Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mészáros Lőrinc akkor most...

Mészáros Lőrinc akkor most már megelőzte Csányi Sándort?

Figyelt kérdés
[link]
2018. máj. 5. 19:02
 1/10 anonim ***** válasza:
Nem mondom, hogy nem igaz, de ezek ilyen f.aszméregető becslések. Teljesen mindegy, hogy mit írnak ezek. Mi van azokkal akik simán lehetnének az első tízben, de valamiért meg sem említik őket.
2018. máj. 5. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
67%
Egy ország fizeti 8 éve a megemelt adókat így nem nehéz utolérni ennyi lopás mellett.
2018. máj. 5. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Lőrinc az nem lop,hanem ügyesen üzletel.
2018. máj. 5. 19:18
 4/10 anonim ***** válasza:
20%
Nem, mert amit a sajtó Csányinak tulajdonít, az tényleg az övé, itt viszont többen birtokolják azokat a cégeket, amelyeknek összeadták az értékét, nem csak Mészáros.
2018. máj. 5. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Ennyit jelent az erős hátszél.Csányi tudással és egy élet munkájával sem tudott annyit elérni mint Mészáros 4 év alatt a vízvezetékszerelő bizonyítványával.
2018. máj. 5. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
16%
Mészáros olyan 30 éve vállalkozó, vízezetékszerelő tudtommal sose volt, s már 8 éve is milliárdos forgalmú cége volt.
2018. máj. 5. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Nemjól írtam mert nem vízvezeték szerelő hanem gázszerelő a szakmája. De mindegy is mert nem pénzügyi szakember és ahogy ránéz az ember nem is egy gazdasági zseni.

Így aztán avagyonát sem az eszének köszönheti itt alább ellehet olvasni az életrajzát.


[link]

2018. máj. 5. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Mészáros Lőrinc (vállalkozó)

Ez a lap egy ellenőrzött változatarészletek megjelenítése/elrejtése

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Disambig.svg Ez a szócikk a vállalkozóról szól. Hasonló címmel lásd még: Mészáros Lőrinc (egyértelműsítő lap).

Ambox scales.svg

Ebben a szócikkben egyes szerkesztők szerint sérül a Wikipédia egyik alappillérének számító, úgynevezett semleges nézőpont elve, vagy egyes megfogalmazásai reklámízűek (a vita részleteihez lásd a vitalapot). | Ha nincs indoklás sem itt a sablonban, sem a vitalapon, bátran távolítsd el a sablont!

Mészáros Lőrinc

Született 1966. február 24. (52 éves)[1]

Székesfehérvár

Állampolgársága magyar

Házastársa Mészárosné Kelemen Beatrix[2]

Gyermekei Mészáros Lőrinc,[3] Mészáros Beatrix,[4] Mészáros Ágnes[5]

Szülei Szabó Margit[1]

Foglalkozása vállalkozó[6]

Mészáros Lőrinc (Székesfehérvár, 1966. február 24.)[1] magyar vállalkozó, 2017-ben Magyarország 5. leggazdagabb és 8. legbefolyásosabb személye. 2011-2018 között Felcsút község polgármestere (Fidesz–KDNP).[7][8][9]


Személye körül állandósult közéleti vitákat kelt, hogy a korábban gázszerelő vállalkozóként tevékenykedő Mészáros szinte a semmiből lett néhány év alatt vagyonos ember, amit sokan a fideszes politikai kapcsolatokkal indokolnak,[10][11][12][13][14] miután a 2010-es kormányváltást követően duplázódott meg évente a vagyona és lett annak a községnek a polgármestere, ahonnan az országgyűlési választásokat 2010 óta megnyerő[15] Fidesz elnök Orbán Viktor magyar miniszterelnök is származik, ezért több helyen írtak róla „berobbant gázszerelőként”, „Orbán strómanjaként”, vagy „felcsúti kis gömböcként”.[6][16][17][18][19] Mészáros a strómanozás miatt pert is indított az Együtt párt ellen,[20] de elvesztette a keresetet.[21]



Élete

Pályáját a kilencvenes évek elején kezdte el, amikor az állami gázprogram kapcsán egy alcsúti, gépészettel foglalkozó társával elkezdték bekötni a faluban élőknek a gázt. A vállalkozás fejlődésnek indult, egyre jelentősebb munkákat kaptak a közeli településeken is, lakóparkokban, nagyobb épületekben dolgoztak. A sikereit annak köszönhette, hogy közvetlen stílusú, társasági ember, ugyanakkor kemény tárgyaló, és e nélkül nem tudott volna érvényesülni. A kétezres évek közepén azonban hullámvölgybe kerültek, a cég ekkoriban egyre kevesebb megrendelést kapott, megjelentek a megyében és a faluban is a konkurens gázosok, Mészárosék majdnem csődbe is mentek: 2007-ben már alig volt bevételük, a cég veszteséges lett, pedig korábban több mint tízmilliós nagyságrendű eredményt is el tudott érni.


Mészáros ekkortájt kezdett hivatásszerűen is foglalkozni a focival. Fiatalon a helyi serdülőcsapatban futballozott, később – ahogy az a kistelepüléseken a helyi vállalkozók körében gyakori – folyamatosan szponzorálta a hazai csapatot, az éppen a megyeegyből felfelé kapaszkodó Felcsútot. Aktívan részt vett a csapat menedzselésében, eközben találkozott a meccsekre kijáró Orbán Viktorral, akivel állítása szerint együtt járt iskolába.[22] Később Mészáros lett az ellenzéki Orbán Viktor által alapított Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány elnöke, társadalmi munkában. Ez az alapítvány tartja fenn a 2006-ban indult felcsúti fociakadémiát. Az alapítvány újabb és újabb földterületekkel bővült, felépült a Pancho Aréna, a Felcsút pedig feljutott az NB I-be. A cégek által felajánlható tao-pénzekből több milliárdot kapott az akadémia, a fenntartó alapítvány szakközép- és szakiskolát épített, és a kezelésébe került az Alcsútdobozi Arborétum is, amelynek közelében felújították a lerobbant sportszállót.

2018. máj. 5. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
41%

2008-ban egy másik helyi vállalkozótól, Molnár Csabától vette át az FC Felcsútat is, amit Molnár alapított és ő volt sokáig az ügyvezető, valamint a fő szponzor is, de számos kérdésben más véleményen volt Mészároshoz képest, így például ellenezte az akadémia jelenlétét és a több ezer férőhelyes stadion építését. A korábbi sikeres évek után a 2010-es kormányváltást követően Molnár cégének elmaradtak a megrendelései, a vállalkozását végül szintén Mészáros vette meg tőle, cégvezetőnek pedig a volt felcsúti jegyzőt, Petrin Lászlót tette meg.


A helyiek szerint Mészárost nem érdekelte a politika, vállalkozását is anélkül futtatta fel a kilencvenes években. 1998-2002 között helyi képviselő, de mint akkor a faluban mindenki, függetlenként. 2010-ben, nyolc év kihagyással a fociakadémia elnöki székéből újra indult a képviselői posztért, immár fideszes jelöltként. Be is jutott a testületbe, testvérével, a mezőgazdasági gépalkatrészekkel és gumiabroncsokkal kereskedő Mészáros Jánossal együtt. A polgármester ismét a független Varga György lett, aki ezzel a harmadik ciklusát kezdhette el. Tíz szavazattal nyert Flier Jánosné, a Fidesz helyi elnöke ellen. 2011-ben egy, a választások után frissen módosított törvény alapján, miszerint köztartozással rendelkező személy nem lehet polgármester leváltották Vargát, és új választást írtak ki. Varga szerint koncepciózus eljárásban váltották le a település éléről.[23]


Mészáros a korábbi választásokhoz képest nagy arányban, 571-318-ra nyert. Polgármesterként Mészáros megközelíthetetlenné vált a helyiek számára is. Az utcán nem lehet megszólítani, mert autóban ül, vagy telefon van a fülén, ritkán van, vagy nincs lakossági fórum, közmeghallgatás, falugyűlés. Nyilvános rendezvényeken is alig jelenik meg sok helyi szerint, csak focimeccseken látni. Igaz, pénzzel és más kézzelfogható dolgokkal segített, volt például, hogy egy egész vaddisznót küldött valamelyik falusi összejövetelre a nagy vadász hírében álló polgármester, akinek a cégirodáját is több saját trófea díszíti.


A testületi ülések időpontját néha csak órákkal kezdés előtt függesztik ki a faliújságra, holott a szabályok szerint napokkal előbb kellene, máskor azért gurult be, mert ülés előtt elkezdték kérdezgetni. Elrendelte a zárt ülést, de a jegyző szólt neki, hogy ilyet nem lehet, mert azt előre kell jelezni. Sokáig biztonságiak őrizték a házát. Ezzel együtt is felújították az orvosi rendelőt, épült egy szakközépiskola, meg egy új faluház is, miután a régit a saját költségén bontotta le. Mészáros csak helyiekkel dolgoztat, környékbeli vállalkozókat próbál helyzetbe hozni, az építkezésein rengeteg falubélinek ad munkát. A polgármesteri tiszteletdíját 12 különböző helyi szervezetnek utalja, kap a polgárőrség, a védőnői szolgálat és a családsegítő is.


Mészáros továbbra is meghatározó szereplője Felcsútnak, 2010 óta pedig még gazdagabb lett, mint valaha: 2013-ban a 88. leggazdagabb magyar volt 6,9 milliárdos vagyonával,[6][24] ez 2016-ra 31. helyre emelkedett 23,8 milliárdos,[25] 2017-re pedig már 5. helyre 120 milliárdos vagyonnal.[14] Időközben a polgármester valóságos cégbirodalmat épített ki, mely számos különböző profilú céget magába foglal, az építőipartól kezdve a mezőgazdaságon át egészen a helyi iskola büféjéig. Ezen cégek közül néhányat valamelyik gyereke vezeti.[26][27][28][29][30] Mészáros alapítványa többször maga bízta meg a gyerekei által vezetett cégeket több felcsúti építkezés kapcsán is.[31] Az RTL Klub híradójának számítása szerint Mészáros cégei 2016-ban összesen 225 milliárd forint közbeszerzésből származó bevételt könyvelhettek el.[32]


A 2016 őszén felfüggesztett működésű Népszabadság kiadójának, a Mediaworks Hungary Zrt. részvényeinek 100%-át október 25-én a Mészároshoz közeli zavaros hátterű Opimus Press Zrt. szerezte meg. A tranzakció mögött többen politikai leszámolást vélelmeztek, miután a lap korábban a Fidesznek kínos ügyekről számolt be.[33] Mészáros egy Borsnak adott interjúban azonban tagadta, hogy ő vette volna meg a lapot és azt állította, hogy egyetlen egy Opimus részvénye sincs és nem is volt. Tagadta azt a hírt is, miszerint bizalmasa, Csík Zoltán igazgatósági tag lenne ugyanott. Magáról a lap megszüntetésről nem volt véleménye, de elmondta, hogy a média „fura világ”, ahol karaktergyilkosságot igyekeznek elkövetni ellene. Hozzátette még, hogy a már meglévő cégeivel szeretne a jövőben foglalkozni, és hogy ő üzletember, nem politikus.[34] Az viszont köztudomásúvá vált, hogy megvette az Echo TV-t, ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta, hogy "jó tévét szeretne", amire a Fidesz majd támaszkodhat a kampányban, de azt tagadta, hogy Orbán Viktor kormányfőnek beleszólása lenne a tévécsatorna működésébe. Itt azt is elmondta, hogy jóban van Simicska Lajossal, aki korábban összeveszett Orbánnal, állítása szerint Simicska korábban segítette is őt az üzleti boldogulásában.[35] Később az is kiderült, hogy Mészáros megvásárolta Gyárfás Tamástól a korábban a Nap TV-nek is otthont adó Angol utcai épületegyüttest, hogy állítása szerint oda költöztesse az Echo TV-t.[36][37] 2017. március 3-án Mészáros megvásárolta a Népszabadság bezárásához köthető Opimus Nyrt. 16,9 százalékos tulajdonrészét. A tranzakció után látványosan emelkedni kezdett a cég részvényeinek árfolyama.[38][39]


2017. március 30-án a 444.hu és a Hír TV ellátogatott Felcsútra, hogy részt vegyenek a képviselőtestület rendkívüli és nyilvános ülésén, de Mészáros nem akarta, hogy az ülésen felvételek készüljenek, ezért ki akarta zárni az ülésről a kamerákat és ennek nyomatékosítására rendőri intézkedést is kilátásba helyezett, azonban a hatályos jogszabály értelmében az ülésen a sajtó részt vehet és felvételt is készíthet, így a tudosítók végül maradhattak. A polgármestert az Opimusban való szerepéről is kérdezni akarták, de erre Mészáros nem válaszolt.[40]


A Napi.hu 2017 áprilisi összesítése szerint Mészáros vagyona egy év alatt 100 milliárdot ugrott, ezzel az ötödik lett a leggazdagabb magyarokat összesítő listán.[14] A példátlanul gyors és óriási vagyongyarapodás évében is további jelentős üzletek köttettek cégeivel:


Áprilisban Mészáros Konzum Zrt. nevű cége és magánszemélyként Mészáros állandó jellegű üzlettársa és barátja, Jászai Gellért megvette az egyik legnagyobb balatoni turisztikai céget, az egykor állami Balatontouristot, mellyel jelentős balatoni kempingterületekre tettek szert. Az előző tulajdonosok egy luxemburgi cég mögött rejtőztek, Jászai viszont már a kétezres években feltűnt a cégcsoport tulajdonosai közt egy időre. A vételi árat nem közölték. Mint a legnagyobb környékbeli turisztikai cég 2016-os árbevétele több, mint 1,7 milliárd forint volt.[41]

A tulajdonában levő Visonta Projekt Kft. 30 milliárd forintos beruházással 2018-ra felépíti Visontán Magyarország első búzakeményítő gyárát.[42] Ehhez a cég 6,2 milliárd forintot kapott a magyar államtól, ezen felül pedig az Eximbank és az MKB Bank is nyújtott neki hitelt, noha a Visonta sem az alapítás évében, sem 2016-ban egy fillér bevételre sem tett szert, mindkét évben mínuszos beszámolót adott le.[43]

Vételi ajánlatot tett az ország második legnagyobb erőművének, a Mátrai Erőműnek német kézben levő 73%-os részvénypakettjére,[44] mely decemberre meg is valósult.[45]

Június elejére Mészáros Lőrinc és cége megvásárolta az MKB Bank 49%-át.[46]

Júliusban Mészáros és felesége cége megvette a balatoni térségben sugárzó Part FM nevű kereskedelmi rádiót.[47] Ekkor, július 25-én a Bloomberg Businessweek cikket jelentetett meg Mészárosról, melyben a polgármester gazdagodását elemezték, miután az adatok szerint övé a világ leggyorsabban növekvő tőzsdei vállalata, részvényárfolyama az év eleje óta az ötvenszeresére ugrott.[48]

Augusztuban kiderült, hogy Mészáros és családtagjai OTP-hitelek révén tudtak földbirtokosok lenni, miközben az OTP Mészáros cégeit is jelentősen meghitelezte. Ugyanekkor Mészáros az MKB Bankban szerzett érdekeltsége révén maga is hitelezett részben a saját cégeinek, részben egyéb politikához közeli személyeknek.[49]

Szeptemberre az eddigi öt mellé újabb három borászati cég került Mészáros érdekeltségébe. Az új szerzemények a Badacsonyi Pincészet Kft., a Tihanyi Borászati Kft., illetve a Tihany-Vin Kft.[50]

Október 3-ától a Budapesti Értéktőzsdén (BUX) Prémium kategóriájában kereskedtek a Mészáros érdekeltségébe tartozó, korábban Opimus nevű Opus Global Nyrt. részvényeivel, amit mindössze 15 részvény mondhat a magáénak. A 2016 szeptemberétől BUX-on lévő Opus első féléves beszámolója szerint árbevétele több mint ötszörösére, 17,4 milliárd forintra ugrott, a tavalyi 767 milliós veszteség után pedig már kétmilliárdot meghaladó a profitja.[51]

Október 5-én peres úton történő információszerzés után derült ki, hogy a kormányzat által életre hívott Erzsébet-programokat fenntartó Erzsébet Üzemeltető Kft. összesen több mint fél milliárd forintot költött 2014-től Mészáros különböző cégeinél, amik így az állami táboroztatás legnagyobb nyertesei voltak.[52]

Október végén annak ellenére Mészáros egyik cége nyerte el részlegesen a komáromi Duna-híd építésének tenderét, hogy arra egy olcsóbb szlovák ajánlat is érkezett. A Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt. közlése alapján az olasz-szlovák konzorcium nem tudott megfelelni bizonyos kiegészítő kérdéseknek, de a konzorcium szerint kielégítő válaszokat adtak.[53]

Novemberre a Forbes magazin magyar kiadása szerint Mészáros vagyonával a 8. helyet szerezte meg a leggazdagabb magyarokat összesítő listájukon, 105 milliárddal.[54]

November 24-én két, összesen több mint 13 milliárd forint értékű közbeszerzést is a Mészáros és Mészáros Kft. nyerte el párban egy-egy másik céggel, melyek szennyvíztisztító telepek fejlesztéséről, illetve árvízvédelmi létesítmények építéséről szólnak.[55]

Decemberben a Mátrai Erőmű hivatalosan is Mészáros Lőrinc érdekeltségébe került.[45]

Családja

1986 óta nős, felesége Kelemen Beatrix. Gyermekeik: Lőrinc, Beatrix, Ágnes, akik a családi holdingban dolgoznak. Lőrinc mezőgazdász, telephelyvezető, Beatrix az agrárügyek irányítója, Ágnes az ásványvíz üzletág vezetője.[36] Ezen kívül mindhárom gyermek tagja a Konzum Zrt. igazgatóságának, Beatrix és Ágnes pedig ezen kívül még az Opimus Press Zrt. igazgatóságának is.[56][57]


Nyilatkozatai

Ferenczi Krisztina, aki 2014-ben könyvet is írt a felcsúti vagyonosodásokról, 2012-ben interjút készített Mészárossal, ahol a polgármester-vállalkozó felháborodottan, olykor nyomdafestéket nem tűrő szavakat sem mellőzve utasított vissza minden őt ért bírálatot, mondván nála minden szabályosan történik és nem érdeklik mások kritikái.[58][59] A Heti Válasznak adott 2014-es interjújában is visszautasított minden bírálatot, mert szerinte minden üzleti tevékenysége törvényes volt, ezekről többek közt azt nyilatkozta, hogy „Később is sikeresen vállalkoztam, így tehát nem a Fidesz-kormányoknak köszönhetően gazdagodtam meg, és már akkor volt miből adnom a felcsúti futballnak.”, valamint, hogy „Abban, hogy eljutottam idáig, bizonyára szerepet játszik a Jóisten, a szerencse és Orbán Viktor személye, de én soha nem privatizáltam, nem nyúltam le semmit, mindent a munkámmal és az eszemmel szereztem meg.”[22]


2014 októberében Mészáros a felcsúti falunapon az addig általa elkerült RTL Klubnak is nyilatkozott, itt elmondta, hogy a gyors meggazdagodás „relatív dolog, mert a kilencvenes évek óta jól élt”. Hozzátette, hogy „megpróbál példát mutatni, ezért megküzd, megharcol minden egyes munkáért.” A kérdésre, hogy a fideszes kormányzati megbízások nélkül is ilyen sikeres lenne-e, azt válaszolta, hogy „ezt nehéz megjósolni, de ez történt, tehát sikeres.”[60] 2017 februárjában arról kérdezték hogy sikerült tíz év alatt ezerszeresére megnövelni cégének árbevételét, miközben ezalatt a Facebook mindössze hatszázszoros növekedést produkált, Mészáros annyit mondott: „Hát lehet, hogy okosabb vagyok Zuckerbergnél, nem gondolja?”[61]


Vélemények róla

Szakonyi Péter, a Napi.hu és a leggazdagabb magyarokat évente összesítő kiadvány szerkesztője a magyar gazdaságtörténetben eddig példátlannak és szabad szemmel követhetetlennek nevezte Mészáros gazdagodását, miután a polgármester egy év alatt 100 milliárdos vagyonra tett szert. Hozzátette, nem tudni Mészáros mennyiért, milyen kondíciókkal és mekkora hitelfelvétellel vásárolta a cégeket.[62] Egyes vélemények szerint Mészáros ilyen ütemű, politikai kötődéssel vádolt gazdagodása – aki többször adta tanujelét, hogy nem is tudja igazából éppen milyen üzleti tranzakciót is hajtott végre –, felveti a magyarországi vagyonhalmozás, a magántulajdont védő jogi garanciák és normák, valamint a magyar nyomozószervek és a magyar ügyészség pártatlanságának kérdésességét, ami pedig rossz fényt vet egy magát demokratikus berendezésűnek valló ország jövőjére.[63] Mészáros gazdagodási ütemét elemezve arra a következtetésre jutottak, hogy 2024-re akár a világ leggazdagabb emberévé is válhat.[64]


Bodnár Zoltán, volt jegybank-alelnök szerint Mészáros a „nemzet strómanja”, valójában egy senki, aki Orbán Viktor „aláíróembereként” jár el Orbán vagyonának összeharácsolásában. Szerinte a Fidesz pár kollégiumi szobatárs és családjaik „üzleti vállalkozása”, Mészáros pedig az esszenciája ennek a rendszernek. Példának hozta fel, mikor Mészáros megvette Orbán Győző, Orbán Viktor apjának bányáját, úgy hogy a bányászati jogot meghagyta Orbánnál, valamint azokat a cégeket, amelyek Mészáros vásárlása után indultak fejlődésnek vagy részesültek anyagi támogatásban.[65]


2017. július 25-én a Bloomberg Businessweek cikket jelentetett meg Mészárosról, melyben a polgármester gazdagodását elemezték, miután az adatok szerint övé a világ leggyorsabban növekvő tőzsdei vállalata, részvényárfolyama az év eleje óta az ötvenszeresére ugrott. A cikk ironikusan idézi Mészáros facebookos megjegyzését is, majd inkább a baráti körének tudja be rendkívüli gazdagodását. A cikkben idézik a miniszterelnököt, aki arról beszélt, hogy az ország megteremtette gazdasági önállóságát, majd azokat a kritikusokat, akik szerint Mészáros közpénzekből gazdagodott, melyhez törvényi hátteret is biztosítottak.[

2018. máj. 5. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Nem tudom, de ha meg nem, akkor ebben a ciklusban lekörözi, az tuti.
2018. máj. 6. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!