elfoglalva a hétköznapi életével. A sok karaktergyilkolási körbeverések jól kedveznek ennek. Meg persze a „mindenki lop” szlogenek is, de alapvetően a cirkuszt és kenyeret elve is be szokott válni.
4. A maradék 30-40%-nál meg el kell érni, hogy lehetőleg 3-4 különböző pártra szavazzanak.
Mi volt a 2014-es választások eredménye?
- 38,76% otthon maradt,
- 27,58% a Fidesz-KDNP-t választotta,
- 15,72% választotta az Összefogást (MSZP, Együtt, DK, PM, MLP),
- 12,67% választotta a Jobbikot,
- 3,28% választotta az LMP-t,
- 1,99% meg valaki mást választott.
A választópolgárok 27,58%-ának támogatásával a mandátumok 2/3-át szerezte meg a Fidesz-KDNP.
Tehát a 2/3-os parlamenti többség nem hogy a választók 2/3-ának felhatalmazását, de a többség felhatalmazását sem jelenti abszolút értékben, nem szabadna összemosni a kettőt, bármennyire is népszokás is lett ez az elmúlt évtizedekben. (Másik oldalról sem szabad csúsztatni, az sem igaz, hogy az emberek 72,42%-a nem szavazott a Fideszre, mert bár tényleg így van, azért ez is csúsztatás, azért a legtöbb választót mégis csak a Fidesz-KDNP hozta.)
És ezzel önmagában egyébként nem lenne gond. Ez egy önmagában akceptálható választási rendszer lehetne. Ahogy nem gond, ha egy hajón 10 ember evez, 1 dobol és egy kormányoz, amíg a hajó jó irányba megy, és a kormányos a csapat érdekei alapján hoz döntéseket, hogy merre kanyarodjanak. De úgy tűnik sokaknak nem ez az élményük.
És ennek okán egyébként lehet, hogy az emberek többsége szerint rossz irányba halad az ország, mégis ha most tartanánk választásokat, lehet, ennek ellenére most is 2/3-al nyerne a Fidesz-KDNP. Ergo: hogy az emberek mekkora hányada elégedetlen vagy sem, illetve mekkora fölénnyel nyerne meg egy aktuális kormánypárt egy választást, az nem egy szigorú összefüggés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!