Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Egy ennyire ateista ország...

Egy ennyire ateista ország miért kereszténykedik ennyit?

Figyelt kérdés

Előrebocsátom, hogy én erdélyi származású vagyok, ahol a lakosság sokkal vallásosabb mint Magyarországon. Az emberek sokkal nagyobb arányban, rendszeresen járnak templomba (faluhelyen az egész lakosság, de városokban is sokkal magasabb a templombajárók aránya).


A legtöbb gyereket megkeresztelik, még a Ceausescu-rendszerben is megkeresztelték (mindenki a falusi párttitkárokon röhögött, mert ők más falvakban, titokban keresztelték a gyerekeiket, de azért csak megkeresztelték).


Egyetlenegy ismerősöm, rokon, barátom sincsen, aki csak állami esküvőt tartott volna: az emberek vagy nem esküsznek meg, vagy ha megesküsznek, kötelezően templomi esküvőt is tartanak. Vegyes házasságok esetében általában mindkét vallás templomában tartanak esküvőt (a szokásos menetrend, hogy a polgári esküvőről mennek a katolikusra, onnan a protestáns esküvőre, mert a katolikus pap másodiknak nem ad össze).


A lakosság elsöprő többsége konfirmált, vagy ha katolikus, elsőáldozott és bérmálkozott, illetve minden család ragaszkodik az egyházi temetések gyakorlatához, még a temetők többsége is vallási alapon van felosztva.


Nálunk otthon a kereszténységnek tényleg súlya van, ami látszik az egyházi vezetők megítélésén. Nálunk egy egyházi vezető szava többet ér egy politikusénál.


Amikor áttelepültem Magyarországra, megdöbbentett, milyen nagy arányú az ateizmus és milyen kevesen járnak templomba. Az ismerőseim legalább fele csak polgári esküvőn házasodott meg, az emberek még falun sem járnak rendesen templomba, főleg Kelet-Magyarországon, igazából magasról tesznek az egyházakra és a vallásos életre is. Rengeteg embert megismertem itt, aki meg sincs keresztelve, az pedig már alap, hogy tesznek rá konfirmálni, elsőáldozni, bérmálkozni, stb.



Ehhez képest folyton megy a nagy keresztény értékrend, kereszténydemokrácia, keresztény konzervativizmus, polgári kereszténység, nemzeti kereszténység, keresztény államiság, keresztény értékrend, stb. - épp csak a templomok konganak közben.


Kezdem azt érezni, hogy a kereszténység is olyan szó mint a demokrácia, hogy ha hozzáteszel egy másik szót, azzal csak elveszel belőle (lásd: népi demokrácia, illiberális demokrácia, stb.).


A kereszténység is így lehet: a "szimpla" kereszténység megkeresztelt embereket, megtelt templomokat, megtartott ünnepeket jelent, a "polgári kereszténység", a "nemzeti kereszténység", a "konzervatív kereszténység" meg üresen kongó templomokat, kereszteletlen embereket, "vadházasságban" élő párokat és gyakorati ateizmust jelent.


De nem is ez a legfurcsább, hanem a dolog politikai része, és én most erre szeretnék rákérdezni:


A nagy össznépi ateizmus talaján valamiféle, a Bibliától és a krisztusi szellemiségtől teljesen eltávolodott politikai álkereszténység tombol az országban.


Az emberek nem olvasság a Szentírást, azt sem tudják, mi a kereszténység valójában, de ha az ateizmust becsomagolják és a csomagolásra ráírják, hogy "keresztény értékrend", akkor azt választják a legszívesebben, kritika nélkül.


Mindenki leszavaz egy álkeresztény kormányra, amelyik úgy védi a keresztény értékrendet, hogy szidja a pápát, magasról tesz a szegények gyámolítására, szembe megy az Evangélium legalapvetőbb tanításaival és a legfontosabb pontokon sérti meg a Tízparancsolatot (Ne lopj, Ne hazudj, mások becsületében kárt ne tégy!, Mások tulajdonát ne kívánd! stb.).


Ezzel párhuzamosan a magyarországi úgynevezett "keresztények" többségén úgy látom, hogy nemcsak a vallását nem gyakorolja, de az Evangélium szavára és az egyház tanításaira sem hallgat.


Inkább Orbán Viktorttekintik egyfajta istenségnek, és ha az ő szava szembe kerül az Evangéliummal vagy az egyház tanításával, Orbánt választják Isten helyett vagy az Isten szolgái helyett, és azokat elkezdik szidalmazni és rágalmazni.


Nemcsak a pápát szidják mint a bokrot, de "a magyar Ferenc pápának" titulált váci megyéspüspökre és Várszegi Asztrik pannonhalmi főapátra is ráhordtak minden undorító rágalmat és szidalmat, mert azok a keresztény tanítást hangsúlyozták és irgalmasságot cselekednek és hirdetnek.


De nemcsak Beer Miklóst, hanem Fabiny Tamás evangélikus püspököt is zaklatták, sőt, életveszélyesen fenyegették a nemzeti "keresztények" a krisztusi tanítás hirdetése miatt.


Rengeteg olyan példa van, nem is sorolom, amiből az látszik, hogy a kereszténységre való hivatkozás üres lózung, és valójában sem Krisztust, sem az Evangéliumot, sem az egyházakat, sem Krisztus szolgáit nem tisztelik.


Szerintetek mi az oka ennek a jelenségnek? Van valami mélyebb történelmi vagy társadalmi magyarázata?


Mik az esélyei a Krisztus nélküli kereszténységnek és a keresztényellenes "kereszténydemokráciának"? Lehet-e a keresztény Európát keresztény értékek nélkül védeni és építeni?


Vagy mit jelent számotokra a kereszténydemokrácia tulajdonképpen? És mi a szerepe ebben az ideológiában a keresztény hitnek és vallásnak, ha van egyáltalán szerepe?


Tisztelettel várom a válaszaitokat!



#FIDESZ #vallás #kereszténység #pápa #KDNP #Ferenc pápa #Beer Miklós #kereszténydemokrácia #keresztény konzervativizmus #nemzeti kereszténység
2018. aug. 14. 15:17
1 2 3
 11/23 anonim válasza:
76%

Nem vagyok otthon a politikában, véletlen kerültem ide, így inkább nem is okoskodom, bár eléggé elgondolkodtató a kérdésed.

Jómagam sem hiszek semmilyen természetfelettiben, így Istenben sem, ateistának vallom magam. Itt Kelet-Magyarországon, ahol élek is inkább már csak az idősebb korosztály jár templomba.

Nekem inkább az a tapasztalatom, hogy errefelé mindenki utál mindenkit: nem csak a muszlimot, a meleget, a környező országok (meg akárnelyik ország) népeit, még az erdélyi is kcsög román, meg a kárpátaljai is hülye ukrán errefelé.

Csak az számít, mit gondol a szomszéd, meg a faluvégi Mariska.

Hiába van ott minden vasárnap a templomban, mikor kilép az ajtón, az az első, hogy “Láttad miféle ruha volt azon?”, meg “Láttad milyen kocsival hozta a fia? Honnan van ezeknek ennyi pénzük?”. Az a néhány konfirmáló, elsőáldozó gyerek is az csak azért csinálja, mert anyuka fél, mit fognak mondani, ha az ő gyereke nem csinálja meg. Egyébként korábban én is jártam templomba, hívő voltam, az efféle piszkálódások miatt tartok itt, hogy már nem is hiszek.

Napok óta olyan gondolatok érlelődnek a fejemben, hogy azért tart itt ez az ország, mert nagy részben ilyen emberek lakják: primitívek, rövid látókörűek. Volt a faluban egy alkoholista, lepukkant negyvenes pasi, aki kiment Angliába mosogatni, a hazalátogatáskor meg elkezdett vergődni, hogy ott senki nem beszél magyarul, hogy képzelik már.

És számomra szomorú, hogy az ilyen emberek választják meg kormányt, csak mert télen kap két hétre való fát meg néhány ezres Erzsébet utalványt.

Még csak 16 éves vagyok, de nagyon remélem, hogy javul a helyzet, mert ha nem, én nem akarok ilyen emberek között családot alapítani és élni.

2018. aug. 14. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 anonim ***** válasza:
93%

Az összehasonlítás nem állja meg a helyét. E régi Erdélyben az egyház összetartó erő volt, különösen a kommunista időkben. Ott szertartásokon részt venni nemcsak vallást, de hovatartozást is jelentett. Ez hatalmas különbség ahhoz képest, ahol ilyenre nincs szükség.

Másfelől itt és most szó sincs vallásról. Sokkal inkább egy szövetségről, amit az állam és a klérus kötött a hatalom megtartása érdekében. Jól ismert jelenség ez a középkorból. Ehhez képest az, hogy a nép miként viselkedik és vélekedik, tökéletesen érdektelen. Egyébként a vallás szerepe nő. Mindig és mindenhol nő a vallásosság, ha romlik a gazdaság és a megélhetés. A szegényeknél ez a nehézségek mutatója, a hatalmon lévőknél viszont szerep.

2018. aug. 14. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
83%
Miért? Miért? Pénzért!!!!
2018. aug. 14. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 A kérdező kommentje:

Utolsó, én úgy tudom, hogy a kereszténység az Evangéliumra épül, és felekezetektől függetlenül csak egyetlen Evangélium létezik.


Az Evangélium egy elég világos szöveg. Bár a Bibliában sok homályos, nehezen értelmezhető, kétértelmű szöveg van az Énekek Énekétől a Jelenések Könyvéig, de az Evangélium nem ilyen. Tiszta és világos, és ez a keresztény vallás alapja, felekezetektől függetlenül.


Ha a kereszténydemokráciában az Evangéliumnak nincsen szerepe, akkor minek van? Pont ezt kérdeztem: mi a kereszténydemokrácia a ti értelmezésetekben és hogy viszonyul a valódi kereszténységhez?

2018. aug. 14. 17:07
 15/23 A kérdező kommentje:

Bocs, nem az utolsótól akartam kérdezni az előbb, hanem a # 10-estől.


Mindenkinek köszönöm az eddigi válaszokat!

2018. aug. 14. 17:08
 16/23 anonim ***** válasza:
81%

"Nem ateista, Orbán Viktor Miniszterelnök Úr Isten GYERMEKE"


A hindu istené?


Nem, a dakota istené.

2018. aug. 14. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
77%

Szembehelyezkedés a regresszív ellenzékkel. Ennyi áll a magyar szalonkereszténység mögött. Magyarországon az ellenzék egy vödör hígfos, de az ellenzék ellenességet sokan a végletekig viszik és minden, amit ők képviselnek, annak bármilyen mélyebb átgondoltság nélkül az ellenkezőjét fogják képviselni, csak hogy még inkább elkülönüljenek tőle. Hogy ki tudják jelenteni, ők aztán semmiben nem értenek egyet a migránspátyolgató, magyargyűlölő libbant mocsadékokkal.


Ez ma a politika vagy az egyik véglet vagy, vagy a másik. Mérsékelt oldal nincs.

2018. aug. 14. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
89%

Én sem értem igazán.

A magyarok többsége ateista.


Követek sportokat,és pl azt látom,hogy a román,szerb,orosz,lengyel és egyéb kelet-európai és balkán országok játékosai a legvallásosabbak.Ha nyernek keresztet vetnek.Többször láttam.Meg is figyeltem.


A magyarok inkább hasonlóak mondjuk a csehekhez,szlovákokhoz, és a nyugati országokhoz.

Nem igazán vallásosak.A kereszténység max annyiban nyilvánul meg náluk,ahogy valaki írta előttem a külsőségek,szokások,pl karácsonykor fenyőfadíszítés,vagy megkeresztelik a gyereket,de nem azért,mert vallásosak,hanem nekik az olyan,mintha valami polgári dolog lenne,mint a polgári esküvő,stb.

Templomba járót én nem is nagyon ismerek a kötnyezetemben,max olyat,aki karácsonykor elmegy az éjféli misére,de ilyen heti szinten járót egyáltalán nem ismerek.

Az meg,hogy ki hisz valamilyen felsőbb erőben,istenben elég vegyes.De azok sem igazán vallásosak,akik hiszen,hanem hívők.Az életükben egyáltalán nincs jelen sem a 10 parancsolat sem semmilyen keresztény szokás.

Mikor gyerek voltam,akkor még falun pl teljesen hagyomány volt,hogy húsvétkor a szomszédok mentek egymáshoz enni,locsolkódni.

Ma már ez sincs.

Inkább csak a karácsonyt ünneplik,de a gazdagabbak azt is valamilyen tengerparton.

2018. aug. 14. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
72%

Nagyon érdekes amúgy,hogy nekem mindig azt mondták,hogy a kommunizmusban nyomták el a vallást,ehhez képest többnyire olyan országokban a legvallásosabbak az emberek,ahol szocializmus volt vagy van.


Szerintem ott a legvallásosabbak az emberek,ahol nagyobb a szegénység.

A gazdag országok nem szorulnak rá az imákra.

2018. aug. 14. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 Lux morulus ***** válasza:
52%

"Tisztelettel várom a válaszaitokat!"


Tisztelettel mondom, hogy úgy vagy te erdélyi, mint Angela Merkel.


Valami "médiasz©r" lehetsz,- ebbe az internetes blogírók is benne foglaltathatnak, bár közel sem mind- aki majd felhasználja az itt esetlegesen elhangzó válaszokat, mint hiteles véleményeket.


Tisztelettel.

2018. aug. 15. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!