Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mi a győzteskompenzáció lényege?

Mi a győzteskompenzáció lényege?

Figyelt kérdés
Elvileg a győzteskompenzációnak köszönheti a Fidesz a 2/3-os többségét, amit a töredékszavazatokkal kap meg. Vagy valami ilyesmi. Ez mit is jelent egészen pontosan?
2018. ápr. 10. 03:15
 1/10 anonim ***** válasza:
91%
Igen. Arról van szó, hogy a korább rendszerrel ellentétben győztesek után is keletkezik töredékszavazat, amit hozzáadnak az országos listához. Ez minden olyan szavazat, ami a győztesnek nem szükséges a győzelemhez, tehát az első és második helyezett közötti szavazatkülönbség -1. Ezt a Fidesz vezette be és elképesztő igazságtalan és tudtommal egyedülálló az egész világon.
2018. ápr. 10. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
77%

Régen az volt, hogy aki nyerte az adott körzetet annak a szavazatait nem adták hozzá az országos pártlistás eredményekhez, csak a vesztesekét és annak az összesség alapján osztották ki a fennálló helyeket.

Most a győztes mindent visz elv van, azaz aki nyeri a körzetet, az attól függetlenül viszi az szavazatokat magával. Azaz a győztesnek kétszer annyit írnek ugyanazok a szavazatok.

2018. ápr. 10. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

De ezek akkor olyan szavazatok, amik nincsenek is?

Csak odaképzeljük?

2018. ápr. 10. 03:51
 4/10 anonim ***** válasza:
Na akkor ezt most még egyszer. Melyik része nem világos?
2018. ápr. 10. 04:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Tegyük fel a fideszes képviselő kapott 420 szavazatot, az ellenzéki második helyezett pedig 215 szavazatot. A kettő közötti különbség 205 szavazat -1, azaz 204 szavazatot ítélnek oda, ami tulajdonképpen kire is ment? mert nem a fideszre
2018. ápr. 10. 04:16
 6/10 A kérdező kommentje:
és ugye ezt egyéni szavazáson szerzi meg, miközben ez a kompenzáció a pártlistára megy. félreértem??
2018. ápr. 10. 04:17
 7/10 anonim ***** válasza:
86%

"Tegyük fel a fideszes képviselő kapott 420 szavazatot, az ellenzéki második helyezett pedig 215 szavazatot. A kettő közötti különbség 205 szavazat -1, azaz 204 szavazatot ítélnek oda, ami tulajdonképpen kire is ment? mert nem a fideszre"


Igen. Ebben az esetben a fideszes jelölt nyert egy tiszta egyéni mandátumot és még nyert 204 szavazatot a Fidesz országos listájára. Az egész választási rendszer legelcseszettebb dolga ez. Ilyen a világon nincs.

2018. ápr. 10. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
[link] A Jóisten küldte nekünk Orbán Viktort.
2018. ápr. 10. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Kösz a videót. Megspóroltad a reggeli kávémat.
2018. ápr. 10. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Azért néhol kicsit egyoldalúan van beállítva a töredékszavazat témája.


• „Most a győztes mindent visz elv van, azaz aki nyeri a körzetet, az attól függetlenül viszi az szavazatokat magával. Azaz a győztesnek kétszer annyit írnek ugyanazok a szavazatok.”


Nem. A # 1-es válaszban olvasható, és volt, aki meg is értette, hogy csak azt a többletszavazatot adják az őt jelölő párt, pártszövetség listás szavazataihoz, ami már szükségtelen volt a győzelméhez; hiszen akkor is nyert volna, ha csak egyetlen szavazattal kap többet.

A második, harmadik, stb. helyezettnél is feleslegessé válnának a szavazatok, hiszen nem kapnak érte képviselői helyet. A rájuk adott összes szavazatot hozzáadják az őket jelölő párt, pártszövetség listán kapott szavazataihoz.

Így a képviselői hely megszerzése szempontjából felesleges minden szavazat hasznosul; persze, csak az országos pártlistán olyan eredményt elért pártoknál, pártszövetségeknél, amelyek bekerültek a parlamentbe. Atöbbi csak az eredmények közt nyilvántartott adattá válik.

A töredékszavazatok és az országos pártlistán kapott szavazatok alapján 93 képviselőhely kerül kiosztásra.

Nincs semmiféle „a győztes mindent visz elv”.


• „Mi a győzteskompenzáció lényege?”


Az, hogy nincs győztekompenzáció. A parlamentbe kerülési szintet legalább elérő pártlistás szavazatokkal rendelkező pártok, pártszövetségek mindegyike kapott töredékszavazatot, az általuk jelölt képviselőik szavazataiból.


• „De ezek akkor olyan szavazatok, amik nincsenek is? Csak odaképzeljük?


Nem. Ezek valós szavazatok. Aki az LMP egyéni jelöltjére szavazott, az az LMP-t szánta támogatni, szerette volna kormányra juttatni. A választókerületek nagy részében akkor lettek volna a párt képviselőire adott szavazatok olyanok, amik nincsenek is, ha – töredékszavazatként – nem kerülnének sehol beszámításra.

2018. ápr. 10. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!