Miért van az, hogy a béremelések a kormány érdemei, de az adók emelése nem?
Magyarországon nagyon magasak az adók. Egy átlag munkavállalótól a fizetése 1/3-át vonják le adó és járulék címszó alatt, erre jön a 27%-os rekord áfa ( ezzel már a fizetésünk 50%-át el is nyelte az állam ) és egyéb adók, járulékok.
Persze a munkáltató is elég magas összegeket fizet, kisvállalkozások esetében sokszor olyan magas összeget hogy nem tudják kigazdálkodni, emiatt virágzik a szürke gazdaság ( ne annyira jelentik be az illetőt, amennyit keres, hanem zsebből pótolják ki ).
De ez nem a kormány hibája. Ez szükséges az államháztartás miatt.
Persze a munkaerő száma csökken, emiatt a bérek fokozatosan növekednek. Ma már meg kell fizetni a jó szakembert, egy egyetemet végzett ( MSC, nem BSC ) mérnök vagy informatikus nettó 400-500 körül is kaphat. A kereslet-kínálat miatt egyre jobban fizetnek főként a nagyvállalatok, multik és szolgáltató szektor. Aldiba bruttó 300 körül is kaphat egy pénztáros, de egy Mercedesnél dolgozó lakatos se nagyon kap 200 180-200 nettó alatt.
Ez viszont már a kormány érdeme és gratulálni kell hozzá.
Mindezt úgy, hogy azokban a szektorokban ( egészségügy, oktatás, közszolgák fizetése ) nagyon sok esetben csak a garantált bérminimumot éri el, így kimondhatjuk hogy ahol az állam fizet, a fizetések a béka feneke alatt vannak. De persze ez se az állam hibája és a bérek nőnek*...
*A garantált bérminimum ugyan évről évre nő és emiatt nő az ő bérük is, viszont emiatt egy mentősnek vagy egy ápolónak bruttó 180 ezerből ( + műszak pótlék ) kell megélnie. Ami ~120 ezer + pótlék, röhejes összeg.
A dolog nem ilyen egyszerű.
A "reálbér" növekedést nehéz összehozni.
Ott vannak például az emlegetett adók.
A kormány csak az egyik része az adócsökkentésnek. Akik a szolgáltatásokat/termékeket nyújtják, ők alkotják a másik részt. Esetükben ha szerencsénk van, nem nyúlják le a különbözetet.
Az esetek nagy részében viszont nincs szerencsénk! A különbözet be lesz húzva, így a fizető polgár nem fog semmit megérezni az áfacsökkentésből. Ez mondjuk nem feltétlenül probléma, mert így a családi vállalkozások szereznek egy kis plusz bevételt, de mellettük mondjuk a Tesco is többet fog zsebre tenni (ami nem jó), no meg, az áfacsökkentésnek nem ez lenne a célja, hanem hogy könnyebb legyen a megélhetés.
A jövedelmeket sem olyan egyszerű növelni, pláne nem a közszférában. A bértábla majd 10 éve stagnál, olyan bérfeszültségek vannak, hogy iszonyat.
Az emelés komoly tervezést igényel, hiszen a pénzt onnantól meg kell teremteni/félre kell tenni, amihez vagy plusz adóbevételt kéne teremteni, vagy a meglévőket átcsoportosítani. És ugye ez nem egy egyszeri kiadás, szóval észnél kell lenni, mert ha valamit egyszer megadnak, azt az életben nem fogják lázongás nélkül elvenni.
A másik probléma, hogy honnan kezded emelni a bért. Az emberek elég önzők, így mindenki magának akarja az emelést, ami sokszor érthető, mert nem azért tanult valaki, hogy bérminimumon tengődjön. Viszont! Azt nem szabad elfelejteni, hogy az egyik diplomás pikkelni fog a másik diplomásra. Ha a tanároknak emeled a fizetését, akkor a többi hasonló "értelmi színvonalon"/munkakörben tengődő helyen is emelned kell, különben az emberek lázongani kezdenek.
No meg, azt se feledjük, hogy a béremelést jobb lenne alulról indítani, mert mondjuk aki már netto 300-at keres, az nem azon aggódik, hogy mit fog enni. Csak itt már megint jön a probléma, hogyha emeled a minimálbért, növeled a bérfeszültséget, tehát a többi szintet is emelned kell. Viszont ha emelkednek a bérek, emelkednek az árak is, így megint ott vagyunk, ahol a part szakad. Ráadásul, a mostanában történt minimálbér emeléseknél is jött minden kapzsi állat, hogy betör az államcsőd, mert nincs akkora termelés, hogy ezt ki lehessen fizetni.
Szóval, nem olyan egyszerű ez, mint amilyennek tűnik!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!