Jól számolom hogy a határon túli magyarok nélkül se 2014-ben, se 2018-ban nem lett volna a Fidesznek alkotmányozó többsége (2/3), csak sima többség?
2014-ben 120ezer határon túli magyar szavazott a Fideszre, idén 216ezer.
forrásaim: [link]
Aki szerint nem ezen múlt a Fidesz 2/3-a, annak ajánlom figyelmébe a következő oldalt: [link]
A "Szavazat/42"-es sort figyeljétek.
Bizony legalább +1 mandátumot hoztak a Fidesznek a levélszavazatok.
Amikor a vasárnapi nyilvánosságra hozták az eredményeket és a Fidesz 2/3-on állt, akkor még nem voltak megszámolva sem a levélszavazatok(96% Fidesz), sem az átjelentkezettek és külföldön tartózkodó magyarok szavazata(London, stb.). Az utóbbiak miatt a Fidesz elbukta volna a 2/3-os többséget, ha nem segítik ki a levélszavazatok.
Miért, a londoni szavazat nem határon túli, csak a nagyváradi???
Amgúy a nemzetiségi képviselővel mindenképp meglenne a 2/3.
Több joga van egy határon túli magyarnak aki nem tehet arról hogy kikerült a határon túlra ,csak egyik nap arra ébredt vagy a szülei ,hogy ő már román,mint a megélhetési hazaárulóknak akik elhagyták az országot csicskának álnak kint több pénzért.
Tehát mindenkinek meg kell tiltani a szavazást aki a fideszre szavazna. Ez a vágya a nagy demokratikus koaliciós ellenzéknek :D Álljanak addig féllábon amíg ezt bevezetik .
► Tisztelt kérdező!
Nem tudom, hogyan számoltad, de nem jól számoltad.
A 2014-es választáson éppen nem lett volna meg együtt, a FIDESZ és KDNP képviselőnek 2/3-os aránya az országgyűlési képviselők között, levélszavazatok nélkül, ez így van.
Ebben az évben azonban a levélszavazatok nem növelték a FIDESZ-KDNP képviselőhelyeinek számát. Levélszavazatok nélkül is 42 helyet kaptak volna, a listás számítás alapján. És minden más párt, pártszövetség is annyi mandátumot kapott volna levélszavazatok nélkül, mint azokkal kaptak.
Kiszámoltam, a levélszavazatok csak akkor jelentettek volna képviselői hely módosítást, ha nem jutott volna be a nemzetiségi képviselő, és nem 92, hanem idén is 93 hely lett volna kiosztható.
Akkor, a levélszavazatokkal a FIDESZ-KDNP 1-gyel több, azaz 43 helyet kapott volna, a listás helyekből; míg a többiek helyszáma annyi lenne, mint a kihirdetett eredményben van.
Viszont, a nemzetiségi képviselő bejutása nélkül és levélszavazatok nélkül, a JOBBIK szerezhetett volna 1-gyel több helyet; 25 helyett 26-ot; míg a többiek helyszáma annyi lenne, mint a kihirdetett eredményben van.
De, bejutott nemzetiségi képviselő, így a levélszavazatok semmilyen mandátumszám változást nem okoztak. Ugyanannyi mandátuma lett minden pártnak, pártszövetségnek, mintha nem lettek volna levélszavazatok.
► Tisztelt 5-ös válasz [2018-04-15 07:31] válasz írója!
„Én se ismerem a választási szabályokat, ti se nagyon.”
↓
Nagyon én sem ismerem, de az országgyűlési képviselők választásáról szóló 2011. évi CCIII. törvény 8. alcíme („A választás eredményének a megállapítása”) alatt a 14. § - 16. § leírja, hogyan kell kiszámítani a pártlistás mandátumokat.
Ez elegendő ismeretet ad a számoláshoz, a Nemzeti Választási Iroda nyilvános adatainak használatával.
A törvény hatályos teljes szövege elolvasható, például, itt [link] , vagy itt [link]
„2-3 mandátum sorsát határozzák meg azok a szavazatok”
↓
Nem.
Határon túliak, eddig, 2014-ben és 2018-ban szavazhattak magyarországi választáson.
A 2014-es szavazáskor 1 mandátummal növelték a FIDESZ-KDNP hazai és külképviseleti szavazatok alapján nyert mandátumainak számát. Ez minőségi emelést jelentett, éppen ezzel lett meg a pártszövetség 2/3-os aránya.
Idén a levélszavazatok nélkül is ugyanaz lenne minden pártnál, pártszövetségnél a mandátumok száma, mint levélszavazatokkal lett.
► Tisztelt 11-es válasz [2018-04-15 08:29] írója!
Nem tudom, mit kell figyelni a 42. soron?
Abban a sorban, minden párt, pártszövetség hazai listás + töredék + levélszavazatainak a 42-ed része van.
Ez a 92 hely kiosztási sorrendjében a 90. hely, amit a FIDESZ-KDNP kapott. A 91. helyet az MSZP-PÁRBESZÉD (12-es sor), az utolsó, 92 helyet a JOBBIK kapta 25-ös sor. Mivel a számok csökkenő sorrendje: 96255,33 → 94792,67 → 94038,76.
Levélszavazatok nélkül a 90. helyet a JOBBIK kapta volna, a 91. és 92. helyet pedig FIDESZ-KDNP.
Akkor is a 42. sorig kapna mandátumot a FIDESZ-KDNP, csak abban a sorban nem hátulról a második legkisebb szám lenne, amire még mandátum kapható, hanem a legkisebb. Pontosan: 91109,62.
► Többen rosszul írták.
A magyarországi lakcímmel rendelkező, külképviseleten szavazók nem határon túli szavazók. Ők csak személyesen szavazhattak, magyarországi lakcímük szerinti egyéni képviselői listára is, és az országos pártlistára is.
Határon túli szavazók azok, akiknek nincs magyarországi lakcímük. Ők levélben szavazhattak, és csak országos pártlistára.
A kérdező egyértelműen fogalmazott. De, ha valaki bizonytalan a megfogalmazás tartalmában, akkor a kérdés alatti két linkből számára is egyértelművé válhatott, hogy kikről van szó; hiszen levélszavazatokról írnak a cikkek.
► A Nemzeti Választási Iroda, a szóbeli ígérete ellenére, sem a hét közepére; majd a módosított határnapra, szombatra sem állította helyre a teljeskörű szolgáltatást nyújtó honlapját (még mostanra sem).
Mára megjelentették a régebbi választások eredményeit is. A töredékszavazatok nem szerepelnek, ezek nélkül, nem lehet számolni a 2014-es választás adataival.
Mivel többféle számítást végeztem, míg élt a normális honlap, emlékszem arra, hogy a levél szavazatok 1 mandátum többletet jelentettek a FIDESZ-KDNP javára. Arra nem emlékszem, hogy kinek a kárára.
Az idei választásokról már 100,00% feldolgozottságú eredményközlés adataival lehet számolni:
"Több joga van egy határon túli magyarnak aki nem tehet arról hogy kikerült a határon túlra ,csak egyik nap arra ébredt vagy a szülei, hogy ő már román..."
1. Az öreganyád esetleg arra ébredt, hogy román. A határon túliak nem románok, hanem romániai MAGYAROK.
2. Esetleg a NAGYSZÜLŐK vagy DÉDSZÜLŐK generációja ébredt bármire is. Az én szüleim már román állampolgárnak születtek. De tulajdonképpen a nagyszüleim is, a két világháború között, csak pár évre még magyar állampolgárok lettek. Mi sosem kértünk PRIVILÉGIUMOKAT, csak EGYENLŐ állampolgárságot.
Nem kértünk KÖNNYÍTETT szavazást, sem levélszavazást, semmilyen előnyt más magyar állampolgárokhoz képest. Azokat a Fidesz vágta hozzá a határon túliakhoz, saját politikai érdekei miatt, nem törődve azzal, hogy sokak szemében ezzel megutáltatja a határon túliakat! De mit érdekli az őket, ha kétharmaduk lehet, nem igaz?!
2. "...mint a megélhetési hazaárulóknak akik elhagyták az országot csicskának álnak kint több pénzért. "
Vicces fiú vagy te, csak azt meséld már el, hogy az egyik londoni magyar miért szavazhat levélben, a másik miért nem, ha már a ti bűnszervezetetek "megélhetési hazaárulónak" tekinti mindkettőt?
Nagyon sok erdélyi barátom dolgozik külföldön (igaz, nem mosogatnak, hanem startupoknál dolgoznak, ami nálunk HALOTT műfaj, mert a maffiakormány csak a népnyúzó multikat és a XXI. századi Döbrögi-féle oligarchákat támogatja, ahogy a román is - de hát ők nem szerettek volna rabszolgák lenni, sajni). De miért is szavazhatnak ők levélben, ha az UGYANOTT LAKÓ, UGYANANNÁL a startupnál "mosogató" magyarországi kollégáik, marátaik meg NÉGY ÓRÁT KELL SORBAN ÁLLJANAK a nagykövetség előtt?!
Egy illiberális kleptokráciában ezt hívják általános választójognak és a polgárok egyenlőségének?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!