Elvileg elértük a teljes foglalkoztatottságot, mégis hogyan lehet ez?
Értem.
Szóval a tényeket nem ismered, a folyamatokról nincs tudomásod, a viszonyítási alapod a rendszerváltás időpontja, bár a jelenlegi kormány által kialakult helyzetet bírálod, elengedve hogy a 28 évből az utóbbi 8 az ami most éppen számon kérhető rajtuk.
Nem gond, nem is kell tudnod ezeket. De akkor honnan veszed hogy úgy van ahogyan leírtad?
Nézz utána a számadatoknak, a megtörtént eseményeknek, intézkedéseknek. Hogy mikor volt kormányváltás és akkor milyen gazdasági állapot, bérszinvonal, munkanélküliség és infláció volt, ahogy mekkora volt az állam eladósodottsága. Nézd meg, hogy mi történt az oktatásban, egészségügyben a korábbi időszakban, mennyit költöttek rá és mi történt azóta ebben a 8 évben. Nézz utána milyen volt a hadsereg állapota, felszereltsége 8 éve és milyen most, milyen beruházásokat jeleztek már előre.
Menj vissza a hírek között és nézz utána az iskolák állapotának, felszereltségeknek, problémáiknak akkor és hogy milyen ma a helyzet. Nem elméletben, egy ballib vélemény szerint, hanem a valóságban.
Nem foglak győzködni, mert nem érdemes. Ha én kinézek az ablakon akkor egy sokkal jobb világot látok, mint te, amiben jobb élni, mint előtte, míg te nem. Hogy miért az nem az én dolgom. De nekem tudásom van a történtekről, tapasztalatom és nem csak híreim meg mások véleménye.
Pont erről beszélek.
Azt HISZED hogy lehetett volna sokkal többet tenni, lehetett volna sokkal jobban csinálni.
Én viszont TUDOM, hogy mekkora eredmény amit elértek, hogy mennyi mindent csináltak, amiről az elődeik kijelentették, hogy nem is lehet megcsinálni.
Pont az a baj, hogy tudás nélkül egy álomvilágban élsz és aszerint osztályozod a teljesítményt, hogy szerinted mit lehetett vagy kellett volna elérni ez alatt a 8 év alatt. A valóság viszont az, hogy messze sokkal többet meg tudtak csinálni mint amit 2010-ben feltételeztünk az akkori gazdasági csődben, a devizaválság kellős közepén, az imf gigahitel árnyékában, 10% feletti munkanélküliségnél.
Nem mindent csináltak jól, sőt, sok dologban nagyon rosszul döntöttek vagy tettek és még nagyon-nagyon sok mindent kell tenni. De a teljesítményük ettől még kiváló.
ha mindig csak azt nézed, hogy mid nincsen, mit nem tudsz megszerezni pedig másnak meg van, akkor egész életedben szegénynek fogod érezni magad.
ellenben ha tudod honnan indultál és mekkora erőfeszítésbe telt idáig eljutnod, mennyi mindened van már ami előtte nem volt, akkor gazdag vagy.
Te rajtad áll, hogy milyenként éled meg az életed.
Az ellentmondás csak látszólagos, és a helytelen definícióból fakad. Persze ezt a kormány nem fogja reklámozni.
A "teljes foglalkoztatottság" ugyanis NEM azt jelenti, hogy minden munkaképes korú ember dolgozik.
Csak elértünk egy bizonyos szintet - ami egyébként épphogy csak magasabb az OECD-átlagnál. A 2016-os listát lásd itt:
Itt még picivel az átlag alatt voltunk, de frissebbet nem találtam.
A jelenlegi helyzet:
"A diplomások 85 százalékának, a középfokú végzettséggel rendelkezők 75 százalékának van munkája, míg az alacsonyabb végzettségűek körében kevesebb mint 40 százalékos a foglalkoztatottsági mutató."
Tehát ez a "nagy siker" mindössze annyit jelent, hogy valamivel jobb a foglalkoztatottsági szint, mint az előző években, de még mindig "csak" 68%, szemben mondjuk az első helyeken állók 80% feletti eredményével.
Szimpla másodikos matektudással kiszámolható, hogy a munkaképes korú (azaz 15-64 év közötti) lakosság 100%-68%=32%-a nem dolgozik, ami iszonyat magas létszámot jelent. Még akkor is, ha amúgy - legalábbis szerintem - felesleges a 25 év alattiakat is vizsgálni, hiszen a döntő többségük még középiskolában vagy a felsőoktatásban tanul.
Nemrég olvastam erről egy cikket, ott 1.8 millió emberről írtak; így durva becsléssel kb. 1.1 millió lehet a 25-64 év közötti nem dolgozók száma. Ami számomra meglepő volt, hogy a többség nem is akar dolgozni, azaz nem álláskereső. Valószínűleg a fekete és a szürke gazdaságot "erősítik", ill. egy (remélhetőleg csak) kisebbség csencselésből, bűnözésből és hasonlókból él.
Területi megoszlásról nincsenek pontos adataim, de akárhogy is gondolkodom, Budapesten 100 és 200 ezer között lehet a nem dolgozók száma, szóval bőven van kivel találkoznod az utcákat járva...
(Plusz természetesen a szabadságon vagy betegállományban lévők, utóbbi is elég magas szám.)
#15
"Az ellentmondás csak látszólagos, és a helytelen definícióból fakad. Persze ezt a kormány nem fogja reklámozni."
Nem tudom miből vontad ezt le, mert én rendszeresen hallottam amikor a teljes foglalkoztatottságró beszéltek a kormány képviselői, hogy ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek van munkahelye, mint a szocializmusban, hanem hogy egy minimális szint alatt van a munkanélküliség és aki akar az el tud helyezkedni bizonyos időn belül.
Külön kijavították az újságírókat vagy vitapartnereket, amikor a teljes foglalkoztatottságot a nulla% munkanélkülivel keverték, ahogyan azt is mindig hozzátették, hogy ez átlagos érték és az országban természetesen régiónként változó a helyzet. van ahol 1-2%os a munkanélküliség, vannak települések ahol akár 60-80%-os is lehet, több régió ahol akár 8-10%-t is elérhet.
Sehogy. A papír sok mindent elbír.
Bár ha más oldalról nézem, tényleg teljes a foglalkoztatottság. Mindenki azzal foglalkozik, miből fog megélni. (nem saját gondolat, az eredetije Hofi Gézától származik).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!