A korábbi rendszerekben mekkora volt a korrupció?
-Monarchia
-Horthy-korszak
-Szocializmus
-A rendszerváltástól 2010-ig
Nagyobb vagy kisebb volt, mint ma?
Igen, én is hasonlókra gondoltam, mint az előző. Illetve a Horthy korszakban marhára számított, ki nemes, azt benyomták valami állásba akkor is, ha tök hülye volt stb.
Sokkal elfogadottabbak voltak ezek a dolgok, nem is büntették. Ma legalább elvileg tilos, és azért szorul is vissza, mert egyre kevésbé tolerálja a társadalom.
Mióta világ a világ, mindig volt, van és lesz mindenütt korrupció.
Olvasd el Móricz Zsigmond 1930-ban írt könyvét a Rokonokat, ami bemutatja az 1920-as évek világát.
A Kádár rezsimben is dúlt, csak akkor szocialista összeköttetésnek" vagy protekciónak nevezték.
Rokonok:
"Kopjáss István egy nap arra ébred, hogy megválasztották Zsarátnok főügyészének. Kultúrtanácsnokként – más szóval utolsó senkiként – dolgozott addig a városházán, s most, hogy a jó szerencséje és a forgandó véletlen ilyen magas pozícióba juttatta, minden szebbnek tetszik körülötte: egyszeriben a felesége is vonzó szépasszonnyá válik, a városban mindenki előre köszön és gratulál neki, s kínban született frázisát – hogy a kecske is jóllakjon, a káposzta is megmaradjon – mélyenszántó bölcsességként ismételgeti boldog- boldogtalan. Kopjáss, ez a se okos, se buta, de a maga módján tisztességes és idealista gondolkodású ember nagy reményekkel vág neki új munkájának: a törvényesség őre lesz a városban, s kitartó munkával – ha a polgároknak mindig elmondják, mire költik a pénzüket – talán még azt is el lehet érni, hogy a magyar ember szívesen fizesse az adót, s önzetlen örömmel szemlélje a köz boldogulását. A hatalom édességét azonban hamarosan megkeserítik az innen-onnan előbukkanó rokonok, akik most mind Kopjáss pénzét s befolyását lesik, s még inkább az új főügyész előtt lassanként feltáruló igazság: a kéz-kezet-mos panamázások kibogozhatatlan szövedéke. Móricz először 1930-ban, majd átdolgozott formában 1932-ben megjelent regénye azóta klasszikus példázattá vált, amely örökérvényűen mutatja be a hatalom mámorát s az aljasító körülmények közé került egyszerű ember vergődését."
Hát a fasiszta diktatúrát meg talán Rákosit leszámítva mindenhol mérföldekkel kisebb. A reformkorban pl. régen lámpaoszlopokra aggatták volna a politikusokat annak a tizedéért is amit ma büntetlenül megtehetnek. De Horthy sem nézte volna jó szemmel a kincstárak magánzsebekbe tömködését.
Mondjuk akkoriban háborúk voltak, így volt valós ellenség is, nem kellett kitalálni olyan Andersen-meséket mint a sorosozás meg a migránsozás.
Nyilván Gyurcsányék is korrupcióztak rendesen, de ők is kiscserkészek voltak orbihoz és bandájához képest, akik azh egész nemzetet ellopták gyakorlatilag (sőt külföldet is, lásd EU-pénzek).
Mindig is volt kis ajándék, egy sonka 10% jattos, de ilyen 40-50 százalékos visszatérités vagy alkotmányos költség mint ami most van soha sem volt.
Főként az unios pénzek körül amit mindenki ralált pénznekötekint
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!