Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Hogyan lehetne ténylegesen...

Hogyan lehetne ténylegesen szétválasztani a hatalmi ágakat?

Figyelt kérdés

Hogy a mindenkori kormány ( teljesen mindegy melyikről van szó ) ne tudja teljesen átvenni a hatalmat. Ne ő nevezze ki az ügyészeket, bírókat, rendőr és NAV vezetőket, köztársasági elnököt, stb. Pontosabban nem azzal van a baj, hogy ő is kinevez bizonyos tisztségviselőket, hanem hogy mindenbe belefolyása van, nem működik a fékek és egyensúlyok rendszere.

Hogyan lehetne ennek gátat szabni, ténylegesen szétválasztani a hatalmi ágakat, hogy felelősségre lehessen vonni MINDENKIT?


2018. szept. 2. 23:38
 1/8 anonim ***** válasza:
7%

A kormányt az a párt vagy pártszövetség adja, amelyik megnyerte a választásokat, vagyis amelyiket felhatalmazták a szavazók azzal, hogy döntéseket hozzanak helyettük és a nevükben.

Nincs másik ilyen döntéshozó szerv ami ugyanígy megkapta volna a megfelelő felhatalmazást.

Ha nem a kormány, nem a parlamenti többség dönthet a vezetők kinevezéséről a többi hatalmi ágban, akkor ki döntsön?

A fékek és ellensúlyok rendszere szerinted micsoda? Mi nem működik ma abból ami működött 10 éve? Mennyiben van most rosszabb helyzet, hogyha ma ugyanúgy a kormány, a parlament hozhat döntést ezekről a kinevezésekről, mint 10 vagy 20 évvel ezelőtt?

Milyen alapon szabsz határt egy választás eredményének? Azt mondod ha kicsit több képviselője van a kormánynak, mint az ellenzéknek akkor demokratikus, ha az emberek szavazata alapján 2/3-os többségük lenne az már nem demokratikus ezért elveszel belőle párat?

2018. szept. 3. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Alaptörvény módosítással
2018. szept. 3. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 tgt ***** válasza:
79%

Kétharmaddal a Fidesz bármit megtehet. Például olyan főügyészt választ, aki régi jó fideszes, és soha nem fog nyomozni a Fidesz számára kényes ügyekben. Olyan NAV elnököt nevez ki, aki még véletlenül sem fog vizsgálódni fideszes nagyvállalkozóknál. Olyan Médiatanácsot választ, amelynek minden tagja Fidesz kötődésű, ezért például a közszolgálati média Fidesz propagandája sem probléma. A Nemzeti Választási Bizottságban is javarészt jó fideszesek vannak, nem is megy át ellenzéki népszavazási kezdeményezés. Az Állami Számvevőszék is Fideszes tagokból áll, nem véletlen, hogy a választások előtt rommá büntette az ellenzéki pártokat, a Fideszt meg valamiért elfelejtette vizsgálni. Most alakul a különbíróság, ide kerülnek a Fidesznek kényes ügyek, ki gondolta volna, a jó Patyi András lesz az elnöke, aki teljes mértékben lojális a Fideszhez és Orbán Viktorhoz. Ez azt jelenti, hogy ha bárki ezután vitába keveredik a kormánnyal, vagy valamelyik erős Fideszes politikussal, esélye sem lesz bíróságon nyerni, hiszen az ilyen ügyeket a különbíróságok fogják tárgyalni, ahova válogatott fideszesek kerülnek.

Mindez lehet jogszerű, csak éppen nem demokratikus. A demokrácia ugyanis nem azt jelenti, hogy az ellenzék véleményét semmibe veszik, nem azt jelenti, hogy az ország felének akarata nem érvényesülhet, hanem azt, hogy minden akaratot, igényt tudnak képviselni, és a saját hatalmukat képesek korlátozni független szervezetekkel.

Ez a mostani rendszer nem jó a fideszeseknek sem, bár még nem tudják, de bármikor kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy a hatalommal konfliktusba kerülnek, az ő jogaikat sérti valamilyen döntés, vagy valamelyik fideszes vállalkozó. Ezután a polgárnak esélye sem lesz a hatalommal szemben.

2018. szept. 3. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Szétválasztás hülye elképzelés, főleg náluk mert vagy fideszes lenne vagy m1 mi de az ellent mondana mindennek...
2018. szept. 3. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
5%

A "fékek és egyensúlyok rendszere" amerikai liberális találmány. Az a célja, és ez az USA-ban elég jól működik, hogy függetlenül attól, hogy kit választanak elnöknek, az legyen gúzsba kötve, és mindig a liberálisok uralkodjanak. Kösz, én nem kérek belőle.

Megfigyelhető, hogy Magyarországon a ballibek a kormányzásuk idején természetszerűleg mindent meghatároznak, és amikor nem ők kormányoznak, akkor is elvárják, hogy ők legyenek a meghatározók. Ez így nem megy, elvtársak! A ti időtöknek vége. Egy jó ideig nem lesz "fékek és egyensúlyok rendszere", nem lesz ballib uralom. A kultúrában is helyre lesz állítva a normalitás, ősztől ott is helyre lesztek téve.

2018. szept. 3. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

5# Amerika kiváló példa: megválasztják a szenátorokat, az elnököt, az ügyészt, stb. És az ügyész képes perbe fogni az elnököt, a szenátorok mernek ellentmondani az elnöknek, de akár a saját pártjuknak is, a bíróság teljes lazasággal ítéli el az ügyészt vagy épp a nyomozó iroda ( FBI ) vezetőjét, ha nem a törvények szerint cselekszik.

És ott nem lehet csakúgy kidobni az alkotmányt, hogy "hopp, írjunk újat amit mi akarunk". Ott csak kiegészíteni lehet és a mai napig az 1787-es van érvényben.

Az Egyesült Államok alkotmányának módosítását az alkotmány ötödik cikkelye szabályozza. Eszerint az alkotmánymódosításokat vagy a Kongresszus mindkét házának kétharmados többsége, vagy az államok legalább kétharmada által összehívott alkotmányozó nemzetgyűlés kezdeményezheti. A gyakorlatban nem volt még példa alkotmányozó nemzetgyűlés összehívására, hanem valamennyi alkotmánymódosítási indítvány a Kongresszustól eredt. Az ilyen módon indítványozott alkotmánymódosítás akkor lép életbe, ha azt az államok háromnegyedének (jelenleg 38 államnak) a törvényhozása vagy külön erre a célra összehívott alkotmányozó gyűlése jóváhagyja.

Az alkotmány maga nem korlátozza, hogy mennyi idő alatt kell az államok háromnegyedének a jóváhagyást megadnia. A huszonhetedik alkotmánymódosítást 1789-ben indítványozták, és végül több mint 200 évvel később, 1992-ben hagyták csak jóvá.

2018. szept. 3. 15:47
 7/8 anonim ***** válasza:
Itt nem lesz Amerika!
2018. szept. 3. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Rendkívül egyszerűen. A népnek ezt kell akarnia. Tudatosan. És máris megcsinálható.

Azonban ha a nép kétharmaddal olyanokat választ, akik egyetlen hatalmi ágat akarnak, a sajátjukét, ott nincs miről beszélni.

Az USA-ban azért lehet csinálni, amit felsoroltál, mert a nép így választott. És ráadásul, ha valaki menet közben ezt el akarná tüntetni, akkor olyan harcos békemenet rágná két fenéken, hogy a holdig meg se állna.

No e szempontból ez a drasztikus különbség az USA és Magyarország között.

2018. szept. 3. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!