Mit érdemes tudni egy politikusról?
Az emberek gyakran mondják, hogy "nem értek egyet valakinek a politikájával."
De mit értenek ez alatt?
Nyomon követnek több száz ember életpályáját, beállítottságát és természetesen felmérik a döntés meghozatalához szükséges társadalmi-jogi és szakmai körülményeket vagy csak azért mondják, hogy okosabbnak tűnjenek?
Előbb arról, mit érdemes tudni a politikáról.
Az emberek közösségekben élnek, ilyen a természetük. Manapság egy közösséget iskolának, településnek, országnak hívhatunk. Minden közösség tevékenysége egy csomó emberi kapcsolatból, szerepből, munkamegosztásból áll. Ha ezt nem szervezi valaki, abból káosz lesz, a közösség többnyire felbomlik.
Ezt a bizonyos szervezést nevezzük politikának, azaz mindazon célrendszer összességének, ami meghatározza a benne élők helyzetét, életminőségét. Egy iskola politikája, hogy miképpen tanítanak (hogy mit, az az országé), hogy milyen az órarend, vannak e közösségi tevékenységek, mondjuk szakkörök, kirándulások. Egy ország politikája az összes törvény, az összes intézmény, azok működési formája, ezzel el is dőlt, milyen lesz az ország lakosainak élete.
Azok az emberek, akik meghatározzák egy ország működését, intézményrendszerét, törvényeit, irányítanak fontos intézményeket, ők a politikusok. Ebben van fontossági sorrend. Politikus egy polgármester, de az ő intézkedései csak annak a településnek az életét befolyásolják. Politikus egy miniszter, ő egy szakterület működésére van befolyással. És politikus a miniszterelnök, ő az egész ország életminőségét határozza meg, ez a feladata. De politikus például egy képviselő is, hiszen beszél más képviselőkkel, összefognak vagy ellenségeskednek, de mindenképpen törvényeket szavaznak meg.
Mivel mindenki mindenhez nem érthet, ezért szerepkörök vannak. Ebben a szerepvállaló valamilyen szinten szakember, ért hozzá, legalábbis elvileg. Ha ilyen témában mond valamit, azt sokan elhiszik, elfogadják, minél fontosabb az illető, annál többen. Ha pedig így van, akkor a dolgok úgy fognak történni, ahogy a politikus mondta.
Lehetséges, hogy egy ilyen "történés" egy konkrét embernek jó vagy rossz, azonban a döntő, hogy milyen a nagy többségnek. Példa: valamikor elkezdték mondani, a dohánytermékek forgalmazását át kell alakítani. Eddig rendben, biztos van rá ok. Amikor azt kezdték mondani, hogyan, onnantól vált érdekessé. Lényegesen kevesebb helyen lehetett árusítani, speciális jogok keletkeztek erre. És e helyekhez való hozzájutási lehetőség is speciális lett. Mi a hatás? Kevés ember jól járt, nekik tetszett az átalakítás. De ez a kevés ember nem a rátermettsége alapján jutott a lehetőséghez, hanem a kapcsolatai alapján. Amit meg kellett fizetnie. Akiktől elvették, mind rosszul járt, ők sokkal többen voltak. Na és a társadalom? A nemdohányzók számára majdnem lényegtelen (majdnem, mert ők is kapcsolatban voltak dohányzókkal, és azok hatással voltak rájuk). A dohányzók sok kényelmetlenséggel találkoztak, számukra is rossz volt a változás. De miért volt rá szükség? Mit eredményezett? Alaposabb vizsgálat azt mutatja, az összes változás a társadalom számára annyi, hogy sok embertől erőszakkal elvettek valamit, hogy keveseknek adják. Ez nem jó egy közösségnek. Tehát a politikus hibásan cselekedett.
Egy politikusról azt érdemes tudni, mik a célja. Minél fontosabb, annál inkább érdemes tudni. Mert az fog történni veled, a környezeteddel, az országgal. Ha egy politikus korrupt, az neked rossz, mert a tiédből tud csak az lenni. Ha egy politikus lop, az neked rossz, mert csak a tiédből tud lopni. Nem a házadból, de például, ha te szereted a tejet, és az összeset ellopja, te nem tudsz inni. Pedig nem a tiédet lopta el közvetlenül. Ha egy politikus olyant tesz (olyanok a céljai), amitől jobb a gazdaság, akkor neked több jut. Ha olyan intézményeket hoz létre, amik a te érdekeidet védik, akkor neked jó, helyetted cselekszik. És még hosszan lehetne sorolni jót és rosszat.
Honnan tudod eldönteni? Egyfelől abból, amit tanulsz. Mert akkor képes leszel gondolkodni, képes vagy átlátni, mi jó neked és mi nem. Utána már csak össze kell hasonlítani. Másfelől vannak okos emberek meg buták. Vannak tisztességesek meg tisztességtelenek. Vannak igazmondók meg hazugok. Ha őket figyeled, meg tudod különböztetni egy idő után, hová tartoznak. És eszerint hihetsz nekik abban, amit magadtól nem tudsz eldönteni.
Ha azt látod, korlátozzák az okos, tisztességes igaz embereket, már nem is kell a részleteket figyelned. Tudható, ez mind azért történik, hogy te ne tudj tájékozódni. És akkor el fogod hinni a hazugságot, mert más lehetőséged nincs. Ha ezt tapasztalod, akkor mindentől függetlenül tudhatod, a politikusok többsége becstelen és neked rosszat akar, hogy neki jobb legyen.
És akkor lépned kell! Hogy mit és hogyan, az egy másik történet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!