Lehetséges, hogy a kormány szándékosan herélte ki a szakszervezeteket, hogy "vonzóbb" legyen az olcsó munkaerőt kereső cégeknek?
Én ezt eltudom képzelni.
Egy volt egyetemi szaktársam Németországban dolgozik,német munkaszerződéssel, jelenleg egy olyan projekten dolgozik, aminek az a célja, hogy egy komplett osztályt átpakoljanak Németországról Magyarországra.
Gyakran mondja, a német cégek szeretnek Kelet-Európában bővülni,ugyanis a munkatörvénykönyv sokkal hiányosabb, a szakszervezetek pedig gyengébbek.
A projekt elég akadozva működik, mivel a szakszervezet ott akadályozza, ahol tudja, ugyanis nem érdekük,hogy német munkahely szűnjön meg.
Továbbá, leépítés sem lehetséges, csak átszervezés.
Na, azért lassan csak kezdenek egyesek megvilágosodni.
A foglalkoztatás növekedése fordítottan arányos a szakszervezetek erejével, mivel a cégek a laza szabályozást szeretik.
Egyébként én nem értek egyet a túlzottan szigorú munkatörvénykönyvel és a túl erős szakszervezetekkel (pl Franciaország) mert ott már kb senkit nem lehet kirúgni ami eléggé nonszensz. Ráadásul emiatt 8-10%.-os munkanélküliség van.
1#
Viszont az sem jó, ami Magyarországon van, hogy túl könnyű kirúgni valakit indoklás nélkül.
Aztán konkrétan mi lett volna a lépés, amire utalsz?
Amúgy tény, hogy Magyarország vonzereje szempontából a gyenge szakszervezetek igen jelentősek. Ezért még egyelőre megfizetik az emelkedő magyarországi béreket is, mert itt legalább lehet normálisan működni.
Az én történem következő: amerikai cégvezetővel beszélgettem nemrég, rosszul ment az akkori cégsoportjának, a 6 németországi gyárukból 2-t be akartak zárni, mert nem volt elég megrendelés. A német szakszervezet nem egyezett bele. Nem volt más megoldás, bezárták mind a 6-ot. A franciáknál a legrosszabb ilyen szempontból a helyzet.
Magyarországon nem csupán hiányos az Mt., hanem egyenesen hátrányos a munkavállalóra nézve és komoly szakszervezet meg alig van.
Kérdésedre a válaszom: igen, lehetséges!
Ellenkező esetben hogy lehet az, hogy az itteni bérek csak töredékét képezik a nyugatinak ugyanazért a munkáért - miközben mindnyájan az EU-t nyögjük?!
Szerintem az arany középút a legjobb. Ahol nem lehet senkit kirúgni a túl erős szakszervezetek miatt, az sem az igazi pl: Franciaország, India.
Meg persze a szakszervezetek is csak a pénz érdekli.
A másik hogy Magyarországon túlságosan munkavállalóbarát a munkatörvénykönyve, akármi akárhogy történik mindig a munkáltató a felelős mindenért.
Nem véletlen, hogy a fasiszták Olaszországban és a nácik Németországban is egyből szétverték a szakszervezeteket, amikor kormányra kerültek.
A Fidesz is pont ezt teszi. De ezt nem lehet a végtelenségig játszani, mivel a lakosságnál egyre jobban betelik a pohár és annál többen húznak el innen.
Már most is elég ergya a helyzet.
"Viszont az sem jó, ami Magyarországon van, hogy túl könnyű kirúgni valakit indoklás nélkül."
Lehet, hogy velem van a baj, de miért nem jó?
A cég valakinek a tulajdona. A tulajdonost szerintem pedig megilleti az a jog, hogy azonnal mindenféle indok nélkül azt rúgjon ki akit akar. Végülis az ő pénzéből fizetik a dolgozókat nem?
A végkielégítést természetesen fizesse ki, és a fel mondási idő is jár.
De egy cég akkor és azt rúghasson ki akit csak akar.
Ez alól 1 kivétel legyen: a terhesség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!