Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Valaki elmagyarázná nekem,...

Valaki elmagyarázná nekem, hogy csökkenhet a GDP-arányos államadósságunk?

Figyelt kérdés

2010-ben 20,4 ezer milliárd forint volt a tartozás, ami mára elérte a 28 ezer milliárdot, a GDP-nk viszont közel sem nőtt a másfélszeresére, ami ilyen arányok mellett a csökkenéshez kellene.

Akkor ez hogy működik?



2018. máj. 10. 09:05
 1/8 anonim ***** válasza:
Sok dolgok vannak az magas gazdaságtan bugyraiban. Egy lehetőség a sok közül: nagyon sokféle kölcsön van. Közülük egyesek nem tartoznak abba a kalapba. Konkrét példa: felépítenek egy második atomerőművet. Pénz nincs rá most, ezért az orosz fél formálisan ingyen építi. Majd később kifizetjük. Ez nem kölcsön, ez egy munka ellenértéke, tehát nm lesz benne abban a majdani arányosságban sem. Miközben esetleg duplája a visszafizetni való.
2018. máj. 10. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A számokkal való trükközést statisztikának hívják.
2018. máj. 10. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
91%
Mert akkoriban 7% volt az államháztartási hiány is ez most jelenleg 3% alatti. Ha akkoriban 3% alatt akarták volna ezt tartani az államadósság sokkal de sokkal magasabb lett volna
2018. máj. 10. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Én konkrétan el nem tudom képzelni, hogyha minden évben 3% körüli HIÁNY van, akkor hogyan csökken az államadósság.

Nálam ahhoz otthon TÖBBLET-nek kell lennie, hogy az adósságból visszafizessek.

2018. máj. 10. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A GDP a bruttó nemzeti termék.

Minden évben más a nagysága, attól függően mennyi volt az aktuális termelés, kereskedelem é egyéb tevékenység, amiből a GDP származik.

Nagyon sokszor nem valós termelés van mögötte csupán áru mozgatás, ahogyan ha van valós termelés, de az pl. egy anyaválalathoz számítják, mert ott kerül eladásra vagy ott készül el teljesen, akkor annak az országnak a GDP-jét növeli.

Ez amúgy a kérdésnél nem fontos, mert bár nem jól méri a GDP a gazdaság állapotát, de mégis ezt szokták minden országnál megállapítani és összehasonlítani, így ez van.


A GDP tehát (valamennyire) mutatja a gazdaság működését. Ha nagyobb, akkor jobban működik.

A GDP ARÁNYOS államadósság azt jelenti, hogy meghatározzák az előző évi GDP-t, vagyis a bruttó nemzeti terméket forintban, majd megnézik, hogy mennyi az év végén az államadósság, szintén forintban és ezek arányát nézik: Államadósság / DGP szorozva 100, hogy % legyen.


Vagyis minél jobban működik a gazdaság, annál kisebb lesz a GDP arányos államadósság ha az adósság nem változik, de ha kisebb mértékben nő az adósság, mint amennyire nőtt a termelés (GDP), akkor is csökken az arányuk, vagyis a %.


Ehhez jön még az, hogy az államadósság egy része devizában van, más része forintban.

A forint rész ugye adott, hogy mennyi forintban, a devizatartozásnak viszont az aktuális árfolyam adja meg az értékét.

Ezt megtapasztalhattuk a devizahiteles válságnál. Attól, hogy nem vettek fel több hitelt, az adósok simán tartozhattak forintban a duplájával is, csak mert megnőtt a deviza árfolyama.

Az államadósság 2010-ben nagyobb részben devizában volt, ezért amikor a válság hatására felment az árfolyam, vele együtt forintban megnőtt az értéke is. De nem a hitel lett több, csak a forintba átszámolt tartozás.


Azóta változtattak és ma már nagyobb részben forintban van az államadósság, főként kötvények, állampapírok formájában, de még mindig nagyon sok a deviza adósságunk. Mivel az árfolyam most is igen magas, így hiába fizettek vissza egy csomó pénzt és hiába alacsonyabb már a kamat is, ettől még 2010-hez képest magasabb az államadósságunk.

Nem azért mert azóta újabb hiteleket vettek fel, hanem mert magasabb az árfolyam.

2018. máj. 10. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Bocs, a lényeg lemaradt.


Szóval azért lehetséges, mert az elmúlt években javult a gazdaság és nagyobb lett a GDP, az államadósságunk pedig kisebb mértékben nőtt.

Mint amikor van 50 ezer tartozásod, de 150 ezres fizetésed, akkor 30%-os az adósságod,.

Ha viszont megemelik a béredet és már 300 ezret keresel, akkor az adósságod ( a bevétel arányos tartozásod) már csak 17%.

Ha felveszel még 20 ezret és 70 ezer lesz a tartozásod, a bevétel arányos adósságod akkor is csak 23% lesz, holott vettél fel hitelt pluszban.

De több a pénzed, ezért könnyebb visszafizetned is.

2018. máj. 10. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Koplárovics Béci ***** válasza:

"a GDP-nk viszont közel sem nőtt a másfélszeresére"


Ha átszámolod a GDP-t azzal az árfolyammal, ami az adatkor érvényes (azaz a 2010-est a 2010-es árfolyammal, a mostanit a mostanival), akkor meg fogsz lepődni. Ha csak nem változott a dollárban kifejezett GDP-nk, akkor is emelkedett közel 50%-ot Forintban kifejezve.

2018. máj. 10. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Valaki elmagyarázná nekem, hogy csökkenhet a GDP-arányos államadósságunk?"


Ennek egyetlen módja létezik. Orbán abbahagyja az ámokfutását, összeszedi a sátorfáját és elhúz a pic-sába.

2018. máj. 10. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!