Az 1867-tes kiegyezés után a magyar kormány miért nem alakította át Svájc mintájára az akkori Magyarországot? 1880-ban a magyar kormány népszámlálása szerint az ország lakossága 46%-ban volt magyar.
Figyelt kérdés
Svájcban német, francia, olasz és romans nyelvű kantonok vannak és egységes ország tudott maradni. Miért nem követte a történelmi Magyarország ezt a példát, amivel valószínűleg Trianon is elkerülhető lett volna.2018. júl. 20. 17:10
1/11 anonim válasza:
Nem lett volna elkerülhető. Ráadásul a magyarországi nemzetiségi térkép sokkal tarkább volt, még a nagyobb városok jelentős része is 2-3 nyelvű volt.
2/11 anonim válasza:
De az országok amik Magyarországból kiváltak azok ki is akartak lépni.
3/11 A kérdező kommentje:
"városok jelentős része is 2-3 nyelvű volt." Hát Például Genfben a hivatalos nyelv a francia, de a lakosság nagy része jól beszél németül és olaszul is. Magyarországon meg sem próbálták a svájci mintát.
2018. júl. 20. 17:26
4/11 anonim válasza:
A magyar arisztokrácia a magyar nemzet kulturális felsőbbségét hirdette és ezért szóba sem jöhetett a svájci minta. Ennek az lett a következménye, hogy a nemzetiségek a " leléptek" területtel együtt. Ráadásul a nemzetiségek haragudtak a Habsburgokra is és haragudtak a magyar kormányokra is, hogy belesodorták Őket is az első világháborúba.
5/11 anonim válasza:
"De az országok amik Magyarországból kiváltak azok ki is akartak lépni." Pontosabban a nemzetiségek akartak kilépni, bizonyos területekkel együtt. Azonban ha svájci típusú rendszer lett volna, akkor nem biztos, hogy menni akartak volna. Igen az 1880-as népszámlálás szerint az ország lakossága 46%-ban volt magyar. A magyar kormányoknak a magyarok kulturális felsőbbrendűségének hirdetése helyett lehetett volna annyi eszük, hogy a nemzetiségi arányokat figyelembe véve alakítsák át az ország közigazgatását.
6/11 anonim válasza:
Vagy èppen az volt a gond,hogy nem voltak elèg erőszakosak. Franciaország is tele volt különböző etnikumokkal,csak a nagy egyenlősègükkel pèldául lehetővè tettèk,hogy mindenki egyenlően franciául tanulhasson,ès ne legyenek saját nyelvű iskolák. Az ilyen erőszakos beolvasztás láthatóan jobban működött mint az,hogy több román iskola van Magyarországon mint Romániában,mert láthatóan nem a hála ütközött ki az arcukon amikor megkapták Erdèlyt. Öröm az ürömben számomra,hogy annak idejèn rengeteg szerbet telepìtettek be ide Dèlvidèkre,mert elèg sz@rul nèzett ki,hogy mèg relatìv többsègben sincsenek az "ősi szerb" földön,ès többek között Koszovóbol is sok szerbet telepìtettek ide,utána az albánok teleszültèk, kikiáltották a függetlensègüket, a szerbek meg mèg 100 èv mulva ezèrt fogják verni a nyálukat.
7/11 anonim válasza:
Széchenyi élesen látta a dolgokat, és sürgette a nemzetiségekkel való kiegyezést. Kossuth konzervatív, asszimilációpárti nézetei miatt nem volt hajlandó elfogadni Széchenyi érvelését, ez volt a legfőbb oka.
8/11 A kérdező kommentje:
Svájc egy 26 kantonból álló konföderáció, amely kiváló példa a hasonló kultúrájú, de eltérő nemzetiségű emberek együttélésére. 4 hivatalos nyelve van, az olasz, a francia, a német és a romans ( egy római latin nyelvből származó rétoromán nyelv ), a lakosság kb 64%-a beszél anyanyelvként németül, 19% franciául, 8% olaszul, 1% "romans"-ul a maradék pedig megoszlik egyéb nyelvek között.
2018. júl. 23. 13:28
9/11 anonim válasza:
Azért mert akkor már olyan ellentétek alakultak ki amik kibékíthetetlenek voltak. Tudod pl 48-49-ben is ellenünk harcoltak a kisebbségek mert az akkori magyar vezetés is úgy csinált mintha nem is léteznének. És jól mutatja a kiegyezés kori "magyar" vezetés arroganciáját, hogy ahelyett hogy megpróbált volna velük megegyezni még súlyosbított a nyelvtörvénnyel, etnikai alapú tömegmészárlásokkal.
10/11 anonim válasza:
Voltak ilyen törekvések, például Habsburg Rudolf (Ferenc József fia) szeretett volna trialista, azaz Osztrák-magyar-szláv monarchiát létrehozni, de Rudolfot megmerényelték (aki félreértené,ő nem az a Ferdinánd, akit 1914 ben öltek meg Szarajevóban), de már az öreg Kossuth is megmondta, hogy a nemzetiségek fellázadnak ha ez így marad, de a bécsi udvar maradi volt és nem hallgattak az újító törekvésekre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!