Azt miért engedi az állam, hogy a magáncégek titkolózzanak a náluk kapott fizetésről?
Az állami alkalmazottaknál törvényben van leírva, hogy ki mennyit keres milyen pozícióban, nincs is problémázás ezen.
De a magánszférában, hogy engedhetnek olyat, hogy nem csak nem hozzák nyilvánosságra az egyes munkakörök bérét, de még van olyan hely, ahol arról is szerződést íratnak alá, hogy senki se mondja el mennyit keres.
Nem kellene ezen a beteg gyakorlaton változtatni?
úgy kellene csinálni, hogy mikor bármelyik cég meghirdet egy állást, akkor KÖTELEZŐ lenne odaírni a bruttó alapbér összegét az első évben és aztán is mindig nyilvánosságra hozniuk, hogy hogyan fejlődtek a bérek. Amelyik cég meg nem hozná nyilvánosságra, az kapna egy méretes bírságot és közzétenné a z alkalmazottak béreit a NAV.
Azt ne írja senki, hogy de akkor elmegy a vállalat, mert ezt például uniós szinten kellene csinálni, hogy kötelezni mindenkit akinek az euban van a telephelye, hogy hozza nyilvánosságra a fizetéseket.
Már csak indoklást nem írtál. Miért is kellene a magáncéges fizetéseket nyilvánossá tenni?
Szerintem meg nem kellene. Akire tartozik -pl. NAV, pénzügyi felügyelet- tud arról ami rá tartozik, a többieknek semmi közük hozzá. Szerinted miért van, ha mégis van?
Piaci versenyben minden, ami a piacot befolyásolja üzleti titok. Így az egyes dolgozók fizetése is (ami amúgy ráadásul személyes adat is lehet, így méginkább védeni kell). Ettől persze dönthet úgy egy cég, hogy ő mégis kiadja. Amúgy a bérköltséget évente a mérlegben kötelező közzétenni a dolgozók számával, így egy átlagot lehet számolni mindenhol.
" mikor bármelyik cég meghirdet egy állást, akkor KÖTELEZŐ lenne odaírni a bruttó alapbér összegét"
A munakerőPIAC is egy piac, ahol árut szerez be a cég. Neki nyilván az az érdeke, hogy ha vesz valamit, akkor a saját szempontjai szerinti legjobb ár/érték arányú munkaerőt vegye fel. Ez nem feltétlen a legolcsóbb, nem is feltétlen a tökéleteshez legközelebb állót fogja jelenteni. Nem mellesleg a jelentkező nem árt, ha tudja, hogy a munkája (és ő maga) mennyit ér. Ez is egy szempont lehet a felvételi eljárás során.
"és közzétenné a z alkalmazottak béreit a NAV."
A NAV, mivel havonta jelentenie is kell a cégnek a kifizetett béreket és járulékokat, pontosan tudja, hogy ki mennyit keres. Csak ezt nem adhatja ki, és ez így van teljesen jól.
Azért mert közérdek, hogy ez nyilvános legyen, és ne magyarázzátok, hogy nem.
Mindenkinek jobb lenne a munkavállalónak főleg, és a gazdaságnak, ha ezt nem lehetne eltitkolni.
Elég nevetséges, hogy van, akinek ez nem egyértelmű.
Gondolkodj egy kicsit.
Ha minden cgnek kötelező lenne nyilvánosságra hoznia a fizetéseket, akkor megszűnne a dolgozók szabad bértálgyalása. Akkor előre meghírdetné a cég at, hogy mennyit adna az illetőnek és kész. Hiszen ha meghírdetek egy kezdő fizetést, akkor ahhoz tartaniuk kell magukat, akkor is ha valaki olyan jelentkezne arra az állásra akinek simán megadnák a dupláját is, mert annyira ő kell nekik.
A másik, hogy utána mit csinálnál? Minden fizetésemelést nyilvánossá kellene tenni a cég honlaján vagy a dolgozók járkáljanak olyan kitűzővel, hogy abban a pillanatban 357 000-t keresek? Hol lenne itt a béremelések szabadsága, hol lehetne a dolgozókat differenciálni olyan cégnél ahol nincs kötött bértábla? Az állami fizetések azértnyilvánosak, mert közpénzből történik a kifizetésük és egy előre megállapított, feladatkörhöz, végzettséghez és szolgálati időhöz kötött besorolás van, aminek a szabályai egyértelműek. Azokban a pozíciókban azonban, ahol már nem ezen bértáblák érvényesek, ott nem is nylvánosak. Ezért nincs egyértelmű adat pl. arrl sem, hogy mennyi az orvosok fizetése, hiszen van ugyan egy alkalmazható rendszer, azonban ahol nincs elegendő orvos, ott ettől többet is ajánlhatnak az orvosoknak azért, hogy oda menjenek dolgozni. Fizetnek is bizonyos helyeken sokkal többet, mint más kórházakban.
De még egy szempont. NEKED jó lenne ha pontosan tudná mindenki, a szomszédod, az összes rokonod, haverjaid és ellenségeid, haragosaid egyaránt, hogy forintra mennyit keresel?
Mert ha nyilvnosak lennének a fizetések, akkor bizony a tiedet is mindenki tudná.
Ilyen logikával amellett is érvelhettek, hogy legyen MINDEN TITKOS!
Bemégy egy boltba nincsenek kint az árak, és ha reklamálsz, akkor a válasz, hogy az árak az üzleti titok részét képezik, majd kiküldik a számlát hó végén.
Ha nem tudod kifizetni, így járt a bolt is meg te.
Mert TITOK.
Most ilyesmi rendszer van a magánszektorban fizetéseknél. Valaki kap valamennyit, és nem is tudja, hogy mennyit kérjen és miért kap annyit amennyit.
Van, aki szerint ez normális?
a közszféra azért jó ellenpélda, mert ott nem lehet titkolózni, sőt tilos is, mégsem ölik egymást halomra a munkavállalók, nem is reszketnek, ha arról kell beszélni mennyit keresnek.
"Azért mert közérdek, hogy ez nyilvános legyen"
Nekem például egyáltalán nem érdekem, hogy bárki is megtudja, hogy mennyit keresek. És mivel a "köz" tagja vagyok, közérdekről már nem beszélhetünk. Igazából annak lehet érdeke, akinek vagy fogalma sincs, hogy az ő saját tudása mennyit ér, vagy képtelen magát eladni. És mivel egy adott munkakörben nincs két teljesen egyforma TUDÁSÚ (nem végzettségű!!!) ember, így még az azonos feladatot végzők között is teljesen jogos a fizetésbeli különbség. Ha ez nem lenne, akkor a munkavállalónak nem érné meg jobbnak lenni, többet tudni, mint a másik, ami meg hosszú távon egyáltalán nem érdeke a munkáltatónak sem. Neki az az érdeke, hogy minél jobb képességű emberei legyenek (a lehető legkevesebb pénzért). Ebből fakadóan szerintem legfeljebb azoknak lehet érdeke a másik fizetésének az ismerete, akik kb semmire sem képesek, vagy csak nagyon kevésre. Azt mondjuk elhiszem, hogy ti vagytok többségben.
Köszönöm Koplárovics Béci ezt, gyakorlatilag leírtad, hogy kiknek lenne jobb, a munkavállalónak, mikor munkát keres, látná, hogy mennyit ér a többi vállalatnál, és az alapján kérné a bérét, nem szimpátia, meg életkor meg férfi-nő alapon dőlne el a dolog.
Ezért lenne jó a munkaadónak is, mert tudná, hogy mennyibe kerül egy munkaerő a piacon ha indít egy új vállalkozást, tudna tervezni vele és nem ott esne pofára, hogy de ennyi pénzért senki se jön.
egyszerű lenne mint az 1x1.
személyeskedést meg otthon esetleg, ne itt!
köszönöm
Üzleti titok a piac miatt.
Most gondolj bele, itt van Kis Pista kiváló szakember. Pályáznak rá a cégek, de ő nem megy el, mert a "Most cég" ad neki havi egymilliót + cafateriat + lakhatási támogatást is, míg a "Gyere át cég" csak. 800 ezer forintot akar adni, ami országos viszonylatban nagyon jó és magas bér, de a jelenlegihez képest semmi.
Ha tudnák a cégek hogy mennyit keres, könnyen ajánlhatnának többet, ami a dolgozónak jó lenne, de a céget károsítaná és ezt kb évente játszanák el.
Fizetés nyilvánosságra hozásával nem értek egyet. Havi jövedelem nem is feltétlenül fix összeg. Álláshirdetéseket viszont tényleg nem ártana szabályozni.
Kezdő bér megjelölésével semmit se változna a szabad bértárgyalás lehetősége, ez csak iránymutatás. Amúgy is, aki jobban dolgozik az több prémiumot kap (legalábbis kellene).
És akkor még ez csak egy része. Jópár olyan álláshirdetés van, hogy pl "munkatársat keresek, telefonszám".
Ebből találd ki, hogy helyileg hol, melyik cég, milyen beosztással, mit kell egyáltalán végezni, mennyiért... (megjegyzem más országokban kötelező alapvető elemeket megadni)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!