Most akkor mi az igazság?
Egyfelől azt hallom, hogy már egy segédmunkás is havi 400 nettót keres, egy mérnök meg nettó 1 millát.
Közben meg, ha ránézek a KSH-ra, szó sincs erről.
Vagy felhívok pár céget, dettó ugyan ez.
Úgy vettem észre, nyugodtan lehet osztani kettővel.
Igaz is meg nem is.
van segédmunkás aki 400 nettót keres és van olyan munkahely ahol majdnem ennyiért sem találnak embert - ahogyan mérnökök is dolgoznak bruttó 300 ezerért, mert ahol laknak, vagy ami a szakmájuk, ott nem találnak jobbat.
náluk a segédmunkások (nem az egész nap cigiző alkoholista réteg) 12 ezer/nap (szombat-vasárnap 17 ezer)
Fejér megye.
#6
Megdolgoztattál, mert nem tanultam statisztikát, de utána néztem.
A dolgozói szegénységet az EU elemzéseiben a jövedelmek medián értékéhez képest figyelik. Nincs egy állandó vagy azonos viszonyítási pont, minden országban a medián érték minden évben más.
A jövedelem medián értéke nem egyezik az átlagfizetéssel, az összes dolgozó embernek a jövedelmét sorba állítva, ahol darabra a közepe van (a dolgozók fele-fele) az a medián érték. Ez alacsonyabb az átlagjövedelemnél, pont mert nem torzítja a kevés ember magas jövedelme, ellenben torzítja lefelé, hogy sok a minimálbéres és még vannak sokan közmunkán, ami még annál is alacsonyabb jövedelem. De ettől még reális.
Az uniós vizsgálatokban a dolgozói szegénység nagyságát ezen medián jövedelem 60%-a alatt keresők aránya jelenti. Igen, ez 2010 óta minden évben nőtt, kiemelt év a 2014, ahol erősebb az ugrás.
Ugyanakkor mivel a medián érték az összes munkavállaló keresetével együtt évről évre változik, nem azt mutatja meg a dolgozói szegénység ezen mutatószáma, hogy az ugyanolyan szegényen élőből most több van, mint az előző évben - hanem hogy az abban az évben megszerzett jövedelmekhez VISZONYÍTVA mennyien keresnek a 60%-a alatt. Vagyis ha emelkednek a fizetések, akkor emelkedik velük együtt a medián jövedelem is. Így akinek nem vagy kevésbé emelkedett a fizetése akkor is belecsúszhat ebben a dolgozói szegénység kategóriába, ha amúgy nem romlott az életszinvonala, nem lett szegényebb.
Bármennyire is érthető, hogy örültök ennek a statisztikának - ez is egy statisztika, amit odafigyeléssel kell értelmezni, hogy helyes következtetést vonj le belőle.
A közfoglalkoztatottak keveset keresnek, azonban előtte nem számítottak foglalkoztatottnak. Így amíg csak a fele akkora segélyt kapták, addig nem kerültek bele abba a létszámba ami a dolgozói szegénység arányánál a medián 60%-a alatti jövedelműeket jelenti. Amikor már nem segélyt kaptak, hanem a munkájukért a közmunkás bért, akkor már viszont növelték a létszámot, holott a duplája lett a jövedelmük, mint előtte Ez is nagyon kevés, éppen úgy szegények, csak azelőtt nem húzták le a statisztikát. Ahogyan ha nőnek a bérek erőteljesebb mértékben, mint tavaly is és közben emelkedik a minimálbér is, csak nem annyival, akkor a relatív szegénység is nő, hiszen a jövedelmi mediánhoz képest többen vannak a kategóriában. Holott a jövedelmük nem csökkent, hanem nőtt azoknak is akik a dolgozói szegénység arányát adják.
Ez a statisztika nem arra jó, hogy megmutassa valóban nőtt avgy csökkent a szegény emberek száma, hanem hogy megmutassa a jövedelmi egyenlőtlenségek változását. És igen, az elmúlt években nyílt az olló, több lett aki jobban keres és többen akik hozzájuk képest nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!