Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ez igaz, vagy csak egy szóbesz...

Ez igaz, vagy csak egy szóbeszéd legenda a fiatalok között, hogy a Kádár-korszakban mindenki kapott saját lakást/házat az államtól?

Figyelt kérdés

Ezért már 20 évesen volt saját egzisztenciája mindenkinek, nem volt már senki mamahoteles 20 évesen, most meg sokan 30-40 éves korukig azok, kizárólag anyagi okok miatt, mert a szar állam nem ad semmilyen támogatást a fiataloknak, csak veszi el tőlük a rengeteg pénzt adó formájában, de adni nem ad semmit. Ezért is kell kimenni külföldre, már csak azért is. stb.

Ez, és ehhez hasonlók terjengenek most a fiatalok körében a mostani helyzetről. Ebben mennyi igazság van? A Kádár korszakban tényleg már 20 évesen lakást kaptál az államtól?


2018. jún. 3. 12:48
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

Honnan eredhet ez a szóbeszéd, érdemes lenne kideríteni.


Igen, még a rendszerváltás előtt közvetlenül is 3 féle lakás igényléséből lehetett választani.

A talán 500ft egy főre jutós családok kaphattak tanácsi lakást, de még több gyerekkel várhattak 10 év fölött is. Esetleg addig kiutaltak nekik egy szükséglakást, ahol wc a folyosón volt. Vagy laktak a családjukkal amíg vártak.

A szövetkezeti lakás volt a következő kategória, társasház építkezésekkel. Előre le kellett tenni egy csomó pénzt, és kivárni, hogy elkészül a társasház. Az is ritka volt, ha 10 év alatt sikerült.

A legreménytelenebb az OTP lakás volt, a legtöbbet keresőknek. Ismertem olyat, akinek 20 évbe került beköltözni.

Az OTP lakások is lakótelepiek voltak.


Pesten meg komolyan üzleteltek a tanácsi lakásokkal. Bejelentettek valakit az egyedül élő, rokontalan öreghez, aztán mikor meghalt, beköltözött az ürge, mintha mindig is ott lakott volna. És volt egy 2-3 szobás belvárosi lakása egymagának. Biztos nem ingyen volt, nem tudom. De voltak, akik az unokájukat, vidéki vagy külföldi rokont jelentettek így be. Aztán a rendszerváltás után már megvehették a lakást.

De emellett mégis voltak társbérletek is, hogy egy 3 szobás lakásban együtt élt 3 idegen ember, közös konyha-fürdő használattal.


A 80-as évekig vidéken volt egy állami program tanároknak -meg gondolom más tanácsi dolgozóknak is-, amiben házépítésbe lehetett kezdeni, 10 ezer ft megtakarítással, a többit az OTP kölcsönbe adta, névleges kamattal. Ezek saját építkezések voltak, kezdték 1 szoba-konyhával, aztán lassanként építették hozzá a többi helységet.


Voltak még vállalati összefogásban épített társasházak is, a saját vállalati dolgozóiknak, összefogásban, fizikai munka beadásával.


Szóval egyáltalán nem kaptak 20 évesen lakást a Kádár rendszerben a fiatalok; óriási hazugság ilyet mondani, terjeszteni.

2018. jún. 3. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
56%

Lakást nem kaptak, de volt munkahely ami stabil volt, sőt kötelező. Létezett kamatmentes vállalati kölcsön, létezett kedvezményes lakásépítési kölcsön. Felvett a delikvens 30 ezret amit 60 forintjával 30-40 év alatt röhögve kifizetett az 1200ft-os fizetéséből, és ott volt egy 100nm kockaház.

A nélkülözés és a nyomor, amit most mondanak az egy mese.

Igaz mészárosi magasságokba nem jutott egy magánember sem közvagyonból, és trafikosként sem kereste kiskirállyá magát senki, de a hortobágyi legelők sem két-három műkörmös tulajdonában voltak, ahogy a kastélyok sem.

2018. jún. 3. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
78%

#12

Hát akkor ez egy tejjel-mézzel folyó Kánaán volt, nem is értem, hogy egy-két alzheimerest leszámítva miért rettegve és gyűlölettel gondol vissza erre az időkre az emberek 90%-a? ...és vajon miért bukott meg ez a tökéletes gazdaságpolitika?

2018. jún. 3. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

A családos bányászoknak járt alanyi jogon.Már sokakat úgy tudak lecsábítani a bányába,hogy kaptak lakást.

Komló,Ózd és más bányászvárosokban.Most a lakások nagy többségét a cigányok foglalták el,mert a bányák és más munkahelyek megszűnésével nem volt munka lehetőség.Ilyen Salgótarján is .Ott is kaptak lakásokat a síküveg és más gyárak dolgozói,mert olyan sok volt a gyár,hogy a környéken élőkből nem volt elég munkaerő.Így a család is kapott ott munkát

Igen volt ingyen saját lakásod,ha a kérelem beadásakor,megvolt az adott munkahelyeden,(ahol járt a lakás is)a szükséges ledolgozott időd.Ez után a tiéd lett a bányászvárosokban.Tarjánban vagy kaptál ingyen,de volt,hogy jelképes összegért megvásárolhattad x ledolgozott idő után.

2018. jún. 4. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
61%

"és vajon miért bukott meg ez a tökéletes gazdaságpolitika?"


Azért bukott meg, amiért a jelenlegi is meg fog, annyi külömbséggel, hogy akkor egy kétkezi munkás tudott boldogulni, építkezni, meg ellopni ezt-azt a munkahelyről, most meg csak Orbán és családja, továbbá haverja tudnak.

Az öreg Kádár munkásságát kár megkérdőjelezni, mert napi 2 doboz cigeretta volt az igénye és a KGST legélhetőbb országát teremtette meg cserébe. Orbán meg a Junkers pofozás óta Putyinnal is kötött már szerződést amit 300 évre titkosítottak, gondolom az előnyös mivolta miattt?! Sikeresen fejlődünk lefele.

2018. jún. 4. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim válasza:
100%
#12 Nem volt mindenhol vállalati kölcsön és ahol volt, ott sem kaphatott bárki. A kedvezményes lakáshitelnek is volt feltétele, pl a lakás vagy ház méretére vonatkozó méltányolható lakásigénybe bele kellett férni négyzetméterben és szobák számában is. És persze, ha összejött az előre kifizetendő pénz a szövetkezeti vagy öröklakáshoz, évekig várni kellett, amíg felépült. Vidéken pedig az önerőből épülő családi házat munkaidő után a rokonok építették az 1 db kőműves vagy 1 db ács mellett kalákában, építőanyag hiánnyal súlyosbítva. Vagy tégla nem volt, vagy cserép, vagy ajtó, vagy ablak...
2023. febr. 11. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim válasza:
100%

Amúgy az itt leírtakat meg tudom erősíteni, de autentikus kutatást is ajánlok, könyv formában is megjelent:

Horváth Sándornak, a MTA Bölcsészettudományi Kutató Központ Történettudományi Intézete munkatársának új kötete Két emelet boldogság - Mindennapi szociálpolitika Budapesten a Kádár-korban

Egy teljes fejezet szól a lakáshelyzetről. Saját eléggé deprimáló tapasztalatom pedig az volt, hogy a nyolcvanas években, amikor pályakezdő voltam, valahogy folyamatosan úgy alakultak az árak, hogy 1 havi bérem = 1 m2 öröklakás (panel... békás, újpest). Egy egyedülálló kölcsönt sem kapott, nemhogy kedvezményes kölcsönt.

2023. febr. 11. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:

17

Mintha lett volna valami OTP betétféle, amibe egész kevés, talán 3-400 forintot -családi pótlék összege- lehetett havonta betenni és valamennyi idő után arra adtak hitelt. És volt valami megduplázódás vagy nyereménylehetőség is az olyan betéteken. Csak lakáshitel volt. Első lakásra.

2023. febr. 11. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!