A liberálisoknak mi a bajuk a nemzeti tudattal?
Örülök, hogy neked is feltűnt az érvelési hiba, csak azt is észre kéne venni, hogy a Náci kártya a ketté osztott társadalmunkban minden táborban megállható. Főleg itt, ezen az oldalon, ebben a témakörben.
Ahogy #8 írja, megint egy hibás tézist kezelsz tényként.
Attól, hogy itt, akik liberálisnak mondják (gondolják) magukat, azoknak baja van a nemzeti tudattal, attól még maguknak a liberálisoknak nem alaptétele ez.
De ha nem kötekedek, hanem értem mit akartál kérdezni, a választ a #2, #3 és #5 már megadta. Mert a nemzeti tudat olyan közösségteremtő, amit nehéz felülírni az ő szándékaikkal és a nemzetben gondolkodók hajlandóak áldozni azért, hogy a nemzetük megmaradjon, nem tartják pénzre, jólétre válthatónak, hogy feladják az identitásukat, közösségüket.
#12
Az érvelésedben ott a hiba, hogy egy nagy egységet úgy akarsz összetartani, hogy nincsenek benne kicsi stabil egységek.
A család egysége teszi lehetővé, hogy nagyobb közösségek is jól működjenek, pl. egy társadalom, nemzet. Mert a család érdekében összefognak - pl. társadalombiztosítással, adórendszerrel, hogy az egyik családtag azért mond le a jövedelme egy részéről, hogy más családtagja viszont így megkaphasson valamit a közösségtől. Ha csak egyének vannak, akkor az egyének saját maguknak akarnak csak jót, vagyis nem vállalnak közösségért lemondásokat.
Ha nincsenek nemzetek, társadalmak, amik összetartanak, akkor a nagyobb közösségek sem tudnak működni. Pl. a megyék kellene az ország működtetéséhez, a tagállamok az EU működéséhez stb. stb.
Minél kisebb részekre roncsolod szét a társadalmat, annál mozgékonyabb, alakíthatóbb lesz - de nem is lesz benne semmi tartás, szilárdság, nem lehet vele - rá építkezni.
Hiába keversz össze egy rakás cementport meg homokot, abból nem lesz épület. Csak akkor, ha az a cement és homok a vízzel megköt és erősen összetartja a részeket, benne a kisebb nagyobb kavicsokkal vagy vassal, ami a szilárdságát adja.
A nemzettudat éppen ilyen összetartó erő, ami a közös nyelven, kultúrán alapul.
Nem negatívum, hanem pozitívum.
Nem eltörölni kell a nemzettudatot, hanem azt megtanítani az embereknek, hogy ez nem mások ellen, hanem magunkért való dolog. Másik példával: a focinak sem az tesz jót ha nemzeti csapatok vagy klubok helyett bárki bárhol alapíthat csapatokat, még ha össze is lehetne szedni a legjobb focistákat. Nem el kell venni a szurkolóktól a nemzeti csapataikat, klubjaikat, hanem meg kell tanítani nekik, hogy a focihuligán az huligán, a szurkolók verekedése az verekedés és nem való oda.
A globalizáció egy történelmi folyamat, lehet szeretni, vagy nem szeretni, de ott van mindenben. Lehet menni Kurultáj gyűlésre, de a legtöbben megisznak utána egy Budweisert vagy egy Coca Colát, utána esznek egy pizzát.
Na ez a globalizáció, kicsiben, egyszerűen. Kikerülhetetlen világfolyamat.
Ez a nagy nemzeti narratíva, meg bocsi, de irdatlanul tartalmatlan, kiüresedett. Egy nacionalista semmivel sem él különböző módon, mint egy ún. liberális. Ugyanúgy részei ennek a globálissá váló rendszernek és a fogyasztói társadalomnak.
Emellett vallásos hit nélkül a nemzeti konzervativizmus nem több, mint egy "régen minden jobb vót" mantra. Egy nosztalgiakörút. Ugyanis nagyjából az összes hagyományos társadalmat a vallás, és nem a nemzetfogalom fogta össze.
A modern nemzet fogalma körülbelül 250 éves, a csúnya liberális felvilágosodás szülötte. Előtte a vallás volt a legfőbb összetartó és világmagyarázó erő.
Mégis gyakran látok konzervatív, nagy nemzeti ateistákat, ami nagyjából fából vaskarika, a semmibe nyúl. De ezek csak példák.
#16
Senki nem írta, hogy a családokat további elemekre kellene bontani. Kicsit elrontottam egyébként, mert a #15 is én vagyok, és nem magamra akartam reagálni, hanem a nekem válaszolóra. A jelenlegi viszonyokkal kapcsolatban #15-ös válaszomban pedig ugyanazt leírtam, amit te is. A másik esetben a megyék analógiájára a világot is le lehetne bontani régiókra, csak mondjuk nem a nemzethatároknál húznánk meg az elválasztóvonalakat. Biztos vagyok abban, hogy az előző mondatot elolvasva az olvasók fele most agyvérzést kapott, de én csak azt szeretném elérni, hogy egy kicsit tüzetesebben megvizsgáljuk a lehetőségeket a háborúk elkerülése érdekében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!