Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Támogatnátok hogy csak népszav...

Támogatnátok hogy csak népszavazással lehessen alkotmány ( alaptörvényt ) módosítani?

Figyelt kérdés

A nagyon egyszerű koncepció szerint népszavazással is lehetne alaptörvény módosítást kezdeményezni, illetve ha az országgyűlés kezdeményezi, még ha el is fogadják, népszavazást kellene kiírni róla, hogy támogatják-e az emberek.

Ezen felül a köztársasági elnök választás is átkerülne az országgyűlés kezéből a nép kezébe.

Támogatnátok? Ha nem, miért nem?


2018. júl. 20. 16:06
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
55%
Arrol mar volt a 90es evekben nepszavazas, hogy a köztarsasagi elnök megvalasztasa atkerüljön-e a nep kezeben, es 14%-os volt a reszvetel. feltetelezem most is hasonlo lenne a reszvetel, ahogyan az alaptörvenymodositasarol szolo nepszavazas eseten is az ember nagy resze azt se tudja, hogy köik vagy isszak, ezert nm tamogatnam,
2018. júl. 20. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
6%
Nem, USÁ-ban, Németországban sem népszavazással csinálnak ilyesmit (és Magyarországon sem volt soha ilyen), az EU-s belső harcokban is bármikor jól jöhet egy alaptörvénymódosítás, macerás ehhez népszavazásosdit játszani.
2018. júl. 20. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
83%

Igazából csak azzal lehet, csak társadalmi jóváhagyással lehet alkotmányt módosítani, ezért mondják, hogy a Fidesz féle alaptörvény tulajdonképpen érvénytelen. Az előző alkotmányunk ugyanis kimondja, hogy az alkotmányozó hatalom a népé, a Fidesz viszont a nép és az ellenzék teljes kizárása mellett rombolta szét az alkotmányunkat és készített helyébe törvénytelenül és jogtalanul egy másikat magának. De egyéb nagy problémák is vannak vele, érdemes az alkotmányjogászok álláspontjait tanulmányozni:


https://www.youtube.com/watch?v=nzv7ENfHjr0

2018. júl. 20. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
12%
Akkor az összes korábbi is érvénytelen volt, mert egyiket sem hagyták jóvá népszavazáson. Ezért baromság ez az "érvénytelen"
2018. júl. 20. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
69%
Ez butaság, nem lehet a többihez hasonlítani, mivel az Orbánék által szétrombolt alkotmány volt végül is úgymond az első olyan alkotmány ami a rendszerváltás után lóhalálában született, tehát nyilván nem lehetett sem nem kellett róla össznépi egyeztetést tartani, hisz nem előzte meg olyan alkotmány ami ezt lefektette volna. De ebben az alkotmányban már természetesen deklarálták, hogy ezután a demokráciában alkotmányozni csakis a nép jóváhagyásával lehet. Ezt Orbán csúnyán mondva totál szembe köpte és alkotmányellenes módon, teljes önkénnyel alkotott egy alaptörvény nevű valamit.
2018. júl. 20. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
17%
A 2010 előtti jogszabályok is kizárták, hogy népszavazás döntsön alkotmánymódosításról, ti valami rossz mesekönyvet olvashattatok.
2018. júl. 20. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

#5

Valami nagy tévedésben vagy a régi alkotmányt illetően.

1. Nem a rendszerváltás után készítették, hanem előtte, abban volt lefektetve az első szabad parlament megválasztásának szükséges lehetősége is.

2. Egy kis ellenzéki csoportosulás - több, különböző ellenzéki szervezet képviselői, de nem az összesé - és az akkori állampárt képviselői közös megegyezésével jött létre az 1949-es alkotmány alapján.

3. A régi alkotmányt nagyon sokszor módosították, Orbánék pontosan ugyanúgy hozták létre az új alkotmányt az Alaptörvényt is. Éppen úgy a képviselők 2/3-a +1 fő szavazata kellett hozzá a parlamentben, mint előtte.

4. A korábbi alkotmánymodosítások között már 1994-ben megkezdték egy teljesen új alkotmány megírását, az akkori mszp-szdsz kormány tagjai, az akkori ellenzék teljes kizárásával, mindenféle társadalmi egyeztetés nélkül. Csak még egymással sem tudtak benne megyezni. Mivel megvolt hozzá a 2/3-os többségük, el is akaták ezzel fogadni, csak összevesztek egymással más kérdésekben.

5. Az első megválasztott parlament 1990-ben vállalta, hogy a lehető leghamarabb új alkotmányt készít a parlament ahelyett az 1989-es alkotmányváltozat helyett, mert azt csak legitimálta, de nem készítette az első szabad parlament.

2018. júl. 20. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
Elfelejtik egyesek, hogy a Fidesz többségű parlament megalkotta az alaptörvényt, módosította is néhányszor, és mindezek után a Fidesz harmadszorra is elnyert e kormányzás jogát. Vagyis április 8-án A NÉP nem kifogásolta, szavazataival szentesítette a Fidesz ez irányú tevékenységét. Lehet továbbra is nyavalyogni!
2018. júl. 20. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

Népszavazást csak egyértelmű, eldöntendő kérdésről lehet kiírni, amire IGEN vagy NEM választ lehet adni.

Hogyan képzeled egy alkotmánymódosítás megszavazását amikor annak szövegének értelmezésében még az alkotmánybírák sem értenek egymással egyet?

Ki döntené el, hogy mi legyen a népszavazásra feltett kérdés? Először ugyanazt végig kellene játszani, ami most történt: új alkotmány vagy egy módosítás megírása (előtte társadalmi egyeztetés vagy bizonyos szervezetek általi véleményezés, javaslat), bizottsági megtárgyalása, parlament elé történő benyújtása, ott vita, majd szavazás.

A megszavazott módosítást vagy alkotmnyt utána úgy lehetne népszavazásra bocsátani, hogy "Egyetért-e (vagy elfogadja-e) az XY számú alkotmánymódosítással?"

Erre lehet IGEN vagy NEM választ adni. Márpedig az emberek döntő többsége sem elolvasni nem fogja a módosítást vagy új alkotmányt, sem érteni hogy az miben más, jobb vagy rosszabb, mint ami volt. Annyit tudnának, hogy az általuk kedvelt politikusok szerint IGEN-t vagy NEM-et kellene rá mondani. Valójában nem lenne más a szavazatok arány, mint ahogyan a parlamentbe beválasztották a képviselőket - vagyis ugyanaz lenne, mintha a parlament fogadná el. (mert míg a parlamentben 2/3 kell hozzá, egy népszavazáson csak a szavazók 50%-os részvételével a megjelentek legalább 25%-os többsége).

2018. júl. 20. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

"április 8-án A NÉP nem kifogásolta, szavazataival szentesítette a Fidesz ez irányú tevékenységét."


Elcsalt választás nem szentesít semmit, éppen ellenkezőleg. Bizonyítja, hogy a Fidesz a magyar nagy többség akarata ellenében intézkedik.

2018. júl. 20. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!