Lehetséges, hogy a kormány szándékosan herélte ki a szakszervezeteket, hogy "vonzóbb" legyen az olcsó munkaerőt kereső cégeknek?
Én ezt eltudom képzelni.
Egy volt egyetemi szaktársam Németországban dolgozik,német munkaszerződéssel, jelenleg egy olyan projekten dolgozik, aminek az a célja, hogy egy komplett osztályt átpakoljanak Németországról Magyarországra.
Gyakran mondja, a német cégek szeretnek Kelet-Európában bővülni,ugyanis a munkatörvénykönyv sokkal hiányosabb, a szakszervezetek pedig gyengébbek.
A projekt elég akadozva működik, mivel a szakszervezet ott akadályozza, ahol tudja, ugyanis nem érdekük,hogy német munkahely szűnjön meg.
Továbbá, leépítés sem lehetséges, csak átszervezés.
Szakszervezeteket most is lehet alakítani és a munkavállalónak most is biztosítani kell azok működését, meg kell egyeznie a szakszervezetekkel - ahogyan máshol is.
Ami Magyarországon nincsen - tagja a szekszervezeteknek.
A magyar emberek ugyanis megtapasztalták, hogy a szakszervezetek nem a munkavállalók érdekeit nézték (nem mindegyik, de sok nagy szakszervezet) hanem a szakszervezeti vezetők érdekét.
Láthattuk ezt a korábbi évek vasutas sztrájkjainál is. Amikor a szakszervezeti vezetőknek nem tetszett a kormány, akkor olyan miatt is sztrájkoltak, ami nem a munkavállalóikat érintette, amikor pedig ballib kormány volt, akkor meg sem szólaltak a MÁV-Cargo eladása vagy az alacsony béremelések, juttatások elvonása miatt.
Ahogyan más szakszervezetek sem szólaltak fel vagy tüntettek a ballibes kormányok alatt, a boltzár ellen vagy internet adója, a tanártüntetés alkalmával azonban mind ott sorakozott.
A másik ok, hogy az emberek nem veszik komolyan a szakszervezeteket (sokan amiatt amiket előbb leírtam, de sokan másért) és nem hajlandóak belépni tagnak. A volt munkahelyemen is csak mindenki szidta a szakszervezetet, mert nem volt képes semmit elérni, de amikor tagokat toboroztak, akkor senki nem akart belépni, mert nem akartak tagdíjat fizetni. Hiába volt szakszervezet, ha a dolgozóknak csak pár százaléka a atagja, akkor mire mennének?
Ez pedig nem a kormány hibája és nem a törvényé.
A szakszervezeteken és a munkavállalókon múlik csak, hogy mekkora erejük van és mire képesek.
Nem lehetséges, hanem biztos. Számtalanszor el lett mondva, hogy Orbán a kínai modellt akarja erőszakosan bevezetni, olcsó munkaerő, irreálisan gazdag elit. Szakképzés is nem hiába lett szétcseszve az évek alatt, mivel nem ért semmihez, így marad az összeszerelő gyár. A kormánynak az meg jó, mert az összeszerelő gyárak tulajdonosai elég komoly pénzt tesznek a megfelelő zsebekbe, hogy ne legyen konkurencia. Lásd Ózd, ott is a Fideszes Fürjes Pál nem engedett más gyárakat betelepülni Ózdra, mert érdekeltsége volt a Johnson Electricben - régi nevén Saya - és a GEben.
Fent is ugyanez megy kicsiben. Nem hiába teremtettek olyan körülményeket, hogy kisvállalkozások létre se jöhessenek, mert instant csődbe mennek már két alkalmazott után.
Mert mikor voltak a szakszervezetek olyan tökösek? :XD
Én régi ember vagyok, még Gáspár Sándor elvtársra is emlékszem, hát nem volt sztrájk, csak egyetértés az "árredezésekkel".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!