A magyar közvelemen miert Ratko Annanak tulajdonitja az abortusz tilalmat amikor 1956 elött sohasem volt az abortusz legalis Magyarorszagon?
Nem hallottam még, hogy az abortusztilalmat neki tulajdonítják. A Ratkó-korszakban nem csak az abortusztilalom miatt nőtt a gyereklétszám. Hanem bevezették a gyermektelenségi adót.
Meg "nőnek szülni kötelesség, lánynak dicsőség". Még házasságon kívül is propagálták a gyerekvállalást.
Valakire hivatkozni kell.
Ugyanúgy, ahogy a háború, vagy a nyomor elől menekülőknél Sorosra.
Európán belül is több országban abortusztilalom van.
Málta, Írország, Lengyelország, Spanyolország, Ciprus, Luxemburg.
Málta egyike azoknak a helyeknek, ahol a nőknek akkor sincs lehetőségük a terhesség megszakítására, ha nemi erőszak áldozataként estek teherbe.
Máltán az abortusz - ahogy a válás is - bűncselekménynek számít. Érdekesség, hogy míg a nőket büntetik az abortusz miatt, addig a férfiakat nem, ha saját feleségüket erőszakolják meg.
Olaszországban, habár megengedett az abortusz a terhesség első 90 napjában, egészségügyi okokból pedig további két hónapig megengedik a művi vetélést, gondot okoz, hogy az országban lelkiismereti okokra hivatkozva a közegészségügyi intézményekben tízből hét orvos tagadja meg az abortusz elvégzését.
És ez csak Európa.
Világszerte a fogamzásképes nők 40 százaléka él olyan országban, ahol az abortuszt törvényileg tiltják vagy nagyon erősen szabályozzák.
Jó kérdés, én is így tudtam, mármint hogy Ratkó tiltotta be az abortuszt. Most utánaolvastam, és végül is van ebben valami. Az igaz, hogy a két vh. között büntetendő volt - node a korrupció is büntetendő jelenleg, oszt' mégis a Mészáros Lőrinc nyer mindent...
Egy 1933-as kúriai döntvény, bár a tilalmat nem szüntette meg, mégis talált egy formulát arra, hogy lényegében legálissá tegye a művi abortuszt. Eszerint a műtét elvégezhető volt az anya életének megóvása érdekében vagy más egészségügyi okból (örökletes szervi bajok, nem várható egészséges magzat stb.), azonban ezeket az „okokat” nem határozta meg egyértelműen, a döntést az orvos lelkiismeretére bízta. Mindez a maga korában páratlanul „szabados” joggyakorlatot tett lehetővé. A felderített esetekben rendre enyhe, gyakran felfüggesztett ítéletek születtek, és csökkent a perek száma is.” Az ítéletek száma a 40-es évek végén nem haladta meg az évi 150-200-at, noha a legszerényebb becslések szerint is több tízezer illegális műtétet végeztek évente.
Több vidéken - pl. az Ormánságban is elterjedt volt az "egykézés", és nyílt titok volt, hogy a bábaasszonyok fő jövedelme az illegális magzatelhajtásból van, nem a fizetésükből. Az Édes Anná-ban is van rá példa, így ment ez akkoriban. Egyik dédnagymamám is egy illegális magzatelhajtásba halt bele. 45-49 között liberalizálódott a gyakorlat, és inkább a kórházak végezték a bábaasszonyok helyett.
A Ratkó-korszak a törvény értelmezésében (mi számít "orvosilag indolkolt"-nak) és az ellenőrzés szigorításában hozott szigorítást. Másik oldalról viszont az apasági keresetek bizonyításában az anya mellé álltak, tehát míg Édes Annának esélye sem lett volna gyerektartásra perelni Jancsit, addig a "népi demokráciában" már ahol az apa ismert volt, jó eséllyel fizethette a gyerektartást havonta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!