A napnál is világosabb volt, hogy nem tudjuk hosszú távon fenntartani ezt a felfújt gazdaságot. Miért csodálkoznak a túlóratörvényen?
Ilyen bérekkel nem lehetett fenntartani ezt a látszatgazdaságot, ezt az építőipari lufit és óriási lakáshiteleket. Már olyanok az ingatlanárak Budapesten mint Bécsben lassan, de a GDP meg töredéke, akkor mégis miből gondolták, hogy ezt az árnövekedést fent tudják tartani? Az olcsó munkaerőért idejövő nyugati multikkal?
Egyértelmű volt, hogy ki fog bukni valahol ez a gazdaságpolitika, ki is bukott. Sajnos ebből a csapdából csak úgy tudunk kimászni, ha kidolgozzuk a belünket, mert máshogy nem tudjuk kitermelni a gazdaságnak ezt a mesterségesen felfújt szintjét.
A világ nagyrészén ez megy, csak "nagyban". Az összeomlás garantált. Vannak is már repedések, és egyre több lesz. A 2008-as válság intő jel volt. De sokan nem vették komolyan.
A fogyasztói társadalom, a "mindig minden mutatónak növekednie kell" hozzáállás, a tőzsdék manipulálhatósága és alapjáraton sebezhetősége, a "csak virtuálisan létező pénz", a még meg nem szerzett profit megszerzettnek kezelése hosszú távon nem tartható fent, kivéve ha van valami szerényebb ellenség akihez viszonyítani lehet (Szovjetunio pl.)
Magyarországon is ez megy, csak kicsiben. Bukta lesz. Bár akkor politikusaink többsége (kormánypártiak és ellenzékiek egyaránt) felülnek a pici helikoptereikre is irány a távolba. Mi meg ittmaradunk és ráfaragunk.
Nem egészen értem a kérdést.
Majd szépen lejjebb viszik a lakásárakat, mert kétlem, hogy bárki is képes lenne megfizetni. Max ha egy életre adósságba veri magát.
A multik meg kiviszik a nyereséget. Csak látszat-gazdasági növekedés az ilyen.
Az állam még mindig a legfőbb megrendelő: stadionok, látványberuházások, stb.
Alig maradt valami az állami tulajdonból, ami van, az mind a ráfizetéses része, a nyereségeseket már privatizálták, a rendszerváltás óta folyamatosan. Nem sok maradt meg, vagy lett visszavásárolva...
Az államnak kb az lesz a legfőbb bevétele, hogy valamennyi csurran cseppen a multiktól, meg lenyúzzák, amit lehet a melóstól.
#1 tökéletesen leírta csak anyit tennék hozzá h nem csak a mi bohóc politikusaink fognak helikopteren távozni, hanem a teljes a világon a felső tízezer már rég átmentette a vagyona egy részét olyan technológiákba amivel a következő összeomlás alatt/után óriásit fog kaszálni.
természetesen ismét a piramis alsó 99%-a szívja meg.
kivéve ha a nép felébred, és egy olyan forradalom megy végbe amibe a felső tízezer is belebukik
A kettőnek mi köze van egymáshoz kedves kérdező?
Igen, valószínűleg újra egy gazdasági lufiban vagyunk, kérdés mikor pukkad. De ezen mit segít a túlóra törvény? Egyrészt ha heti 40 helyett 48 órát dolgozol, az nem fogja 20%-kal növelni a termelést. Az embernek vannak fizikai korlátai, elég jól kimutatták már, hogy a ledolgozott órákkal együtt nem nő lineárisan a termelés. Például nyugaton több helyen ezért fontolgatják a 4 napos munkahetet.
Másrészt a +20% ledolgozott időért nem +20% bért kapsz, hanem elvileg akár jóval többet is (tegyük fel, hogy rendesen kifizetik). Tehát ha termelésed csökken és +20% helyett csak +10%, míg béred nő, így +20% helyett +30-40% lesz (pótléktól függően), akkor ez a lufi csak tovább nő, jóval gyorsabban.
Tehát megoldás helyett nagyobb kárt csinál a törvény.
"csak úgy tudunk kimászni, ha kidolgozzuk a belünket..."
majd ha az orbán family is kiveszi belőle a részét...
valamelyik kőbányában!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!