Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az 1918-as őszirózsás forradal...

Az 1918-as őszirózsás forradalom pozitív vagy negatív esemény volt?

Figyelt kérdés
Nem is tudom, mi ellen lázadtak fel, nem volt diktatúra meg semmi, épp a háború végén voltunk. Az új kormány meglehetősen magyarellenesnek tűnik mai szemmel, és egy óriási bűnt követett el: szétkergette a rendkívül erős magyar hadsereget, amely sokkal erősebb volt, mint a román, amely a később szedett-vedetten felállított, kommunisták vezette magyar hadsereget legyőzte, és ezzel és csakis ezzel vált lehetségessé Trianon. (Hiszen a nagyhatalmak nem avatkoztak volna be katonailag, ahogy Törökország esetében sem, a katonai erő felülírta volna a papírt.) Ugyanakkor általános választójogot vezettek be és hasonló demokratikus intézkedéseket hoztak, majd átadták a hatalmat a kommunistáknak...

2018. jún. 16. 10:49
1 2 3
 1/25 anonim válasza:
89%
Az elején pozitívnak tűnt, sok magyar író, költő is támogatta, ám a következményei negatívak lettek.
2018. jún. 16. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
78%

Nem tudom, hogy a történelemben van-e értelme annak, hogy egy esemény pozitív vagy negatív volt-e?


A holokauszt például borzalmas, embertelen, szörnyű bűntett volt, az akkor élők számára, de történelmi távlatból talán hozzásegített, hogy megértsük hova vezethet a diktatúra vagy a rasszizmus, antiszemitizmus. A holokauszt előtt nem volt szégyen antiszemitának lenni, azóta viszont a társadalom minden ilyesmit kivet magából.


Amit túlélünk az megerősíthet minket.


Az őszirózsás forradalom megmutatta, hogy a népnek elege van a háborúskodásból, a királyságból és a demokrácia hiányából ez pozitívum, viszont szétbomlasztotta az addig egyébként sok értéket teremtő Osztrák-Magyar államszövetséget ami gazdaságilag és kulturálisan is nagy érték volt, ez negatívum aminek máig isszuk a levét.

2018. jún. 16. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 A kérdező kommentje:
Az is furcsa, hogy forradalomnak neveznek egy negatív eseményt. A forradalom számomra pozitívan cseng. És pozitívumként is tanítják.
2018. jún. 16. 11:28
 4/25 anonim ***** válasza:
42%

Inkább fordítva kellene.


Horthyék büszkén vállalták ellenforradalmárságukat. 56-ra szintén azt mondták a komcsik, hogy ellenforradalom.


1848, ami forradalom volt, Magyarországon felesleges esemény volt, hiszen Kossuthék éppen alá akarták íratni gyakorkatilag ugyanazt, amit áprilisi törvényként ismerünk. Talán kevesebb probléma lett volna pár pesti fiatal forradalma nélkül, de igazából nem sok vizet zavartak.

Ez talán az egyetlen forradalom, amelyre azt mondhatjuk, pozitív, de azt nem mondta rá soha senki, hogy ellenforradalom.



A patkányforradalom pedig (ez a becsületes neve a kérdésben említett eseménynek) negatív volt.

2018. jún. 16. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
31%

Mennyire lehet negatív valami ami azt eredményezte, hogy először a történelemben a köznép döntött az ország sorsáról? A háború az ő követeléseikből rakódott össze:

háború befejezése, az állam függetlensége, demokratikus köztársaság.


De engedd meg hogy egy kicsit a leírásod erkölcsi alapját megkérdezzem. Az őszirózsás forradalom melyik követelése volt magyarellenes? A demokrácia? A jogegyenlőség? Igen, ez nevetséges...


Ugye a szokásos marhaság, hogy Trianonhoz a hadsereg leszerelése vezetett. Nem tudja az ember eldönteni, hogy túlbecsüli a magyar katonai képességet, vagy nincs tisztában az ellenfelek erejével. A helyzet valójában az, hogy el akarja terelni a figyelmet alapvetően két dologról:

Hogy Trianonért legfőképpen az azt megelőző évszázados politika a felelős. Az, hogy Magyarországon nem volt jogegyenlőség, a nemzetiségieket, és egyéb etnikumokat nem tekintettek a magyar nemzet tagjának, és szegregálva éltek gyönyörű szépen látszik:

[link]

Ez az egyik dolog, a másik a krónikus egyenlőtlenség. Az ország felső 10%-a korlátlanul dönthetett a császári majd a dualista Magyarországon, míg az alsóbb rétegek nem. Az, hogy társadalmi feszültség nem feszítette szét Magyarországot az volt az illúzió.


A második amiről éretlen terelés zajlik, az az, hogy pont az őszirózsás forradalom volt az ami ennek a megváltoztatását követelte, ami ezt kimondta. Ráadásképpen a szociális egyenlőtlenséget is kimondták, és annak változását követelték, természetesen gyakorlatilag ennek a főszereplője a gyűlölt Károlyi Mihály lett. Nem csodálom hogy van aki csak hazaárulózni tud, ilyen értékek szolgálatára. Nagyon ciki lehet. Aztán még arra is telik, hogy a Kun féle puccsot is rájuk verjék.


"Hiszen a nagyhatalmak nem avatkoztak volna be katonailag, ahogy Törökország esetében sem, a katonai erő felülírta volna a papírt."


Hát persze.

2018. jún. 16. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 A kérdező kommentje:
Ezek a követelések, hát ez nem egy nagy teljesítmény, más országokban is lezajlottak, ettől még nem kell tönkretenni az országot is. Függetlenség, általános választójog, jogegyenlőség, ezek mind bekövetkeztek volna így is, úgy is. A szegénység, a szakadék nem csökkent természetesen attól, hogy egy magyarellenes báró elosztogatta az elzálogosított földjeit. Trianon Törökországban sem következett be, mert harcoltak és győztek ellene, a nagyhatalmak pedig jelen voltak, de nem akartak beavatkozni, embereket veszíteni. De amúgy a térségben állomásozó összes létező ellenséges haderő nem sokkal volt nagyobb az 1918 végi magyarnál (és értelemszerűen darabokra volt szabdalva, egy része használhatatlan volt, és semmiféle motiváció nem fűtötte a területlopáson kívül).
2018. jún. 16. 12:51
 7/25 anonim ***** válasza:
25%

Hát erről beszélek. Neked nevetséges magyarellenesség a megkésett nacionalista politika kezdeményezése. Az igazi etnicista, egyenlőtlen úri Magyarország az igazi, Horthy később ebbe vissza is repítette Magyarországot, ahogy kell!


Akkor is felesleges lenne a hadsereges kérdésről beszélni ebben a témában ha esetleg lenne benne valami. Ez figyelem elterelés, méghozzá arról az évszázados politikáról ami idáig vezetett. Ezenkívül az, hogy ez ellen a sovén úri Magyarország egy gróf fordult, és a demokratikus Magyarországért.

2018. jún. 16. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:
Valóban sok magyarellenes, nemzetidegen alak volt Károlyiék között, bár ezt egy ballib nem értheti, de pl. az a kisebbségi miniszter, amelyik vonatokkal szállíttatja a románokat, hogy szavazzák meg a Romániával való csatlakozást, majd elmenekül az országból... Vagy miután feloszlatja a bivalyerős hadsereget, Szerbiába menekül... Az számunkra hazafiak számára magyarellenes. Nem a soviniszta magyar politika volt a hibás, a kisebbségiek így is, úgy is ki akartak volna lépni, jobb volt a kisebbségi politika, mint manapság az utódállamokban, ahol 2018-ban a székely zászló kapcsán egy köztársasági elnök magyarok felakasztását helyezi kilátásba...
2018. jún. 16. 13:10
 9/25 A kérdező kommentje:
Hogy is mondjam, nem minden nemzeti kisebbség asszimilálódik teljesen, lásd pl. mai muszlim bevándorlók Európában. Nos, hasonló elemek irányították egy az egyben a forradalmat, az egész sajtó az övék volt, és minden más is, és a kormány felét, a későbbi Kun-kormány mintegy 90-100%-át ők alkották.
2018. jún. 16. 13:16
 10/25 anonim ***** válasza:
67%

"Nos, hasonló elemek irányították egy az egyben a forradalmat, az egész sajtó az övék volt, és minden más is, és a kormány felét, a későbbi Kun-kormány mintegy 90-100%-át ők alkották.

"


Ez ma a legjobb mondat amit olvastam :DD

2018. jún. 16. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!