Volt valaki aki akkoriban azt hitte, a Kommunizmus tényleg működni fog?
Egyre többet hallom, és a korabeli képekről is virít, hogy a 70-es, 80-as években nem volt nagyon rossz élni. (De ez most nem is igazán ide tartozik, NE IS VITATKOZZUNK ERRŐL..)
Felvetődött bennem, hogy voltak akik akkoriban elhitték, hogy odáig fejlődik a szocializmus, hogy át tudunk lépni a kommunizmusba? És tényleg fizetőeszköz se kell, és mindenki annyit dolgozik amennyit szeretne, és annyit vesz el amennyit szeretne. Van aki ezt elhitte, hogy megvalósul?
Én nem akarok senkivel sem vitatkozni, de utánaolvasás szerint a kommunizmusban (többek közt) nincs fizetőeszköz. Hogy lenne már Kubában kommunizmus ha van magántulajdon és fizetőeszköz???
Elméletileg a szocializmusból (ami állítólag a Szovjetúnióban volt, Kubában, Kínában) nőtte volna ki magát a kommunizmus. Elhagyjuk a magántulajdont, stb stb...
Köszönöm a kommenteket, a 10. kommentelőnek van igaza, a kommunizmus csak szentekkel működhetett volna.
A 70-es 80-as években már hivatalosan is a távoli jövőbe volt kitolva a kommunizmus.
Sőt még a szocializmus se volt tető alá hozva ("befejeztük a szocialista társadalom alapjainak lerakását" /Kádár/).
Csak kezdetben (1919 körül) gondolták, hogy "még a mi életünkben" megvalósulhat. (pl. Lenin: "szocializmus + villamosítás = kommunizmus)
Voltak dokumentumfilmek az izraeli kibucokról, hogy hogyan kezdték, hogyan működött és hogyan bomlott fel a rendszerük.
Pedig teljesen egy értékrendszerű emberek-családok alkották mindet. És mégis előbb-utóbb azt kezdték figyelni, hogy ki mennyit tesz be és hogy mennyit vesz ki.
Biztos megvan a youtubon. Voltak még magyarul beszélő tagjaik is, sőt fiatalok is, akik benősültek.
Ami megmaradt belőlük, azok úgy oldották meg, hogy vannak kint dolgozó tagok is, akik a kinti fizetésüket adják a közösbe, amiből pl. közös használatú autókat vettek.
De vannak, akik a magasan képzettségük ellenére inkább a közösségnek pl. főznek. És boldogok.
#14
Tyű, ezt a szöveget :D
Mintha párttitkártól hallanám.
Ahogy #15 is írta, attól függött, hogy előtte mit élt át az ember, milyen korba született és számára milyen lehetőségeket ígért az, hogy kommunizmus lehet majd esetleg.
Az én apám is kis faluban született, nagyon egyszerű, mezőgazdaságból élő családba. Neki az, hogy a fővárosba jöhetett tanulni, egyetemre járhatott és diplomát szerezhetett, csak azért volt lehetséges, mert a szocialista rendszer lehetővé tette. Ettől azonban még egy idő után ő is felébredt, már nem hitt abban, hogy kommunizmus tényleg létrejöhetne.
Azok az emberek azonban, akik nagy szegénységben, kiszolgáltatottságban éltek majd túléltek egy háborút és romok között találták magukat, érezhették úgy, hogy a kommunizmus ígérete egy valós és szép lehetőség. Ezért sokan hittek is benne és saját elhatározásukból, lelkesen "+építették" is.
Egy pár évig.
Aztán ahogy telt az idő, már csak a kisdobosok hittek benne (alsó tagozatos általános iskolások) senki más.
'A cselédvilágban kizsákmányolt felmenőkkel rendelkező emberek hittek benne.'
Azok is kiábrándultak belőle, miután szembesültek a kommunista uralom valódi arcával. Szerinted mégis mi vezetett el -részben- 56-hoz? Pont ez a csalódás :)
"mégis mi vezetett el -részben- 56-hoz?"
Jó kérdés, valószínűleg a Rákos-éra túlzásai. De az biztos, hogy '57 május elsejét az ország nagy része úgy ünnepelte, mintha '56 nem is lett volna.
#18
Akkor a lakosság elég gyorsan felejthetett, vagy rá volt kényszerülve. Mert épp akkor kezdett beindulni a kádári megtorló gépezet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!