Miért mondják azt, hogy a fiataloknak nem magas a kezdőfizetésük?
Ha egy fiatal olyan 25-30 éves lakást akar venni akkor valóban az van amit írtál kérdező.
Még akkor is ha a fiatal még a szülői házban él, minimális összeget ad csak haza vagy semmit, mondván hogy spóroljon össze egy lakásra valót, de így 5 év alatt is annyi jön össze hogy mellé egy hitelt felvéve akár 1-2 millió forintot hogy tudjon venni valami kis garzont magának ahol maximum ketten ha elférnek, és a törlesztést magasa kamattal fizesse évekig, úgy hogy közbe jön a gyerek, ami szintén baromi nagy kiadás....
Ezek a bérek semmit nem érnek....
Minden olyan ismerősöm aki nem olyan helyen dolgozik hogy megkeresi az évi 250-300 ezer nettót min vagy éppen kijön a bérből, még ha a párja dolgozik, vagy a szüleik segítenek, vagy valamelyikük külföldön van.
Az egyik munkatársam nettó 190-210 ezret keres havonta, úgy hogy már letudott 3 évet a cégnél így emelkedett ekkorára a bére. Van gyereke, felesége, de így is kevés a bér amit keres, és a szülőknél laknak nagy házban és eloszlanak a költségek, de mondja nekem a srác hogy így is nehéz, mert fűtés időszakban igen csak koppannak.
Nincs olyan hogy a fiataloknak alacsony vagy magas a fizetésük.
Mert nem mindegy milyen végzettsége, szakmája van, van-e neki egyáltalán. Hogy hol él, hol talált munkát és milyen területe, beosztásban dolgozik.
Van fiatal aki minimálbért keres (ahogy sok idősebb is sajnos), de vannak akik már az egyetem alatt keresnek elegendő pénzt, mert már alkalmazza őket egy cég.
A fizetések még mindig alacsonyak, csak nem annyira alacsonyak, mint pár éve voltak. Ettől még nem lett itt mindenki gazdag, nem lett könnyű az élet és nem keresnek annyit a fiatalok, mint Svájcban.
Amúgy javaslom az értelmes középutat megtalálni. Nem csak spórolás kell legyen az ember élete - mert akkor nem is él - akkor sem ha éppen lakásra spórol. De éppen így az sem jó ha minden pénzét elkölti. Legyen célja amire gyűjt, de közben azért a pillanatnyi életét is élje, mert soha nem lehet tudni nem az lesz-e az utolsó.
Érdekes, én máshogy tapasztalom. 31 éves vagyok, mégis egy albérletben lakom. 24 éves koromig egyetemen tanultam ( mérnöknek ), utána úgy dolgoztam hogy otthon laktam. Majdnem 25 voltam amikor a félretett pénzemből tudtam venni egy autót, és 26 amikor azért tudtam elköltözni mert közös albérletbe mentünk a barátnőmmel. Egyedül nem tudtam volna kezdő fizetésből kifizetni az albérletet, autót is azért tudtam venni mert otthon laktam.
Azóta minden évben félreteszünk, nekünk még van LTP-nk, és igen, 2 fizetésből gyerek nélkül évente egyszer még nyaralni is elmegyünk.
Látszik hogy nem vagy tisztában a lakhatás árával. Kisebb városokban egy garzon 6-7 milliónál kezdődik, egy 2-3 szobás lakás 8-10-15 millió, egy kertesház meg 25-30-40. Nagyobb városokban minden összeget duplázz meg. Persze jöhet az, hogy akkor vidéki, falusi ház, közel a városhoz. Jóval olcsóbb mint a városi ház, de még mindig drága. Olyan helyen, ahol nem lopnak, normális emberek laknak és közel ( autóval max 20 percnyire ) van a városhoz, 5-10 millió egy felújítandó lakás, 15-20 egy költözhető.
Na most itt vagyunk mi barátnőmmel 30 körül. A kettőnk nettó fizetése együtt 380 ezer forint. Ebből az albérlet 130, a rezsi 30 körül van. Internet és telefonszámlák 15 körül. Az autó fenntartása ( ha nem üt be valami hogy javítani kelljen, ami egyre gyakrabban fordul elő ) olyan 20 ezer forintba kerül havonta ( egy tank benzint számoltam ). 2 db 20 ezer forintos LTP-t kötöttünk, ez 40 ezer forint havonta. Kajára, mosószerre és egyebekre kb 65 ezret költünk, ruhára pedig néhány havonta, de akkor több ezret ( egy új cipő majdnem 10-15 ezer forint. Egy szett ruha 15-20 körül jön ki, póló, pulcsi, nadrág, zokni. Ez persze egyszeri kiadás, nem veszünk minden hónapban ruhát ). Most tartunk ott hogy 300 ezer forint + a ruhára szánt összeg + ha szükséges valamit javítani ( az autón ), akkor annak az ára.
Tegyük fel hogy minden hónapban félre rakunk tisztán 60 ezret. Mikorra lesz 15 milliónk hogy hitel nélkül vegyünk egy garzont egy nagyobb városban vagy egy kertesházat egy város közeli faluban? Mert állításod szerint aki mai árak mellett viszonylag alacsony fizetést kap, az is 30 éves korára vesz egy garzont. Valahogy nekem erre még várnom kéne úgy 20 évet ( már ha 15 millióért találok garzont és nem számítom bele az LTP-t ).
Persze ha hitelt veszek fel más a helyzet, és te is ezzel jöttél*. Tegyük fel hogy összespórolunk 10 milliót, erre ha havi 60 ezret tisztán félrerakunk röpke 14 év alatt meg is van. Ahhoz hogy budapesti garzont vegyünk, még kell legalább 5 millió forint. 10 évre a törlesztőrészlet kb havi 50 ezer forintra jön ki. Tehát ha csak nem vágnak a fejemhez 10 milliót, leghamarabb 14 év múlva tudok úgy venni lakást, hogy 10 évre eladósítom magam.
Egyébként nagyon sok ismerősöm él úgy mint én. Pedig láthatod, nem keresünk keveset. Akinek nem tolták alá, nem támogattak meg szülők, nagyszülők, kedves és gazdag barátok, annak 30 évesen NINCS saját lakása. Legalábbis nem nagyvárosban.
*Sokan mondják hogy jobban megéri hitelt fizetni mint albérletet, és ez így is van. Csak épp elfelejtik hogy a hitelhez kell 30-50-70% önerő. Márpedig egy vidéki, 10 milliós lakás esetén ez 5-7 millió forintot jelent - ami amúgy nagy összeg, de nagy városban, mint Budapest vagy Debrecen, ez 10 millió forint körüli összeget jelent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!