Ez igaz, vagy csak egy szóbeszéd legenda a fiatalok között, hogy a Kádár-korszakban mindenki kapott saját lakást/házat az államtól?
Ezért már 20 évesen volt saját egzisztenciája mindenkinek, nem volt már senki mamahoteles 20 évesen, most meg sokan 30-40 éves korukig azok, kizárólag anyagi okok miatt, mert a szar állam nem ad semmilyen támogatást a fiataloknak, csak veszi el tőlük a rengeteg pénzt adó formájában, de adni nem ad semmit. Ezért is kell kimenni külföldre, már csak azért is. stb.
Ez, és ehhez hasonlók terjengenek most a fiatalok körében a mostani helyzetről. Ebben mennyi igazság van? A Kádár korszakban tényleg már 20 évesen lakást kaptál az államtól?
Nem kapott lakást senki 20 évesen az államtól.
Lakásigénylést lehetett beadni tanácsi lakásra, aztán a szociális rászorultság alapján kaptak. Volt aki 20-25 évig várt lakásra, vagy később szövetkezeti lakást vásárolt.
Pontosan ezért generációk éltek együtt, néha szoba-konyhás lakásokban.
1-es válaszomhoz még:
Ha valaki nagyobb lakásban lakott, mondjuk 1 szobával, mint amit államilag jogosnak találtak, akkor beköltöztettek egy vadidegent és társbérletesítették a lakást.
Ezért laktunk mi, a 4 tagú család egy két szoba + cselédszobás lakásban együtt anyám testvérével és családjával és apám testvérével és családjával, hogy ne idegeneket költöztessenek be.
Vidéki nem igényelhetett Budapesten lakást, mert ehhez eleve 5 év budapesti tartózkodás kellett.
Igaz, ennek számított a munkásszálló is, mert abból viszont volt bőven.
Albárlőnek jószerivel senki nem mert kiadni szobát, mert ha úgy tetszett az albérlőnek, akkor kiigényelte a tanácstól és egyből társbérlet lett a lakásból.
Abban a pesti házban ahol mi laktunk, halálukig laktak együtt emberek szülőkkel, nagyszülőkkel, mert tanácsi lakás igénylésénél mínusz pontnak számított, hogy van hol laknod és megvan a számodra megítélt 6m2 élettér.
Abban az esetben léptél előre a listán, ha megházasodtál, lett 2 gyereked ebbe a lakásba és elfogyott a m2.
Kivéve, ha közben kihaltak a nagyszülők, mert akkor megint hátra kerültél.
Lakást nem vehettél, nem építhettél házat (csak falun) mert magántulajdonú lakások nem léteztek.
Hát így volt ez akkoriban, nekem elhiheted, mert 1952-ben születtem.
Ne hagyd magad hülyíteni egyetlen tudatlantól sem, itt a net, miért nem tájékozódtok?
#3
Annyiban azért kiegészítenélek, hogy a 60-as évek második felétől már lehetett építkezni Budapesten is, de csak a peremkerületekben, pl Rákos, Mátyásföld, Cinkota, Csepel, Kőbánya, Erzsébet, stb. mert beljebb nem voltak telkek.
Ekkor születtek azok a bizonyos Kádár-kockák, az akkori típustervek alapján kalákában, sógor-koma-barát segítségével, mert egyébként megfizethetetlen lett volna már akkoriban is. Igaz ezek a helyek falusi színvonalon voltak, akik errefelé építkeztek nem is számítottak a közmegítélésében budapestinek.
A lakásokról amit írtál, azzal 100%-ig egyetértek, nem is tudom honnan veszik ezt a gyerekek.
#5
Ez nem igaz, de gondolom nem is éltél, dolgoztál akkoriban.
Én szakközépiskolai érettségivel (szakma+érettségi) kiemelt fizetéssel kerestem havi 900Ft-ot, egy szövetkezeti lakás meg került 80-90-100ezerbe.
Nem tudom, hogy a 900Ft-ból, amiből élned is kellett, hogy jött össze egy lakás ára 20 éves korodra?
Egyébként olvasgassatok (hasznotokra lesz) és akkor nem beszéltek butaságokat!
"... a Kádár-korszakban mindenki kapott saját lakást/házat az államtól?"
Röviden?
Nem igaz!
De még csak közelében sem jár az igazságnak.
Abszolút nem igaz.
Én vidéken nőttem fel, '70-es évek végéről már vannak halvány emlékeim, ahogy gombamód nőttek ki a földből a lakótelepi házak... De persze azt csak később tudtam már meg, hogy hogy működött a rendszer. Ment ezerrel az állami tulajdonú lakások építése, amiket aztán az igénylőknek (meg a csókosoknak) adtak ki bérbe fillérekért.
A lakásigénylés kb. úgy működött, ahogy itt az egyik válaszoló leírta. De nekem pl. a nagybátyám is kapott tanácsi lakást, amikor jobb híján visszaköltözött a szülői házba a válása után, pedig 4 fő lakott 64 négyzetméteren, de csak két szoba volt, szóval szerintem ez is számíthatott.
Ezen kívül voltak saját tulajdonú kertes házak, akinek volt rá pénze, szerintem elég nagy számban. A környékünkön is megindultak az építkezések a '80-as években, szóval nőtt a kertvárosi rész is.
Meg a lakótelepeken voltak otp-s és szövetkezeti lakások is, szóval így is lehetett tulajdonjoghoz jutni, de ezért is kemény pénzeket kellett fizetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!