Ha a liberálisok lennének hatalmon, akkor jobb lenne a helyzet az országban?
Mivel a ballibeket, balosokat érdekli a legkevésbé az ország helyzete, nagy valószínűséggel rosszabb lenne, ill. nagyon veszélyes lenne kipróbálni. Mikor legutóbb kormányoztak, pár év alatt eladósították az országot, és államcsőd közeli helyzetet hoztak létre.
Ugyanakkor esetleg részben liberálisabb (pl. kevesebb korrupció, lopás) gazdaságpolitika fejleszthetné a gazdaságot.
Társadalmilag szintén életveszélyes lenne, bármikor kitalálhatnák, hogy behívnak mondjuk 1 millió bevándorlót, mint Merkel.
1. Az SZDSZ nem kormányzott soha névlegesen, viszont kormányzott a gyakorlatban - áttételesen.
2. Nincs ma tiszta jobb vagy baloldal, sem liberalizmus. Magyarországon meg különösen nincs.
3. A rendszerváltás óta marakodás folyik a politikai hatalomért, ebben nincsenek elvek, csak taktika. Ezért sem ilyen olyan színezetű kormányról, sem célrendszerről nem beszélhetünk. Célja utoljára Antallnak volt, azóta kiderült, hogy rettenetesen naiv volt az elképzelés, ez adódott a politikai tapasztalatlanságból (az akkor aktív emberek nem ismerték a valóságos kapitalizmus természetét, működését, ahogy lassan a maiak se a szocialista rendszer működését).
4. A kormányok színezetét elsősorban a politikai újságírók és maguk a politikusok szokták mondogatni, azonban a valóságban az adott vezetés szellemisége, szemlélete és célrendszere határozza meg a dolgokat. Voltak már Európában igen hatékony és a társadalmi jólétet megteremtő jobboldali és liberális, meg szociáldemokrata színezetű kormányok, és ugyanilyenek alatt romlottak országok színvonalai. Az eredményt mindig a miniszterelnök (elnök) személyisége határozta meg. Nálunk például Antall alkalmas lehetett volna, ha van politikai tapasztalata. Nagyjából még Horn, de őt már erősen befolyásolták. Nálunk a többi döntően a saját hatalmát akarta mindössze, és ha ezt elősegítette, több vagy kevesebb mértékben az ország jóléte is szóba jött. De mindig mellékesen.
5. Hogy milyen szemlélet kerül hatalomra, erősen befolyásolja a társadalom szemlélete. Amely ma a lehető legrosszabb, legbefolyásolhatóbb, ezért a mai aktív generációnak semmi esélye jó kormányra. Talán a gyerekeik, ha a nemzetközi helyzet is így akarja. Azonban ebben is inkább az ellenkezőjét lehet jósolni.
Túl nagy a világgazdasági aránytalanság, ezért mindenféle szélsőségnek áll ma a világ. A harcban pedig mindig csak egy szűk réteg szedi meg magát, a többi jó esetben vegetál. Rosszabb esetben pusztul.
Nem tudom milyen válaszra számítasz, de írok néhány pontot, ami jellemző a liberális pártokra.
Az adó kevesebb lenne, ez egészen biztos. A liberális pártok nem hívei a nagy állami újraelosztásnak.
Az egészségügyben nagyobb szerepet kapnának például a fizetős biztosítók. Ez az embereknek drágább lenne, de több pénz menne az egészségügybe.
Az oktatásra alapvetően nem lenne hatással, bár nálunk elég illiberális az oktatás. Szóval inkább úgy fogalmaznék, hogy az oktatás visszaállna a normál mederbe.
A gazdaságra kisebb befolyással lenne az állam, inkább a piaci szereplőkre bíznák.
Hogy mindezek kinek mennyire lennének jók, azt nem tudom. Ebben nem foglalok állást, csak leírtam néhány alapvető különbséget a jelenlegi és egy liberális állam közt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!